Pralnia w domu – jak urządzić pralnię idealną i dlaczego warto to zrobić?

Pralnia i suszarnia w domu

Aranżacja pralni w domu to w Polsce wciąż mało popularne rozwiązanie. Jeśli jednak mamy taką możliwość, naprawdę warto wziąć je pod uwagę. Pralnia i suszarnia w domu pozwala przede wszystkim rozwiązać problem przechowywania, segregacji oraz suszenia brudnych ubrań, który staje się szczególnie uciążliwy w przypadku niepogody, gdy wywieszenie ich na tarasie czy balkonie staje się niemożliwe. Niewielka pralnia na poddaszu lub w pobliżu pomieszczeń gospodarczych pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w łazience, a w całym domu zachować większy ład i porządek.

Gdzie może zostać ulokowana pralnia domowa?

W zależności od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu, czy w domu jednorodzinnym, i jak dużą przestrzenią dysponujemy, możemy urządzić pralnię w osobnym pomieszczeniu lub wydzielić część pomieszczenia gospodarczego.

Pralnia w domu jednorodzinnym

Dobrym rozwiązaniem może być urządzenie pralni w piwnicy lub w kotłowni. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku nie należy tam  suszyć ubrań, ponieważ wilgoć źle wpływa na urządzenia grzewcze. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w pomieszczeniu nie jest wyczuwalny na przykład nieprzyjemny zapach, który mógłby przenieść się na ubrania.  Przed zaadaptowaniem wybranego wnętrza, musimy sprawdzić, czy panujące w nim warunki umożliwiają bezpieczne korzystanie z niego w tym zakresie.

Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto tuż obok pralni wyznaczyć miejsce na suszarnię. Nie musi to być duże pomieszczenie, ale ważne, aby posiadało okno i było dobrze wentylowane. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość rozłożenia na stałe deski do prasowania. W przypadku sprzyjającej pogody wiele osób korzysta chętnie z możliwości suszenia prania na świeżym powietrzu. Ułatwi nam to pralnia domowa z bezpośrednim wyjściem na ogród.

Stosunkowo często spotykanym rozwiązaniem jest także pralnia na poddaszu, gdzie panuje zwykle nieco wyższa temperatura niż w pozostałej części budynku. Jeśli zadbamy o dobre wietrzenie pomieszczenia, pranie powinno tam schnąć dość szybko, a jedyną niedogodność może stanowić konieczność wielokrotnego noszenia go po schodach.

Nieco mniej przestrzeni? Rozwiązaniem będzie łazienka z pralnią w schowku

Mieszkając w bloku, nie mamy zwykle możliwości wydzielenia pralni w osobnym pomieszczeniu. W takim wypadku najlepsze i często jedyne rozwiązanie to pomysłowo zagospodarowana łazienka z pralnią. Urządzenie można ukryć w zabudowie mebli łazienkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie ona rzucała się w oczy, a dodatkowy blat może okazać się pomocny nie tylko w trakcie prania.

Gdy miejsca na pralkę brakuje nawet w małej łazience lub kuchni, rozwiązaniem może być podłączenie instalacji oraz samego urządzenia w szafie gospodarczej w przedpokoju. Jeśli robimy pranie średnio do dwóch, trzech razy w tygodniu, cicha, nowoczesna pralka nie powinna być uciążliwa dla domowników

Jak urządzić pralnię, by korzystanie z niej było komfortowe?

Urządzając pomieszczenie, należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że pralnia i suszarnia w domu to miejsca o podwyższonej wilgotności powietrza. Należy więc bezwzględnie zadbać o sprawnie działającą wentylację. Niezbędny będzie kanał wentylacyjny z kratką wywiewną oraz otwory w drzwiach zapewniające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, szczególnie gdy w pomieszczeniu nie ma okien.

Aranżacja pralni w domu

fot. Aranżacja pralni w domu

Wiadomo, że ma pralnia domowa musi być przede wszystkim funkcjonalna, warto jednak choć trochę zadbać o estetykę, aby wykonywanie monotonnych, a przede wszystkim czasochłonnych prac związanych z segregowaniem i rozwieszaniem ubrań stało się jak najprzyjemniejsze.

Podstawowe wyposażenie pralni

W domowej pralni powinien w miarę możliwości znaleźć się mały zlew, a także szafki lub półki na pojemniki z proszkami do prania, butelki z płynami, odplamiaczami i żabki do przypinania bielizny. Jeśli pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowanie, można zainstalować suszarki podsufitowe i zorganizować miejsce do prasowania suchych rzeczy. Dodatkowy element warty przemyślenia to zsyp na brudną bieliznę.

Niezbędne wyposażenie pralni

fot. Niezbędne wyposażenie pralni

Pralnia w domu nie musi być luksusem

Mimo że wciąż niewiele projektów budowlanych uwzględnia osobne pomieszczenie przeznaczone na pralnię, to przy odrobinie kreatywności możemy zagospodarować ją w naszym domu, nawet jeśli początkowo nie braliśmy tego pod uwagę, Oczywiście najlepiej zrobić to już na etapie budowy, aby potem uniknąć problemu z doprowadzeniem dodatkowych przyłączy.

 Pralnia w domu

fot. Pralnia w domu

Dobrze urządzona pralnia domowa ma wiele zalet, ale przede wszystkim pozwala na dobre pozbyć się brudnych ubrań i hałaśliwych urządzeń z łazienki, stwarzając idealne warunki do relaksujących kąpieli i wypoczynku po dniu pełnym wyzwań.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)