Kupno działki budowlanej

zieleń publiczna

fot. zieleń publiczna

Decydując się na kupno działki budowlanej należy wziąć pod uwagę wiele praktycznych aspektów. Sugerując się jedynie dogodną lokalizacją, wielkością czy lokalnym urokiem możemy popełnić błąd, który będzie nas kosztował majątek lub zniweczy dotychczasowe plany budowlane.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze działki:
Lokalizacja

Przeciętny zjadacz chleba marzy o „domu nad jeziorem lub pod lasem w odległości 5 minut od centrum i wielkomiejskich rozrywek” (piękne, aczkolwiek niemożliwe). Cena działek budowlanych w Polsce normalizuje się zgodnie z europejskim trendem: w centrum miasta osiągają maksimum wartości, a promieniście, coraz dalej od niego wartość spada. Na wahania wpływa też cała masa innych aspektów, o których będzie mowa w dalszej części opracowania.

Dojazd
Dotyczy każdej lokalizacji działki, zarówno w mieście jak i poza nim. Dla komfortu własnego i bliskich dobrze mieć dogodne połączenie nie tylko osobowe, ale i transportu publicznego.

Uzbrojenie
Przede wszystkim prąd i woda. Nie dajmy się skusić na wspaniałe, wielkie działki z dala od cywilizacji, bez szans na podłączenie mediów. Warto też zapoznać się z mapami zasadniczymi. Znajdują się na nich przebiegi linii wysokiego napięcia. Przepisy restrykcyjnie wymagają zachowanie odpowiednich odległości od ich osi w zależności od napięcia.

Sąsiedztwo i warunki zabudowy

Masterplan

fot. Masterplan

Przeczytaj również: Kupno czy budowa domu?

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) pokazują jak w szklanej kuli co jest i będzie na danym obszarze- nawet jeśli dotąd wygląda całkiem dziewiczo. Urzędy mają obowiązek udostępnienia owych informacji każdemu zainteresowanemu (o ile takie opracowanie jest sporządzone). Plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 r. są już nieaktualne! Podczas gdy MPZP nie jest opracowany, często decyzje o zagospodarowaniu sporządza się na podstawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Z dokumentów tych można wyczytać: dlaczego dotychczas doskonała dla nas działka jest podejrzanie tania? Może na przykład graniczyć z projektowaną drogą szybkiego ruchu lub z terenem na którym będzie prowadzona uciążliwa działalność.
Poza przeznaczeniem terenu część tekstowa MPZP posiada opis warunków jakie musi spełnić zabudowa dla poszczególnych obszarów zagospodarowania. Według tych wytycznych należałoby dobrać odpowiedni projekt domu, który spełni wszystkie wymagane kryteria. Czasem działka na którą się zdecydujemy nie ma przeznaczenia budowlanego, ale spełnia warunki, które pozwalają na zmianę jej statusu. Wówczas bez istniejącego planu zagospodarowania można wnioskować o decyzję o warunkach zabudowy.

Podstawowe warunki zabudowy, które działka musi spełniać to:
– dostęp do drogi publicznej
– przynajmniej jedna działka przy tej samej drodze musi być zabudowana
– podłączenie do wody i prądu
– nie może mieć praznaczenia rolnego

Zgodność parametrów oferty sprzedaży
Dzięki mapkom geodezyjnym możemy sprawdzić, czy wymiar i lokalizacja działki jest zgodna z przedstawioną ofertą. Mapki geodezyjne można zamówić za określoną opłatą w siedzibie starostwa. Wśród cennych informacji na mapce powinny się znaleźć: położenie, powierzchnia, granice działki, klasa bonitacyjna gruntu, wartość nieruchomości, dane dotychczasowych właścicieli.

Księga wieczysta gruntu
W księgach wieczystych gruntu znajdują się informacje na temat położenia, adresu, statusu zabudowy, numeru obrębu ewidencyjnego i działki ewidencyjnej, przebiegu drogi i praw do niej, szczegółowe informacje o właścicielu lub właścicielach (w razie sprzedaży wszyscy muszą podpisać zgodę). Odpis z księgi wieczystej może wziąć każdy z Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Bardzo istotną informacją jest hipoteka- działka może być tania, bo jest obciążona hipotecznie.

Jak widać kupno działki to kropla w morzu czynności, których trzeba się podjąć chcąc wybudować wymarzony dom.
Kupno dobrej działki, która spełnia najważniejsze warunki to niemal gwarancja sukcesu dalszych postępowań w związku z budową.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)