X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kupno działki budowlanej

zieleń publiczna
Decydując się na kupno działki budowlanej należy wziąć pod uwagę wiele praktycznych aspektów. Sugerując się jedynie dogodną lokalizacją, wielkością czy lokalnym urokiem możemy popełnić błąd, który będzie nas kosztował majątek lub zniweczy dotychczasowe plany budowlane.


Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze działki:
Lokalizacja

Przeciętny zjadacz chleba marzy o „domu nad jeziorem lub pod lasem w odległości 5 minut od centrum i wielkomiejskich rozrywek” (piękne, aczkolwiek niemożliwe). Cena działek budowlanych w Polsce normalizuje się zgodnie z europejskim trendem: w centrum miasta osiągają maksimum wartości, a promieniście, coraz dalej od niego wartość spada. Na wahania wpływa też cała masa innych aspektów, o których będzie mowa w dalszej części opracowania.

Dojazd
Dotyczy każdej lokalizacji działki, zarówno w mieście jak i poza nim. Dla komfortu własnego i bliskich dobrze mieć dogodne połączenie nie tylko osobowe, ale i transportu publicznego.Uzbrojenie
Przede wszystkim prąd i woda. Nie dajmy się skusić na wspaniałe, wielkie działki z dala od cywilizacji, bez szans na podłączenie mediów. Warto też zapoznać się z mapami zasadniczymi. Znajdują się na nich przebiegi linii wysokiego napięcia. Przepisy restrykcyjnie wymagają zachowanie odpowiednich odległości od ich osi w zależności od napięcia.

Sąsiedztwo i warunki zabudowy
MasterplanMiejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) pokazują jak w szklanej kuli co jest i będzie na danym obszarze- nawet jeśli dotąd wygląda całkiem dziewiczo. Urzędy mają obowiązek udostępnienia owych informacji każdemu zainteresowanemu (o ile takie opracowanie jest sporządzone). Plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 r. są już nieaktualne! Podczas gdy MPZP nie jest opracowany, często decyzje o zagospodarowaniu sporządza się na podstawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Z dokumentów tych można wyczytać: dlaczego dotychczas doskonała dla nas działka jest podejrzanie tania? Może na przykład graniczyć z projektowaną drogą szybkiego ruchu lub z terenem na którym będzie prowadzona uciążliwa działalność.
Poza przeznaczeniem terenu część tekstowa MPZP posiada opis warunków jakie musi spełnić zabudowa dla poszczególnych obszarów zagospodarowania. Według tych wytycznych należałoby dobrać odpowiedni projekt domu, który spełni wszystkie wymagane kryteria. Czasem działka na którą się zdecydujemy nie ma przeznaczenia budowlanego, ale spełnia warunki, które pozwalają na zmianę jej statusu. Wówczas bez istniejącego planu zagospodarowania można wnioskować o decyzję o warunkach zabudowy.
Podstawowe warunki zabudowy, które działka musi spełniać to:
- dostęp do drogi publicznej
- przynajmniej jedna działka przy tej samej drodze musi być zabudowana
- podłączenie do wody i prądu
- nie może mieć praznaczenia rolnego


Zgodność parametrów oferty sprzedaży
Dzięki mapkom geodezyjnym możemy sprawdzić, czy wymiar i lokalizacja działki jest zgodna z przedstawioną ofertą. Mapki geodezyjne można zamówić za określoną opłatą w siedzibie starostwa. Wśród cennych informacji na mapce powinny się znaleźć: położenie, powierzchnia, granice działki, klasa bonitacyjna gruntu, wartość nieruchomości, dane dotychczasowych właścicieli.

Księga wieczysta gruntu
W księgach wieczystych gruntu znajdują się informacje na temat położenia, adresu, statusu zabudowy, numeru obrębu ewidencyjnego i działki ewidencyjnej, przebiegu drogi i praw do niej, szczegółowe informacje o właścicielu lub właścicielach (w razie sprzedaży wszyscy muszą podpisać zgodę). Odpis z księgi wieczystej może wziąć każdy z Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Bardzo istotną informacją jest hipoteka- działka może być tania, bo jest obciążona hipotecznie.

Jak widać kupno działki to kropla w morzu czynności, których trzeba się podjąć chcąc wybudować wymarzony dom.
Kupno dobrej działki, która spełnia najważniejsze warunki to niemal gwarancja sukcesu dalszych postępowań w związku z budową.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-13 12:15:46
Tagi do artykułu: kupno działki budowlanej | działki budowlane | Uzbrojenie | decyzja o warunkach zabudowy | Księga wieczysta
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego

odległości od granicy działki
Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu

długopis
Ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu następuje na drodze postępowania określonego w art. 40 ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 89, poz. 415 z późn. zm.).

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki?

dom jednorodzinny
Wybór działki to często jedna z bardziej kłopotliwych decyzji. Ważna jest lokalizacja, cena, wielkość, a także ukształtowanie terenu. O tym na jakie czynniki zwracać uwagę, o czym pamiętać i gdzie szukać odpowiedzi opowiada Małgorzata Simla, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Czy zakup działki budowlanej wciąż się opłaca?

działka budowlana
Inwestycje w grunty budowlane nie przynoszą obecnie tak wysokich zysków, jakie można było osiągnąć przed kryzysem. Jednak przemyślany zakup działki budowlanej może zapewnić zadowalającą stopę zwrotu.