Jakie materiały są potrzebne do ocieplenia domu?

Do ocieplania domu można użyć styropianu albo wełny mineralnej. Jednak na efektywność i trwałość izolacji wpływ mają jeszcze inne czynniki, między innymi zmienna aura pogodowa, która nie zawsze sprzyja pracom termomodernizacyjnym.

Krok po kroku

ocieplanie

fot. ocieplanie

Termomodernizacja budynku, która została wykonana w prawidłowy sposób to nie tylko oszczędności dla domowego budżetu w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale także estetyczny wygląd domu i komfort mieszkania w nim. Wykonanie całości robót najlepiej jest powierzyć fachowcom z doświadczeniem.

Działania przygotowawcze do termomodernizacji polegają na usunięciu obróbki blacharskiej czy orynnowania, wykonania tymczasowego odprowadzenia wody opadowej, osłonięciu instalacji i innych narażonych na uszkodzenia elementów (okna, drzwi, bariery, przeszklenia itp.) oraz terenu wokół budynku. Następnie sprawdzana jest nośność podłoża, po czym rozpoczyna się czynności montażowe: montaż izolacji, szlifowanie i ewentualnie zabezpieczanie jej powierzchni, a na koniec nakładanie wierzchniej warstwy tynku lub farby. Profesjonalna ekipa samodzielnie kompletuje niezbędne sprzęty, rusztowania i materiały. Warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz właściwości produktów, składających się na ten ostatni element.

Klejem i tynkiem

tynk

fot. tynk

Jeśli po konsultacji z fachowcem postawiliśmy na ocieplenie styropianem, należy zadbać o skuteczne przymocowanie go do ściany. Klej do styropianu powinien mieć dużą przyczepność oraz charakteryzować się tzw. wytrzymałością wczesną (uzyskanie wymaganych parametrów przyczepności w krótkim czasie). Zaprawa klejąca ma też ogromne znaczenie w przypadku dodatkowego wzmacniania izolacji warstwą zbrojoną siatką z włókna szklanego. Ponadprzeciętna wytrzymałość na uszkodzenia, elastyczność i przyczepność do styropianu stanowią o trwałości tworzonej powierzchni. Na koniec bardzo ważny jest dobór właściwych struktur tynkarskich, które stanowią o estetyce elewacji budynku. – Tynki do ścian zewnętrznych są (podobnie jak kleje) wzmacniane mikrowłóknami, co zapewnia im odporność na uszkodzenia, rysy i pęknięcia – podkreśla Ireneusz Stachowicz ekspert ds. systemów ociepleń z firmy Bolix – Nakładane na podłoża pokryte podkładem tynkarskim, tworzą na nich trwałą, silnie hydrofobową wyprawę o wysokiej elastyczności oraz bardzo dużej paroprzepuszczalności, wytrzymałą na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na pomalowanie izolacji odpowiednią farbą elewacyjną – najlepiej silikonową. Należy pamiętać o tym, że wybór komponentów nigdy nie może być przypadkowy.

Po warunkach…
Systemy ociepleń można kupić w kompletnych zestawieniach produktów. Tylko odpowiednie zestawienie zapewnia trwałość potwierdzoną specjalistycznymi badaniami. Kompatybilność poszczególnych elementów nie wyklucza jednak elastyczności przy wykorzystaniu ich w konkretnych przypadkach. Przeciwnie, istnieją różne typy izolacji, których użycie dyktowane jest niejednokrotnie specyfiką remontowanych budynków lub ich najbliższego otoczenia. – W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy obecnie dość precyzyjnie dobierać rozwiązania, uwzględniające szczególny wpływ takich czynników, jak naciski mechaniczne, agresja mikrobiologiczna, skoki temperatur lub inne zjawiska atmosferyczne – dodaje Ireneusz Stachowicz z Bolix. Systemy mogą różnić się od siebie pojedynczymi składnikami, ale w każdym przypadku muszą stanowić komplet, mający zastosowanie w danych warunkach. Pamiętajmy przy tym, że prawidłowa aplikacja może jeszcze wymagać wyposażenia przybornika wykonawcy w dodatkowe akcesoria: łączniki mechaniczne, listwy, taśmy itd. Zanim więc prace termoizolacyjne ruszą na dobre, sprawdźmy listę obecności i upewnijmy się, że wszystkie niezbędne materiały czy narzędzia są na miejscu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)