X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jakie materiały są potrzebne do ocieplenia domu?

Do ocieplania domu można użyć styropianu albo wełny mineralnej. Jednak na efektywność i trwałość izolacji wpływ mają jeszcze inne czynniki, między innymi zmienna aura pogodowa, która nie zawsze sprzyja pracom termomodernizacyjnym.

Krok po kroku

ocieplanieTermomodernizacja budynku, która została wykonana w prawidłowy sposób to nie tylko oszczędności dla domowego budżetu w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale także estetyczny wygląd domu i komfort mieszkania w nim. Wykonanie całości robót najlepiej jest powierzyć fachowcom z doświadczeniem.

Działania przygotowawcze do termomodernizacji polegają na usunięciu obróbki blacharskiej czy orynnowania, wykonania tymczasowego odprowadzenia wody opadowej, osłonięciu instalacji i innych narażonych na uszkodzenia elementów (okna, drzwi, bariery, przeszklenia itp.) oraz terenu wokół budynku. Następnie sprawdzana jest nośność podłoża, po czym rozpoczyna się czynności montażowe: montaż izolacji, szlifowanie i ewentualnie zabezpieczanie jej powierzchni, a na koniec nakładanie wierzchniej warstwy tynku lub farby. Profesjonalna ekipa samodzielnie kompletuje niezbędne sprzęty, rusztowania i materiały. Warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz właściwości produktów, składających się na ten ostatni element.

Klejem i tynkiem
tynkJeśli po konsultacji z fachowcem postawiliśmy na ocieplenie styropianem, należy zadbać o skuteczne przymocowanie go do ściany. Klej do styropianu powinien mieć dużą przyczepność oraz charakteryzować się tzw. wytrzymałością wczesną (uzyskanie wymaganych parametrów przyczepności w krótkim czasie). Zaprawa klejąca ma też ogromne znaczenie w przypadku dodatkowego wzmacniania izolacji warstwą zbrojoną siatką z włókna szklanego. Ponadprzeciętna wytrzymałość na uszkodzenia, elastyczność i przyczepność do styropianu stanowią o trwałości tworzonej powierzchni. Na koniec bardzo ważny jest dobór właściwych struktur tynkarskich, które stanowią o estetyce elewacji budynku. - Tynki do ścian zewnętrznych są (podobnie jak kleje) wzmacniane mikrowłóknami, co zapewnia im odporność na uszkodzenia, rysy i pęknięcia – podkreśla Ireneusz Stachowicz ekspert ds. systemów ociepleń z firmy Bolix – Nakładane na podłoża pokryte podkładem tynkarskim, tworzą na nich trwałą, silnie hydrofobową wyprawę o wysokiej elastyczności oraz bardzo dużej paroprzepuszczalności, wytrzymałą na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na pomalowanie izolacji odpowiednią farbą elewacyjną - najlepiej silikonową. Należy pamiętać o tym, że wybór komponentów nigdy nie może być przypadkowy.

Po warunkach...
Systemy ociepleń można kupić w kompletnych zestawieniach produktów. Tylko odpowiednie zestawienie zapewnia trwałość potwierdzoną specjalistycznymi badaniami. Kompatybilność poszczególnych elementów nie wyklucza jednak elastyczności przy wykorzystaniu ich w konkretnych przypadkach. Przeciwnie, istnieją różne typy izolacji, których użycie dyktowane jest niejednokrotnie specyfiką remontowanych budynków lub ich najbliższego otoczenia. - W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy obecnie dość precyzyjnie dobierać rozwiązania, uwzględniające szczególny wpływ takich czynników, jak naciski mechaniczne, agresja mikrobiologiczna, skoki temperatur lub inne zjawiska atmosferyczne – dodaje Ireneusz Stachowicz z Bolix. Systemy mogą różnić się od siebie pojedynczymi składnikami, ale w każdym przypadku muszą stanowić komplet, mający zastosowanie w danych warunkach. Pamiętajmy przy tym, że prawidłowa aplikacja może jeszcze wymagać wyposażenia przybornika wykonawcy w dodatkowe akcesoria: łączniki mechaniczne, listwy, taśmy itd. Zanim więc prace termoizolacyjne ruszą na dobre, sprawdźmy listę obecności i upewnijmy się, że wszystkie niezbędne materiały czy narzędzia są na miejscu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2013-05-22 11:05:05
Tagi do artykułu: styropian | Wełna mineralna | termomodernizacja | montaż | ocieplanie | tynki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian - metoda lekka mokra

wełna mineralna
Ocieplanie ścian przy wykorzystaniu systemów BSO jest obecnie jedną z częściej stosowanych technik budowlanych zarówno w współcześnie wznoszonych budynkach, jak i istniejących, podawanych modernizacji. Systemy ocieplania bezspoinowego są stosowane w kraju od wielu lat, cieszą się opinią sprawdzonego i skutecznego rozwiązania technicznego, a na rynku działa wielu doświadczonych wykonawców...

Metody ocieplania ścian

budowa domu
Stale rosnące ceny energii, przekładające się bezpośrednio na wysokie koszty ogrzewania budynków zmuszają do znalezienia rozwiązania, jak zatrzymać ciepło w domu. Powstają wiec kolejne pytania: czym i co ocieplać? Jak ocieplać? Na co zwrócić uwagę? W co zainwestować, by obniżyć rachunki za ogrzewanie? Czy wystarczy zainwestować w ocieplanie ścian?...

Ocieplanie ścian metodą lekko-mokrą

ocieplanie
Sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu jest ocieplenie ścian. Jedna z chętniej stosowanych metod to docieplanie metodą lekko-mokrą, które jest proste w wykonaniu a do tego trwałe i niedrogie. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej ocieplać i jakich materiałów użyć, aby budynek był odpowiednio docieplony.

Czym najlepiej docieplić budynek?

ocieplanie
Docieplenia elewacji wykonuje się w celu zmniejszenia kosztów za energię w okresie grzewczym i klimatyzacji pomieszczeń w okresie letnim. Aby straty ciepła były jak najniższe, a inwestycja przyniosła zamierzony efekt w postaci obniżenia rachunków za ogrzewanie, należy wybrać odpowiednie materiały izolacyjne. Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając rodzaj izolatora?