X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domy ekonomiczne

dom jednorodzinny
Ekonomiczny dom to inwestycja zrealizowana w myśli idei proekologicznych i energooszczędnych. Budynki wznoszone są z materiałów przyjaznych dla środowiska i wyposażone w nowoczesną technologię grzewczą, która przynosi wymierne korzyści dla domowego budżetu. Do budowy domów ekologicznych i ekonomicznych zachęca także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielając dotacji inwestorom, którzy zdecydują się na budowę domu o podwyższonym standardzie energetycznym.


Jaki powinien być projekt domu ekonomicznego?
Od kilku lat domy ekonomiczne cieszą się rosnącą popularnością. Przeważnie są to budowle o nieskomplikowanym kształcie, nie za duże i pozbawione zbędnych ozdobników. Oszczędności w budżecie przewidzianym na budowę wykorzystywane są wówczas na zaopatrzenie budynku w energooszczędną technologię. To zasadniczy aspekt, w oparciu o który wykonuje się projekty domów ekonomicznych. W dalszej kolejności, przy odpowiednim budżecie inwestora, rozważane są ewentualne aspekty estetyczne. Choć minimalistyczna bryła jest atrakcyjna dla oka, przy dodatkowych funduszach można ją urozmaicić. W tym celu na wybranych fragmentach elewacji stosuje się różne materiały wykończeniowe, np.: drewno, kamień czy tynk dekoracyjny.

Domy ekonomiczne - budowa i eksploatacja
Dom jednorodzinny Budowa domu o minimalistycznym kształcie z proekologicznych materiałów nie czyni z niego domu ekonomicznego. Aspekty ekologiczne i ekonomiczne wynikają z technologii budowy, odpowiedniej izolacji cieplnej oraz technologii grzewczej, w którą zostanie zaopatrzony budynek. Powinna ona zapewnić efektywne i przyjazne dla środowiska zaopatrzenie gospodarstwa domowego w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową taniej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań powszechnie stosowanych w budownictwie.

W domu ekonomicznym najtańszymi metodami ogrzewania są kominek lub piece na paliwo stałe. Nie jest to z kolei zgodne z ideą domu ekologicznego, gdzie powinna znaleźć się raczej pompa ciepła i instalacje solarne. Jednak urządzenia grzewcze przyjazne środowisku pracujące tanio i efektywnie wciąż są bardzo drogie a czas zwrotu tej inwestycji szacuje się na wiele lat.

Dom jednorodzinny Aby pomóc inwestorom planującym budowę domu o niskim standardzie energetycznym, udzielane są dotacje. Art. 9 dyrektywy 2010/31/UE mówi o tym, że po 2020 roku wszystkie domy budowane w UE powinny mieć niemal zerowe zapotrzebowanie na energię. Dotacje NFOŚiGW premiują dwa rodzaje standardów energetycznych - 15 kWh/(m2rok) oraz 40 kWh/(m2rok). Należy wiedzieć, że definiują one zapotrzebowanie na energię użytkową EUco. "Nie jest to ilość energii, która ma być dostarczona do budynku, aby utrzymać w pomieszczeniach temperaturę zgodną z obowiązującymi normami. Są to obliczeniowe straty ciepła przez przegrody budowlane i ciepło potrzebne do ogrzania powietrza wentylacyjnego pomniejszone o zyski ciepła pomnożone przez współczynnik ich wykorzystania."*
Pierwszy standard określa domy, które według unijnej nomenklatury potrzebują na ogrzewanie w sezonie grzewczym 1,5 l. oleju opałowego na 1 m2. 20 lat temu ów standard był najwyższym dopuszczalnym w UE. Z kolei zapotrzebowanie na ciepło w standardzie 40 kWh/(m2rok) oznacza zużycie 4l oleju opałowego na 1 m2.
dom jednorodzinnyDla obu standardów przewidziano także inną kwotę dopłaty. Dla 40 kWh/(m2rok) jest to 30 000 zł (po potrąceniu podatku dochodowego 20 400 zł), a dla 5 kWh/(m2rok) - 50 000 zł (po potrąceniu podatku dochodowego 34 000 zł).
Wnioskodawcami mogą być wyłącznie inwestorzy, którzy zaciągają kredyt na budowę domu. "Kwoty te w całości pokrywają dodatkowe nakłady na doprowadzenie domu o dopuszczalnym przez WT standardzie energetycznym, do standardu domu o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania 15 kWh/(m2rok), a nawet do standardu domu o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię."*

---
* ladnydom.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-10 11:12:55
Tagi do artykułu: energooszczędność | Ekologia | budowę domu | dopłaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Dachy Dachy  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
dom inteligentyny

Inteligentny dom - czy warto?

Każdy z nas budując upragniony dom, marzy, aby był on bezpieczny, przytulny i komfortowy. Aby osiągnąć taki cel, nie tylko warto zasięgnąć rad architektów wnętrz, ale także zastanowić się nad instalacją nowoczesnych technologi w postaci systemu inteligentnego zarządzania domem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy solarne w domu jednorodzinnym

systemy solarne
Nowoczesne systemy solarne w domu jednorodzinnym? Dzięki nowej, szerokiej ofercie udoskonalonych rozwiązań Solar Reynaers Aluminium oszczędności i ekologia idą w parze. Podsumowując roczne wydatki na energię, pomyślmy o zainstalowaniu energooszczędnych systemów, które pozwolą odciążyć nasz domowy budżet...

Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

energooszczędność
Już w 2013 roku będzie można ubiegać się o dopłaty na realizację inwestycji mieszkaniowych, które zagwarantują znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię. Tym samym zielone budownictwo wchodzi w nowy etap rozwoju. Specjaliści zwracają uwagę na konieczność stosowania sprawdzonych urządzeń i materiałów umożliwiających osiągnięcie zakładanego celu.

Jak uzyskać dopłatę NFOŚiGW na budowę domu energooszczędnego?

dom energooszczędny
Budowa domu energooszczędnego, zgodnego ze standardami narzuconymi przez NFOŚiGW, jest znacznie trudniejsza niż realizacja tradycyjnej inwestycji. Od kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uruchomienie programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, coraz więcej polskich inwestorów zaczęło interesować się tego typu standardami.

Ile energii zużywa dom?

dom jednorodzinny
Szacuje się, że w przeciętnym domu jednorodzinnym, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, zużywa się około 4500 kWh* rocznie. Ile energii z tej puli przypada na ogrzewanie, wentylację mechaniczną, system alarmowy i klimatyzację?