Zatrzymać ciepło w domu

budowa domu

fot. budowa domu

To, czy nasz dom nie będzie się przegrzewał w lecie i wychładzał w zimie zależy w dużej mierze od bezwładności cieplnej, która określa podatność materiału na zmiany temperatury otoczenia.

Im większa bezwładność cieplna ścian budynku, tym lepsza stabilność temperatury w pomieszczeniach. Budynek będzie wolniej tracił ciepło w chłodne dni i nagrzewał się podczas upałów.

Popularne jest przekonanie, że bezwładność cieplna zależy wyłącznie od gęstości materiału. Równie istotnym parametrem potrzebnym do wyliczenia bezwładności cieplnej jest tzw. lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Materiał idealny miałby niską lambdę oraz dużą gęstość. Jak się okazuje – w budownictwie trudno o taki ideał.

Przeczytaj: Komfort i elegancja

Sprawdzamy, jaką bezwładność cieplną mają pustaki ceramiczne i silikaty, czyli dwa bardzo popularne w naszym kraju materiały do wznoszenia ścian domów.

Silikaty
Bloczki wapienno-piaskowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz dużą gęstość i masę. Wysoka lambda tego materiału sprawia jednak, że ściany z silikatu bezwzględnie należy ocieplić przed zasiedleniem budynku. W przeciwnym wypadku dom będzie się łatwo przegrzewał w lecie i wychładzał w zimie.

Silikaty charakteryzują się również dużą pojemnością cieplną. Ten parametr sprawdza się zimą, kiedy dom jest stale ogrzewany, a ściany stanowią dobrą zaporę dla zimnego powietrza na zewnątrz. Jednak w lecie ściany absorbują zarówno promienie słoneczne, jak i gorące powietrze z wnętrza, co przy mało wydajnej wentylacji pomieszczeń może sprawić, że w domu będzie duszno przez całą dobę.

Ceramika budowlana

budowa domu

fot. budowa domu

Duża gęstość pustaków i niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła gwarantują bardzo dobrą bezwładność cieplną tego materiału. Ceramika budowlana nagrzewa się znacznie wolniej niż silikat, a także stosunkowo długo to ciepło oddaje. Te właściwości sprawiają, że pustaki ceramiczne doskonale sprawdzają się w budownictwie jednorodzinnym.

Co więcej, w przypadku zastosowania pustaków o odpowiedniej grubości – np. Porotherm 44 – nie ma problemów z zapewnieniem wymaganej normami budowlanymi wartości współczynnika „U” bez dodatkowego ocieplania budynku. Pustaki ceramiczne o grubości 44 cm mają również bardzo dobrą bezwładność cieplną.

Tabela poniżej przedstawia bezwładność cieplną wybranych produktów:

pustaki ceramiczne

fot. pustaki ceramiczne

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)