X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wiata garażowa

wiata
Garaż jest idealnym miejscem do parkowania samochodu. Zabezpiecza auto przed złodziejami oraz chroni przed opadami i niską temperaturą. Jednak nie zawsze istnieje możliwość budowy garażu, w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie montaż wiaty garażowej.


Budowa garażu to w domowym budżecie spory wydatek, który może być przeszkodą w realizacji budowy. Nierzadko dochodzi do tego problem związany z kształtem i wielkością działki czy wymogami dotyczącymi jej zagospodarowania.

Dużym ułatwieniem z pewnością okaże się fakt, że do budowy wiaty nie trzeba mieć pozwolenia, a wystarczy jedynie zgłoszenie, którego należy dokonać przed rozpoczęciem robót. Brak odpowiedzi w tej kwestii ze strony starostwa oznacza odpowiedź pozytywną.

Wiata samochodowa FastlockZgłaszając budowę wiaty, w urzędzie należy złożyć wymienione poniżej dokumenty:
- podanie do starostwa, w którym zgłosimy chęć budowy wiaty;
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych;
- kopię mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji;
- szkic i parametry techniczne wiaty.

Decydując się na budowę wiaty, warto także zastanowić się, z jakiego materiału będzie wykonana. Obecnie duża popularnością cieszy się wiata drewniana, która może być także ozdobą posesji. Dach wiaty można pokryć dachówką cementową, ceramiczną lub gontem bitumicznym. Drewno do wykonania wiaty musi być wcześniej zaimpregnowane, a po montażu dodatkowo zabezpiecza się je lakierobejcą. Wiata drewniana przy domu powinna być umiejscowiona tak, aby był do niej zapewniony wygodny dojazd.

Innym rozwiązaniem jest montaż wiaty składającej się z płyt poliwęglanowych. Jest to wytrzymały i elastyczny materiał wyróżniający się wysokimi walorami estetycznymi.

Wiata FastlockCiekawym rozwiązaniem może okazać się montaż wiaty systemowej. Jest to nic innego, jak zakup zestawu zawierającego gotowe elementy do składania wiaty, a następnie ich samodzielny montaż. Do zestawu dołączona jest szczegółowa instrukcja, która krok po kroku pokazuje, jak złożyć całą konstrukcję.

Można także zdecydować się na postawienie wiaty garażowej z aluminiowych profili. W porównaniu z drewnianą konstrukcją, potrzebuje ona mniej miejsca. Przestrzenie między aluminiowymi profilami mogą być otwarte lub przesłonięte np. tworzywem sztucznym.

Wiata garażowa może być samodzielnym obiektem lub przylegać do ściany domu. Ponadto, gdy konstrukcja ma ściany, to spełnia tzw. funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. W takiej sytuacji minimalna odległość między wiatą, a granicą działki z sąsiadem wynosi 4 m. Przepis ten nie dotyczy wiat nie posiadających ścian.

Koszt budowy wiaty jest różny, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy on przede wszystkim od tego, jakich materiałów użyjemy, czy będzie to dach na słupkach, czy może bardziej skomplikowana konstrukcja. Oczywiście na koszt przedsięwzięcia wpływa także to, czy montaż wykonujemy samodzielnie, czy zlecamy go doświadczonej firmie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Garaż
2016-06-10 08:26:30
Tagi do artykułu: garaże | wiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
reklama:
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Garaż, czy wiata?

garaż
Częstym dylematem osób budujących dom jest miejsce postojowe dla samochodu. Lokalizacja garażu czy wiat garażowych na działce budowlanej może być zależna m.in. od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

A może wiata?

Wiata samochodowa Fastlock
Dynamicznie rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że budowa domu jest przedsięwzięciem, którego finansowania może nie przeżyć nasz portfel. W takich sytuacjach inwestorzy szukają rozwiązań niestandardowych i tańszych.

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego

odległości od granicy działki
Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

DZIAŁ III - Budynki i pomieszczenia

paragraf
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - DZIAŁ III: Budynki i pomieszczenia