X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wiata garażowa

wiata
Garaż jest idealnym miejscem do parkowania samochodu. Zabezpiecza auto przed złodziejami oraz chroni przed opadami i niską temperaturą. Jednak nie zawsze istnieje możliwość budowy garażu, w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie montaż wiaty garażowej.


Budowa garażu to w domowym budżecie spory wydatek, który może być przeszkodą w realizacji budowy. Nierzadko dochodzi do tego problem związany z kształtem i wielkością działki czy wymogami dotyczącymi jej zagospodarowania.

Dużym ułatwieniem z pewnością okaże się fakt, że do budowy wiaty nie trzeba mieć pozwolenia, a wystarczy jedynie zgłoszenie, którego należy dokonać przed rozpoczęciem robót. Brak odpowiedzi w tej kwestii ze strony starostwa oznacza odpowiedź pozytywną.

Wiata samochodowa FastlockZgłaszając budowę wiaty, w urzędzie należy złożyć wymienione poniżej dokumenty:
- podanie do starostwa, w którym zgłosimy chęć budowy wiaty;
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych;
- kopię mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji;
- szkic i parametry techniczne wiaty.

Decydując się na budowę wiaty, warto także zastanowić się, z jakiego materiału będzie wykonana. Obecnie duża popularnością cieszy się wiata drewniana, która może być także ozdobą posesji. Dach wiaty można pokryć dachówką cementową, ceramiczną lub gontem bitumicznym. Drewno do wykonania wiaty musi być wcześniej zaimpregnowane, a po montażu dodatkowo zabezpiecza się je lakierobejcą. Wiata drewniana przy domu powinna być umiejscowiona tak, aby był do niej zapewniony wygodny dojazd.

Innym rozwiązaniem jest montaż wiaty składającej się z płyt poliwęglanowych. Jest to wytrzymały i elastyczny materiał wyróżniający się wysokimi walorami estetycznymi.

Wiata FastlockCiekawym rozwiązaniem może okazać się montaż wiaty systemowej. Jest to nic innego, jak zakup zestawu zawierającego gotowe elementy do składania wiaty, a następnie ich samodzielny montaż. Do zestawu dołączona jest szczegółowa instrukcja, która krok po kroku pokazuje, jak złożyć całą konstrukcję.

Można także zdecydować się na postawienie wiaty garażowej z aluminiowych profili. W porównaniu z drewnianą konstrukcją, potrzebuje ona mniej miejsca. Przestrzenie między aluminiowymi profilami mogą być otwarte lub przesłonięte np. tworzywem sztucznym.

Wiata garażowa może być samodzielnym obiektem lub przylegać do ściany domu. Ponadto, gdy konstrukcja ma ściany, to spełnia tzw. funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. W takiej sytuacji minimalna odległość między wiatą, a granicą działki z sąsiadem wynosi 4 m. Przepis ten nie dotyczy wiat nie posiadających ścian.

Koszt budowy wiaty jest różny, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy on przede wszystkim od tego, jakich materiałów użyjemy, czy będzie to dach na słupkach, czy może bardziej skomplikowana konstrukcja. Oczywiście na koszt przedsięwzięcia wpływa także to, czy montaż wykonujemy samodzielnie, czy zlecamy go doświadczonej firmie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Garaż
2016-06-10 08:26:30
Tagi do artykułu: garaże | wiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
 
reklama:
 
    Najlepsze projekty domów