X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak dobrać moc klimatyzatora?

klimatyzator
Moc chłodnicza klimatyzatora decyduje o tym, czy urządzenie ochłodzi powietrze w pomieszczeniu do żądanej temperatury. Jeśli dobierzemy klimatyzator o zbyt wysokiej mocy, jego możliwości nie zostaną wykorzystane, natomiast zbyt słaby sprzęt nie będzie w stanie ochłodzić wnętrza do ustawionej przez nas temperatury. Jak dobrać odpowiednią moc chłodniczą klimatyzatora do pomieszczenia?


Jak dobrać klimatyzator?
Dobór klimatyzatora zależy od metrażu pomieszczenia, w którym ma on pracować. Moc urządzenia można obliczyć na dwa sposoby: metodą orientacyjną (wskaźnikową) lub metodą dokładną – przy pomocy profesjonalnego programu obliczeniowego.

Metoda wskaźnikowa polega na tym, że najpierw zakłada się wskaźnik (zapotrzebowanie na chłód), który wynosi średnio 80-150 W/m2*, a następnie mnoży się go przez powierzchnię pomieszczenia. Wynik to przybliżona wymagana moc klimatyzatora. Metoda wskaźnikowa w przeciwieństwie do metody dokładnej, opartej o szczegółowe kalkulacje, nie jest precyzyjna.O tym, jaką moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator do domu decyduje bardzo wiele czynników, m.in.:
- usytuowanie pomieszczenia (na kondygnacji i względem stron świata),
- izolacja termiczna stropów,
- powierzchnia okien w pomieszczeniu,
- długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych w pomieszczeniu,
- ciepło z urządzeń elektrycznych oraz rodzaj, ilość i moc punktów świetlnych, - które wpływają na wzrost temperatury w pomieszczeniu,
- ilość osób przebywających stale w pomieszczeniu.

Najpopularniejsze klimatyzatory typu split i klimatyzatory kanałowe nie są urządzeniami do samodzielnego montażu, w przeciwieństwie do jednostek mobilnych – klimatyzatorów przenośnych typu monoblok lub split przenośny.

Większość firm sprzedających klimatyzatory posiada w swojej ofercie profesjonalną usługę doboru mocy urządzenia, montaż, a niekiedy nawet opcję systematycznej konserwacji urządzenia. Korzystając z kompleksowej oferty fachowców można uniknąć ryzyka popełnienia błędu w kwestii wyboru sprzętu.

Jak wybrać miejsce na klimatyzator?
Klimatyzator należy ukierunkować w taki sposób, by nadmuch schłodzonego powietrza nie wychładzał miejsc, w których przesiadujemy (kanapa, stół jadalny, miejsce pracy). Większość nowych urządzeń umożliwia szeroki zakres regulacji kierunku strumienia wydmuchiwanego powietrza.

Jaka jest najczęściej spotykana moc popularnych klimatyzatorów dostępnych na rynku?
Klimatyzator typu split: od 2 do 7 kW
Klimatyzator monoblok (klimatyzator przenośny): od 2 do 4,5 kW
Klimatyzator split przenośny (klimatyzator do samodzielnego montażu): od 2 do 10 kW

---
*źródło: http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/775,jak-dobrac-moc-klimatyzatora
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-18 13:51:15
Tagi do artykułu: klimatyzatory | klimatyzatory kanałowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Chłodny powiew w gorące dni

Klimatyzator
Jeszcze kilka lat temu klimatyzatory były urządzeniami luksusowymi i rzadko spotykanymi. Obecnie coraz częściej są elementem wyposażenia naszych biur, domów i mieszkań. W znaczący sposób ułatwiają nam funkcjonowanie w gorące, letnie dni.

Klimatyzatory i nagrzewnice - zamów pogodę na jutro

klimatyzator
Przeciętny człowiek słabo orientuje się w urządzeniach zmieniających parametry powietrza w mieszkaniach, domach czy biurach.

Klimatyzacja a alergie

dmuchawiec
Alergia jest dziś uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce około 14 mln osób ma objawy alergii, a jej intensywna postać dotyka około 4 mln obywateli. W walce z codziennymi dolegliwościami pomóc mogą wysokiej jakości klimatyzatory...

Klimakonwektory – ogrzewanie zimą i chłodzenie latem

klimakonwektor
Prawie wszystkie systemy C.O. posiadają wyłącznie funkcję grzewczą, dlatego wymagają montażu oddzielnej instalacji, której zadaniem jest ochłodzenie pomieszczeń latem. Problem ten można jednak rozwiązać instalując klimakonwektor łączący w sobie system grzewczy i klimatyzacyjny.