X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogród japoński

Ogrody japońskie należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i perfekcyjnie urządzonych ogrodów. Wywodzą się z dalekowschodnich tradycji. Tworzenie ogrodów na Wschodzie uważane było za odrębną dziedzinę sztuki. Początkowo ogrody japońskie powstawały na wzór ogrodów chińskich. Z czasem narodził się odrębny styl architektury ogrodowej, w oparciu o japońską estetykę i kulturę. W Kraju Kwitnącej Wiśni opanowano tę sztukę do perfekcji.


Ogród japoński
Ogród japoński powstaje w idei harmonii z naturą. Powinien wyglądać tak, jakby istniał od wielu lat i nie był stworzony przez człowieka. Często wykorzystywanym elementem takich ogrodów są miniatury, dzięki którym na niewielkim obszarze można zmieścić całkiem spory kawałek krajobrazu.
Ponieważ w naturze rzadko kiedy spotyka się symetrię i wyrafinowane kompozycje, ogrody japońskie są asymetryczne i proste.

Typy ogrodów japońskich
Istnieje wiele rodzajów ogrodów japońskich, ale łączą je pewne cechy wspólne, takie jak dbałość o szczegóły, prostota, oszczędność aranżacji, a także naśladownictwo przyrody. Wiele kompozycji wykorzystuje kamienie i wodę.Ogród japoński
Najbardziej znane typy ogrodów japońskich to:
- Tsukiyama - nazwa ta oznacza miniaturowe, sztuczne wzgórze. Początkowo autorami tego typu aranżacji byli amatorzy, z czasem jednak ich rola została przejęta przez buddyjskich mnichów. Cechami charakterystycznymi dla tego stylu są kompozycje z głazów, mniejszych kamieni, pagórki oraz wzniesienia symbolizujące góry, oczka wodne, strumyki naśladujące morza, jeziora lub rzeki.
Sposób podziwiania tego rodzaju ogrodu zależy od jego wielkości. Jeżeli jest on niewielki, oglądamy go z jednego stanowiska widokowego. Jeśli jednak powierzchnia jest stosunkowo duża, wytyczane są ścieżki, które wyłożone są przeważnie płaskimi kamieniami i poprzedzielane mostkami ustawionymi nad strumykami i oczkami.

- Karesansui - jest to „ogród suchego krajobrazu” zwany także sekitei, czyli „ogród kamienny” lub ogród zen. Jest to kompozycja usypana ze żwiru, piasku, kamieni i mchu. Tego rodzaju ogrody spotykane są najczęściej przy świątyniach zen. Oglądający ogród nie porusza się po nim, tylko kontempluje jego piękno z tarasu świątyni. W tej stylizacji nie występuje woda, a jej funkcję mają zastąpić drobne, jasne kamienie, które są grabione w taki sposób, aby naśladowały falującą wodę. Głównym elementem takiej stylizacji są głazy, umieszczane na niewielkich wysepkach.

- Chaniwa - jest to ogród herbaciany. Jest to odzwierciedlenie estetyki ceremonii herbacianej. Ogród w tym stylu musi mieć pawilon herbaciany, do którego prowadzą ścieżki, przy których znajdują się specjalne kamienne latarnie i misy służące do obmywania rąk.

Ogród japoński
Ogród japoński - rośliny
Aranżacje ogrodów japońskich zawierają także ściśle określoną roślinność. Spacerując po tak urządzonym ogrodzie można przede wszystkim dostrzec azalie japońskie, azalie ogrodowe, rododendrony, sosny, kosodrzewinę, klony palmowe, klony japońskie, dęby, wiśnie ozdobne, magnolie, śliwy, wiśnie, miłorzęby, bambusy, cedry czy peonie.

Dominującym kolorem kompozycji jest zieleń. Kwiaty wprowadzone do ogrodu mają jasną i delikatną barwę, tak jak lilie, storczyki czy peonie. Rośliny mają także znaczenie symboliczne - odzwierciedlają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato kosaćce, a jesień to pięknie przebarwiające się klony palmowe.
Długowieczność utożsamiają bukszpany, sosny i ostrokrzewy.

Ogród japoński
Mała architektura
Istotnym elementem ogrodu japońskiego jest mała architektura ogrodowa, jak pawilony, w których celebruje się picie herbaty, małe świątynie i wiaty do modlitwy. Częstym i charakterystycznym dla japońskiej sztuki elementem jest także kamienna latarnia rozświetlająca ogród nocą.

Ogrody japońskie w Polsce
W Polsce najbardziej znaną tego typu realizacją jest Ogród Japoński we Wrocławiu, który znajduje się w Parku Szczytnickim. Po raz pierwszy powstał w latach 1909-1912 i miał stanowić atrakcję Wystawy Stulecia w 1913 roku. Niestety z czasem założenie uległo zniszczeniu, ale w 1996 roku postanowiono odnowić ogród. Rok później, w 1997 teren został zalany podczas powodzi. Ponowne otwarcie ogrodu japońskiego nastąpiło w 1999 roku i po dzień dzisiejszy jest chętnie odwiedzany przez wrocławian i turystów.

Ogród japoński
Zakładanie ogrodu japońskiego to bardzo pracochłonny i kosztowny proces. Aby przygotować fragment takiego ogrodu należy liczyć się z dużymi nakładami pieniędzy i pracy. Bardzo często samemu ciężko uzyskać właściwy efekt, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Obecnie na rynku jest wiele firm ogrodniczych, które oferują usługę projektowanie ogrodu japońskiego. W ten sposób możemy stać się szczęśliwymi posiadaczami ogrodu o niepowtarzalnym orientalnym wyglądzie i charakterze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-04-21 12:20:12
Tagi do artykułu: ogrody | wiśnia | ścieżki | azalia | kwiaty | mała architektura | projektowanie ogrodu
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fortuna ukryta w ogrodzie

ogród japoński
Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.

Dekoracyjny ogródek przed domem

ogrody
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.

Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

nawierzchnie
Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są także kręte ścieżki, wijące się pośród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

kostka brukowa
Bogactwo roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – kto nie pragnie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a można je stworzyć przy pomocy kostek brukowych Polbruk.