Krzesło ergonomiczne to nie wszystko. Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

Nowoczesne stanowisko pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze to najbardziej podstawowy sposób zapobiegania bólom kręgosłupa i innym nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu ruchu, tak często odczuwanym przez pracowników biurowych i wszystkich, którzy w pozycji siedzącej przebywają przez wiele godzin dziennie. Podpowiadamy, jak urządzić stanowisko pracy biurowej zgodnie z wymaganiami ergonomii oraz na co jeszcze zwrócić uwagę.

Jak powinno wyglądać komfortowe stanowisko pracy biurowej?

Biurko ergonomiczne to przede wszystkim takie, które pozwala na swobodne rozlokowanie monitora, klawiatury oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów czy dokumentów. Minimalne wymiary wynoszą około 80 cm szerokości i 120 cm długości. Klawiaturę czy myszkę komputerową najlepiej umieścić na wysuwanej szufladzie znajdującej na wysokości około 60-75 cm, natomiast monitor na nieco wyższym blacie zamocowanym około 70-90 cm nad ziemią. Dobry pomysł to także zakup regulowanego uchwytu na dokumenty mocowanego między klawiaturą a monitorem oraz podstawki pod klawiaturę z możliwością wyboru kąta nachylenia.

Ergonomiczne stanowisko pracy

fot. Ergonomiczne stanowisko pracy

W zachowaniu prawidłowej postawy pomoże nam również oczywiście właściwie dobrane, komfortowe krzesło ergonomiczne. Musi ono zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz posiadać regulację wysokości siedziska i oparcia w zakresie co najmniej 40 cm. Znaczenie ma także stały kąt oparcia, który standardowo powinien wynosić około 10 stopni odchylenia w tył od pionu. Podczas siedzenia kolana powinny znajdować się na poziomie bioder lub nieco niżej, a stopy opierać płasko na podłodze. W sklepach dostępne są specjalne poduszki, które zapewniają równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała i dobrze wpływają na kręgosłup.

Stanowisko pracy biurowej zgodne z zasadami ergonomii

fot. Stanowisko pracy biurowej zgodne z zasadami ergonomii i zaaranżowane niewłaściwie

Punkty podparcia takie jak biurko, krzesło i podłokietniki powinny być odpowiednio dostosowane do użytkownika, aby zapewnić swobodne położenie rąk oraz nadgarstków podczas obsługi komputera. W niektórych przypadkach warto skorzystać z podnóżka.

Stanowisko pracy biurowej to nie tylko meble

Warto jednak pamiętać, że ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze wiąże się nie tylko z dbałością o narządy ruchu. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran, szczególnie z niewłaściwej odległości czy pod nieprawidłowym kątem, naraża nas nie tylko na dolegliwości ze strony karku czy kręgosłupa, ale także negatywnie oddziałuje na wzrok.

Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko meble

fot. Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko meble

 

Zwróćmy więc uwagę na to, aby monitor znajdował się w odległości 30-75 cm od oczu użytkownika, czyli mniej więcej na długość ramienia od poziomu oczu do górnej krawędzi ekranu, która powinna znajdować się poniżej poziomu wzroku. Optymalny kąt obserwacji to 20°- 50° w dół. Od powierzchni monitora nie powinno odbijać się żadne światło, a sama jasność ekranu musi być na bieżąco dostosowywana do panujących warunków.

Warto wiedzieć, że nowoczesny sprzęt elektroniczny wyposażony jest zwykle w funkcję automatycznej regulacji jasności, a czasem także filtr światła niebieskiego. Przydaje się to szczególnie, kiedy musimy pracować późnym wieczorem lub nawet nocą, gdyż nadmiar światła może źle wpływać na nasz wewnętrzny „zegar biologiczny”, powodując zaburzenia snu.

Ergonomiczne stanowisko pracy wymaga także właściwie dobranego oświetlenia. Warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej naturalnego światła. Powinno ono padać przede wszystkim padać na pole optymalnego widzenia, czyli na przestrzeń, w której znajdują się najczęściej obserwowane przedmioty, takie jak klawiatura, monitor czy blat biurka.

Odpowiednia temperatura w biurze oraz częste wietrzenie pomieszczeń z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, a co się z tym wiąże także jakość wykonywanej pracy.

Ergonomiczne stanowisko pracy to nie wszystko

Osoby pracujące przez kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej, często skarżą się na różnorodne dolegliwości związane z długotrwałym utrzymywaniem ciała w jednej pozycji, nawet jeśli stanowisko pracy jest zaaranżowane prawidłowo. Do najczęściej zgłaszanych problemów zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa oraz karku. Aby zapobiec takim przypadłościom, należy bezwzględnie kilka razy w ciągu dnia wykonywać proste ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające, na przykład przechylanie głowy w różne strony, schylanie się, rozluźnianie nadgarstków, rąk czy zaciskanie pięści. Warto również co jakiś czas wstać zza biurka. Nawet krótkie, pięciominutowe przerwy po każdej godzinie pracy pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i zdolność do koncentracji uwagi.

 

Stanowisko pracy biurowej zgodnie z wymaganiami ergonomii – inwestycja dla zdrowia

Urządzając ergonomiczne stanowisko pracy, musimy pamiętać, że nawet najnowocześniejsze biurko lub krzesło ergonomiczne nie spełni dobrze swojej funkcji, jeśli poszczególne elementy wyposażenia nie zostaną dobrze ze sobą spasowane, a przede wszystkim dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika. To jasne, że w większości biur mamy do dyspozycji pewne standardowe sprzęty, przeznaczone dla większości pracowników, bez uwzględnienia ich wzrostu czy indywidualnych potrzeb. Rozwiązaniem może być fotel lub biurko ergonomiczne z możliwością regulacji różnych parametrów, a nie jak to zwykle bywa tylko wysokości.

Stanowisko pracy biurowej

fot. Stanowisko pracy biurowej

Planując stanowisko pracy biurowej dla siebie lub innych pracowników warto wziąć pod uwagę, że komfortowe warunki nie tylko pozwalają na lepsze skupienie uwagi i osiągnięcie większej produktywności, ale przede wszystkim wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)