X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

biuro
Co zrobić żeby praca przy biurku nie była męczarnią i jak zapobiegać przewlekłym dolegliwościom kręgosłupa? Dla osób, które przez większość czasu w pracy siedzą przy biurku, priorytetem powinna być organizacja ergonomicznego stanowiska. Według ogólnopolskich badań „Ergotest”, tylko 2% ankietowanych pracuje na stanowiskach, które całkowicie spełniają wymogi ergonomii*. Z kolei aż 53% badanych pracujących za biurkiem odczuwa bóle pleców lub karku.


Odpowiemy wspólnie z Jackiem Poznańskim, ekspertem z firmy Tempur Polska.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy biurku?
Biurko przy którym pracujemy musi być na tyle duże, aby swobodnie można było ustawić na nim monitor, klawiaturę, myszkę i niezbędne akcesoria. Optymalne wymiary to przynajmniej 80 cm szerokości i 120 cm długości.
O komforcie pracy przy biurku i zachowanie prawidłowej postawy decyduje krzesło. Musi ono zapewniać minimum 5 punktów podparcia oraz regulację wysokości siedziska i oparcia. W prawidłowej postawie siedzącej kolana powinny być ułożone na poziomie biodra lub nieco niżej, a stopy płasko na podłodze. W sklepach dostępne są specjalne poduszki, które zapewniają równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała i odciążają kręgosłup. Wymuszają one wypchnięcie miednicy do przodu, a tym samym wyprostowanie sylwetki. Dodatkowe podparcie na wysokości lędźwi (mocowane do krzesła) wspomoże zredukować nacisk na plecy.Wszystkie punkty podparcia: biurko, krzesło i podłokietniki powinny być ustawione w taki sposób, aby zapewnić swobodne położenie rąk i nadgarstków podczas obsługi komputera. Warto zadbać także o prawidłowe ułożenie nadgarstków na podkładkach z podpórką silikonową oraz pozycję nóg. Można skorzystać z podnóżka ustawionego pod kątem (max. do 15°).

Monitor powinien stać w odległości od 30 do 75 cm od oczu użytkownika (na długość ramienia – od poziomu oczu do góry monitora), a górna krawędź ekranu musi znajdować się poniżej poziomu wzroku. Optymalny kąt obserwacji być ustawiony między 20°-50° w dół. Od powierzchni ekranu nie powinno odbijać się żadne światło.

Przy takim ustawieniu mebli i sprzętu biurowego wystarczy już tylko pilnować utrzymywania prawidłowej pozycji podczas pracy.

Jak radzić sobie z dolegliwościami?
Osoby pracujące przy biurku często skarżą się na drobne dolegliwości związane z dłuższym utrzymywaniem ciała w pozycji siedzącej, nawet jeśli stanowisko pracy jest zaaranżowane prawidłowo. Do najczęstszych zaliczają się bóle pleców, kręgosłupa i karku. Aby zapobiec takim przypadłościom należy kilka razy w ciągu ośmiu godzin pracy wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające, np. przechylanie głowy w różne strony, schylanie się, rozciąganie nadgarstków, rąk czy zaciskanie pięści.

Warto też co jakiś czas wstać zza biurka i „rozprostować kości”. Krótkie, pięciominutowe przerwy po każdej godzinie pracy na pewno pomogą poprawić samopoczucie i ograniczyć zmęczenie.

---
*Dekalog ergonomicznego stanowiska pracy:
1. Co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia i 2 m2 wolnej podłogi przypadającej na każdego pracownika.
2. Szerokość przejścia w biurach – nie mniejsza niż 60 cm.
3. Klawiatura i mysz umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60-75 cm nad ziemią. Blat pod monitor – 70-90 cm nad ziemią.
4. Odpowiednia przestrzeń dla nóg – 65 cm wysokości, 70 cm głębokości, 70-80 cm szerokości.
5. Krzesło powinno mieć 5 punktów podparcia, sztywną konstrukcję i możliwość regulacji wysokości siedziska (zakres regulacji ok. 40-50 cm)
6. Stały kąt oparcia – ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu (zakres regulacji 50 w przód i 300 w tył).
7. Stanowisko powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze lub być wyposażone w podnóżek.
8. Odchylenie monitora – 20 stopni do tyłu. W przypadku braku regulacji – wyposażenie stanowiska w specjalną podstawkę.
9. Regulowany kąt nachylenia klawiatury.
10. Stanowisko wyposażone w uchwyt na dokumenty (między klawiaturą a monitorem), z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Biura
2012-06-12 15:18:55
Tagi do artykułu: ergonomia | biurka | krzesła | biuro
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wygodne domowe biuro

regały
Co zrobić, aby powakacyjny powrót do biura okazał się przyjemny? Jest na to sposób! Można zaaranżować je na nowo. Popuśćmy więc wodze fantazji i nie ulegajmy tradycyjnym, sztywnym normom biurowego wystroju. Stwórzmy miejsce, w którym będziemy przede wszystkim dobrze się czuć, do którego będziemy chętnie wracać, niezależnie od obowiązków, jakie na nas czekają.

Ergonomia w pracy biurowej

rysunek
Siedzenie przy biurku bywa uciążliwe. 40 godzin w pracy, nadgodziny i do tego czas spędzony przed komputerem w domu. Większość z nas przyjmuje wówczas nieprawidłową postawę, co wpływa na stan naszego zdrowia, zwłaszcza na kręgosłup.

Ergonomia pracy biurowej

biuro
Urządzając biuro przede wszystkim zastanawiamy się nad wystrojem, kolorem ścian i dodatkami. Oprócz tego istotną kwestią jest także ergonomia pracy w biurze. Często długie siedzenie przy biurku lub komputerze powoduje, że większość z nas przyjmuje nieprawidłową postawę, co ma wpływ na zdrowie, a w szczególności na kręgosłup.

Nauka może być wygodna i przyjemna!

pokój dziecka
W jaki sposób kreatywnie wykorzystać nieobecność dziecka podczas ferii, a zarazem sprawić, że po powrocie z uśmiechem rozpocznie nowy semestr w szkole? Zdaniem ekspertów wystarczy zrobić mu niespodziankę i urządzić w pokoju profesjonalny kącik do nauki.