X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak ogrzać domek letniskowy?

grzejniki
Większość domków letniskowych ma konstrukcję drewnianą, rzadziej są to budynki murowane o charakterze całorocznym. Ze względu na słabą izolacyjność cieplną użytkuje się je głównie latem. Inwestując w ogrzewanie, możemy przedłużyć sezon działkowy nawet o kilka miesięcy. W ogrzewanym domku nie ominie nas hodowla nowalijek wiosną i sezon na grzyby jesienią.


W domki letniskowe bardzo chętnie inwestują mieszkańcy miast. Relaks na łonie natury to najlepsza forma wypoczynku po ciężkim tygodniu pracy. Na własnym kawałku działki z domkiem letniskowym można uprawiać ogródek i zorganizować wypad dla znajomych.

łazienkaDomki letniskowe użytkowane są okresowo, a krótkie wizyty wypoczynkowe przeplatają się z długimi okresami nieobecności, kiedy budynek stoi bez nadzoru. Jeśli nie planujemy gruntownej przebudowy i zamiany domku na całoroczny, nie warto inwestować w pełną, wodną instalację grzewczą. Wymaga ona zamontowania rur, grzejników, znalezienia miejsca na kocioł i zasobnik z paliwem. Na dodatek w okresie zimowym dom i elementy instalacji wewnątrz muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem.Najlepszym rozwiązaniem dla sporadycznie użytkowanego domku będzie ogrzewanie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych i stałej obsługi. Będzie wykorzystywane tylko w razie potrzeby, kiedy akurat korzystamy z domu, a temperatura spada poniżej poziomu komfortowego - mówi Robert Skomorowski z firmy Rettig Heating, właściciela marki Purmo.

Kominek – tanie ogrzewanie i wyjątkowy nastrój
Dobrym i sprawdzonym sposobem na dogrzanie domku letniskowego są kominki i piece. Na każdej działce z pewnością znajdzie się wolne miejsce na składzik drewna. Ogień wesoło trzaskający w kominku dobrze ogrzeje niewielki metraż domku letniskowego i uprzyjemni wypoczynek.
Piecyk – np. koza, oprócz funkcji grzewczej może pełnić rolę kuchenki. Jeśli wyposażymy kominek w system rozprowadzający ciepłe powietrze ogrzeje on wszystkie pomieszczenia w domku.
Jednak ogrzewanie w piecu drewnem wymaga nadzoru. Kiedy nie ma nas w domu lub idziemy spać, powietrze prędko wychładza się, a nad ranem gdy temperatura jest najniższa – trzęsiemy się z zimna pod kołdrą.

Grzejniki elektryczne
grzejnikiGrzejniki elektryczne są optymalną metodą ogrzewania domków letniskowych. Wystarczy zamontować grzejniki, w wybranym miejscu na ścianie (najlepiej pod oknem) i włączyć urządzenie do prądu. Przeważnie instalacja nie wymaga przeróbek lub usprawnień, ale może się tak zdarzyć.

Grzejniki elektryczne marki Purmo mają wbudowane termostaty, które na podstawie pomiaru temperatury we wnętrzu, sterują pracą grzejnika. Urządzenie samo włącza się i wyłącza utrzymując w pomieszczeniu ustaloną temperaturę. Bardziej zaawansowane modele można programować w systemie dobowym.

Wygodny grzejnik z termostatem
Grzejniki te reagują, gdy temperatura spada poniżej ustawionej na termostacie. Dlatego kiedy w ciągu nocy lub nad ranem zrobi się zimno, urządzenie samo włączy się i dogrzeje pomieszczenie. Grzejniki reagują również na działanie dodatkowych źródeł ciepła (np. nasłonecznienie, przebywanie większej ilości osób, grzanie kominkiem) - wówczas urządzenie wyłącza się.

Jeśli do któregoś pomieszczenia nie dociera dodatkowe ciepło – grzejnik elektryczny podgrzeje powietrze do żądanej temperatury. W ten sposób w całym domu temperatura jest równomierna i komfortowa. Ponadto takie grzejniki zużywają minimalne ilości energii elektrycznej i płynnie reagują na tryb użytkowania pomieszczeń.

Poza sezonem
Grzejniki elektryczne są wydajne i energooszczędne. Dzięki nim z domku letniskowego można wygodnie korzystać cały rok. Potrafią bardzo szybko nagrzać pomieszczenia, więc zaraz po przyjeździe na działkę w domku panuje przyjemne ciepło. Kiedy nie użytkujemy domku – po prostu wyłączamy grzejniki lub przestawiamy je na oszczędny tryb antyzamrożeniowy – wyjaśnia Robert Skomorowski.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektryczne
2012-09-04 15:53:51
Tagi do artykułu: ogrzewanie | domki letniskowe | grzejniki | kominki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Grzejniki źródłem ciepła w naszym domu

Grzejnik płytowy
Oczywiste jest, że grzejniki służą do ogrzewania. W tej kwestii od ponad 150 lat nic się nie zmieniło, jednak należy zwrócić uwagę na zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie i walorach estetycznych. Pierwsza „ciepła skrzynka” (nazwa wymyślona przez wynalazce – Franza San Galli) została zamontowana już w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Jakie są współczesne grzejniki po przebyciu tej długiej drogi? Poniżej przedstawiamy mały przegląd obecnie dostępnych grzejników.

Ogrzewanie u alergika

łazienka
Życie z alergią nie jest łatwe - zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.

Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem...

Ogrzewanie Kominkowe - System Dystrybucji Gorącego Powietrza

salon
Kominek stał się nieodłącznym elementem dekoracyjnym współcześnie budowanych domów jednorodzinnych. Stale rosnące ceny gazu powodują także, coraz większe zainteresowanie Inwestorów kominkowym systemem dystrybucji gorącego powietrza. Rozwiązanie takie to doskonały sposób na skuteczne i tanie dogrzanie domu...