X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Siłownia domowa i jej zalety

siłownia
Odpowiednie odżywianie i dbałość o kondycję fizyczną propagowane są przez media jako najlepszy styl życia. O skuteczności reklam świadczy rosnąca popularność klubów sportowych i sklepów ze zdrową żywnością. Dzięki tym trendom coraz więcej osób decyduje się na aranżacje siłowni we własnym mieszkaniu lub domu, aby w każdej wolnej chwili móc korzystać z profesjonalnych sprzętów do ćwiczeń. Jak urządzić pomieszczenie do ćwiczeń i dobrać odpowiedni sprzęt do siłowni?


Siłownia domowa najczęściej zlokalizowana jest w jedynym wolnym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj jest to pokój na poddaszu, w piwnicy czy kącik ze sprzętem w większym pomieszczeniu.

Wyposażenie siłowni należy dobrać w zależności od ilości miejsca, jaką można przeznaczyć na ten cel. Atlas do ćwiczeń, ławki treningowe, rowerki i bieżnie wymagają odpowiedniej ilości miejsca wokół dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania.

Jeśli oprócz ćwiczeń na profesjonalnych urządzeniach, w pomieszczeniu będą odbywały się inne ćwiczenia ruchowe wymagające miejsca na wymachy, ułożenie maty lub materaca, najlepiej sprawdzi się pokój o kształcie prostokątnym. Wówczas atlasy treningowe można zlokalizować z jednej strony siłowni, a drugą część pozostawić pustą.Jak urządzić siłownię domową?
Jeśli siłownia domowa zlokalizowana jest w piwnicy, warto zadbać o dodatkową wentylację, najlepiej mechaniczną. Zapewnia ona wymianę powietrza w pomieszczeniu niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Standardowa wentylacja grawitacyjna, stosowana w większość gospodarstw domowych, może być niewystarczająca. W pomieszczeniu szybko zrobi się duszno i trudną będzie je wywietrzyć po zakończeniu ćwiczeń.

Sala do ćwiczeń, która znajduje się w pobliżu sypialni domowników, powinna mieć także dobrą izolację akustyczną. Popularną i niedrogą metodą wyciszania pomieszczeń jest zastosowanie okładzin korkowych. Płyty z korka wystarczy przymocować do ściany przy pomocy metalowych wkrętów. Korek jest bardzo wdzięcznym materiałem wykończeniowym, który można pomalować na dowolny kolor, zabejcować lub polakierować.

Posadzkę siłowni, w której znajdą się ciężkie urządzenia i hantle, najlepiej wyłożyć antypoślizgową okładziną z grubego, gumowego granulatu. W klubach fitness stosuje się także drewniane posadzki na elastycznych matach. Podłoga elastyczna amortyzuje upadek ciężkich sprzętów i zapobiega zniszczeniu nawierzchni.

Na koniec nie należy zapomnieć o lustrach, dzięki którym można na bieżąco kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń i podziwiać ich efekty.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wnętrza
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-23 22:49:41
Tagi do artykułu: aranżacje | siłownia | maty | Korek
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić siłownię w domu?

siłownia
Wypełniony po brzegi grafik i życie w ciągłym stresie sprawiają, że zaniedbujemy kondycję fizyczną, a tym samym zdrowie. Skuteczną receptą może okazać się siłownia w domowym zaciszu. Kluczem do realizacji tego planu jest odpowiedni dobór sprzętu do ćwiczeń. Zaczynamy!

Patio - idea i aranżacja

Patio
Patio to element najczęściej spotykany w architekturze hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Pojęcie oznacza wewnętrzny, niezadaszony dziedziniec budynku, z nieprzepuszczalną, lub półprzepuszczalną posadzką...

Adaptacja poddasza

poddasze
Adaptacja strychu bądź poddasza to doskonały pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Innym sposobem zagospodarowania jest samodzielnie funkcjonujący lokal mieszkalny. Wszystko zależy od idei i przydatności przestrzeni pod dachem.

PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz

Okno programu PRO100
PRO100 to program stworzony "dla Meblarzy, pod dyktando Meblarzy". Jest to całkowicie samodzielny, prosty w instalacji i przyjazny Użytkownikowi program, którego zadaniem jest ułatwić pracę stolarza, projektanta, montażysty...