X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Uszczelki okienne

Uszczelki do okien
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia nowoczesnego okna jest uszczelka. Zabezpiecza ona wnętrze domu przed utratą ciepła, wnikaniem kurzu, zapachów oraz dźwięków z zewnątrz. Montowane są zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie skrzydła oraz ościeżnicy. Dzięki temu okna zamykają się cicho.

W oknach stosuje się uszczelki przylgowe, które dociskają skrzydło okna do ramy oraz przybyszowe, które w oknach z PCV bardzo często stanowią element tak zwanej listwy przybyszowej.

Uszczelki do okien zazwyczaj wykonywane są z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE). Tworzywa te charakteryzują się elastycznością i odpornością na zmiany temperatur.

Najbardziej znane są systemy, które wykorzystują komplet dwóch lub też trzech uszczelek. Natomiast w oknach drewnianych znajduje się pojedynczy system uszczelek.
Jeżeli zdarzy się tak, że woda dostanie się przez uszczelkę zewnętrzną, zostanie ona odprowadzona przez specjalne otwory odwadniające, które wspomagane są dodatkowo przez specjalnie wyprofilowane płaszczyzny wewnątrz ramy.


Innym bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie systemu uszczelki środkowej. Jednak są one narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, mróz czy też kwaśne deszcze. Warto wiedzieć, że w przypadku dostania się wody deszczowej do środka profilu, zostanie ona odprowadzona na zewnątrz przez specjalne otwory.

Uszczelka powinna być dopasowana wielkością do szczeliny. Jeżeli jest ona równa, można użyć uszczelek o przekroju prostokątnym. Jednak bardzo często szczelina w jednym miejscu jest szeroka, w innym wąska. W takim przypadku można użyć uszczelek gumowych, które charakteryzują się przekrojem przypominającym literę C, D, E lub P.
W przypadku okna dachowego izolacje wykonuje się z papy lub foli paroprzepuszczalnej. Uszczelnienie okna wykonuje się z czterech pasów izolacji która jest mocowana do ościeżnicy oraz konstrukcji dachu:
- dolny pas – ma on długość większą niż szerokość okna i jest przycięty w narożnikach tak, aby przylegał dokładnie do ościeżnicy;
- dwa boczne pasy – są one odpowiednio dłuższe niż długość okna. Połączone są one na zakład z dolnym pasem i nacięte w kształcie litery Y;
- górny pas – jest takiej samej długości jak pas dolny. Połączony jest on na zakład z bocznymi pasami w narożnikach. Górną część pasa montuje się pod rynną odwadniającą, która jest elementem kołnierza uszczelniającego.
Rynna odwadniająca montuje się, wycinając niewielki fragment kontrłat , tak aby w tych wcięciach się zmieściła. Pomiędzy krokwiami przybija się zlicowaną z nimi deskę, do której będzie zamocowana rynna.
Na końcu montażu, gumowym młotkiem formuje się fartuch, czyli część kołnierza uszczelniającego z miękkiej blachy.

Innym sposobem na uszczelnienie naszych okien są silikony budowlane, które są głównie wykorzystywane do wypełniania pęknięć i szczelin powstających w elewacji. Silikony mają bardzo dobrą przyczepność do prawie wszystkich materiałów budowlanych. Niestety nie należy ich malować. Jednak szeroki wachlarz kolorów umożliwia dobranie odpowiedniego.

Warto wiedzieć, że niewielka wentylacja w oknach jest wskazana. Jednak nie na styku ram okiennych z murem. Wentylacja powinna odbywać się tylko za pomocą nawiewników i otworów mikrowentylacyjnych, które są fabrycznie realizowane w uszczelkach okiennych.
Autor: Anna Dębiec
2016-01-24 08:42:05
Tagi do artykułu: okna | uszczelki | ościeżnica | PCV | Uszczelki do okien | uszczelnianie okien | kołnierz uszczelniający | silikony budowlane
Inne wiadomości
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ciepłe okna

sypialnia
Wybierając nowe okna do mieszkania, bardzo często zwracamy uwagę tylko na wygląd. Należy pamiętać, że przez okna ucieka od 25% do 40 % ciepła. Aby ograniczyć to zjawisko warto przyjrzeć się oknom o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także jego elementom składowym.

Ogrody pod szkłem

ogród zimowy
Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.

Antywłamaniowe zabezpieczenia okienne

Kraty w oknie
Aby odpowiednio zabezpieczyć nasz dom przed złodziejem, prócz solidnych drzwi wejściowych, warto wybrać odpowiednie zabezpieczenia okien oraz balkonu. Warto pamiętać, że nawet najlepsze drzwi i okna nie uchronią przed włamaniem. Zwykłe okucia okienne bardzo łatwo sforsować. Dlatego też, jeżeli zastosujemy kilka dodatkowych zabezpieczeń do okien, z pewnością okna oraz drzwi będą trudniejsza barierą do pokonania.

Stolarka okienna

Stolarka okienna
Rynek stolarki otworowej jest bogaty. Wybierając okna do naszego domu powinniśmy wziąć pod uwagę podstawowe parametry. Dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, szczelność i funkcjonalność to cechy pierwszorzędne. Nie bez znaczenia jest więc wybór materiału z którego zostały one wykonane.