Pozwolenie na budowę w 2012 r.

budowa domu

fot. budowa domu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydział architektury i budownictwa w starostwie powiatowym, ma 65 dni na przyznanie inwestorowi pozwolenia na budowę. Doliczając odwołania, skargi i uzupełnienia wniosków, czas ten wydłużyć się może nawet do roku. Sezon budowlany mija, a z rozpoczęciem budowy domu należy wstrzymać się do kolejne wiosny.

Im dłuższy czas trwania procedur urzędowych, tym większe straty ponosi inwestor i samorząd. Pod względem uzyskiwania pozwoleń na budowę Polska zajmuje 160 miejsce na 183* w światowym rankingu. Hamowanie inwestycji to hamowanie rozwoju. Czy pozwolenie na budowę w 2013 roku będzie przyznawane szybciej?

Przeciętny inwestor chcąc otrzymać zezwolenie na budowę, stara się o nią blisko 300 dni. Procedury spowalniają nie tylko małe inwestycje prywatnych inwestorów. Dłużej trwa realizacja przedsięwzięć celu publicznego, które przekładają się w konsekwencji na spowolnienie rozwoju gospodarczego i ekonomicznego kraju.

Uciążliwość procedur zniechęca inwestorów zagranicznych. W Gruzji, po wdrożeniu koncepcji „jednego okienka” i zmniejszeniu liczby procedur o połowę, czas uzyskania pozwolenia na budowę skrócił się o 2/3, a PKB z sektora budowlanego podwoił się.

Dotychczas powstały specustawy rozwiązujące część problemu na potrzeby inwestycyjne przed Euro 2012. Są one dowodem na skuteczność krótkich procedur, które usprawniają cały proces od inwestycji do realizacji.

Na Mazowszu powstaje elektroniczny system, dzięki któremu pozwolenie na budowę będzie można załatwić przez internet. Urzędnicy będą mieli dostęp do bazy map geodezyjnych i obowiązujących planów zagospodarowania dla całego województwa.

Droga do usprawnienia procedur administracyjnych jeszcze daleka. Dotychczas – wbrew idei optymalizacji – wzrosła jedynie liczba urzędników pracujących w polskich urzędach.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?
Koszt opłat skarbowych od decyzji o pozwoleniu na budowę, uzależniony jest od rodzaju inwestycji. Wykaz opłat zawiera załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635).
Zatwierdzenie projektu budowlanego kosztuje 47 zł, a pełnomocnictwo w procedurze uzyskania pozwolenia na budowę 17 zł. Wysokość opłat skarbowych naliczana jest od rodzaju inwestycji, w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni.
W przypadku przebudowy bądź remontu nalicza się jedynie 50% stawek opłat skarbowych.

* Raport Banku Światowego i Międzynarodowej Korporacji Finansowej Doing Business 2012

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)