X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Letnie gotowanie w ogrodzie – co wybrać?

grill
Wspólne przyrządzanie potraw w ogrodzie jest coraz popularniejszym rytuałem towarzyskim. Grill ogrodowy lub ognisko często są głównym punktem imprez i wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu.

Smakowity grill czy przesiadywanie do późnych godzin wieczornym przed ogniskiem to tylko kilka z zalet posiadania ogrodu. Biesiadowanie pod gołym niebem stanowi idealny sposób na odpoczynek połączony z rozmowami i przyjemnym spędzaniem czasu w gronie najbliższych.


Do przygotowania potraw w ogrodzie przede wszystkim używane są grille, ogniska i wędzarnie. Dlatego projektując przydomowy ogród należy pomyśleć o wyznaczeniu miejsca, w którym będzie można nie tylko przygotowywać smakowite potrawy, ale także spokojnie je spożyć.

Ognisko
grill elektrycznyWygospodarowanie miejsca, w którym będzie można bezpiecznie rozpalić ognisko, wymaga odpowiedniego przygotowania. Palenisko powinno być otoczone kamieniami bądź cegłami. W ten sposób zapobiegnie się niekontrolowanemu zaprószeniu ognia poza ogniskiem. Miejsce przeznaczone na ognisko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od zabudowań. Warto usytuować to miejsce od strony zawietrznej – w ten sposób nie będzie problemów związanych z dymem. Przestrzeń wokół ogniska można wyłożyć kostką brukową luk kamieniami. Taka kompozycja będzie doskonale współgrać z trawnikiem i ogrodową roślinnością. Potrawy na ognisku przyrządza się zwykle opiekając je, najczęściej nadziane na patyk lub metalowy szpikulec. Bardziej wymyślne dania można przygotować montując specjalny ruszt nad paleniskiem lub wieszając bezpośrednio nad ogniem kociołek.Grill
OgniskoWybór grilla uzależniony jest od sposobu jego użytkowania. Jeżeli grillowanie na świeżym powietrzu będzie rzadką rozrywką, warto zaopatrzyć się w niedrogi i przenośny sprzęt. Decydując się na konkretny model, należy sprawdzić nóżki i kółka, a także zweryfikować czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa m. in. czy palenisko stoi stabilnie nawet na nierównym terenie.

Największą popularnością cieszą się grille węglowe, które dostępne są w różnorodnych formach i kolorach. Do ich rozpalenia wystarczy tylko węgiel drzewny i rozpałka. Dobrze, aby w wybrany model miał możliwość regulacji wysokości rusztu, ponieważ w wyższych temperaturach dobrze jest piec mięsa, a w niższych warzywa.

Prócz tradycyjnych modeli dostępne są także grille gazowe i elektryczne. Te pierwsze mogą być zasilane gazem ziemnym lub z butli. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę na to, by płomienie nie ogrzewały bezpośrednio rusztu, a palniki były wyposażone w żeliwne osłony, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Dużą zaletą grilli gazowych jest łatwość obsługi – rozpalania i kontrolowania temperatury. W droższych egzemplarzach można znaleźć wyprofilowane fragmenty lawy wulkanicznej, która spełnia taką samą rolę, co rozżarzony węgiel drzewny. Niektóre modele są wyposażone w pojemnik, który wypełniony jest wiórkami lub drewienkami, aby grillowane potrawy pachniały równie aromatycznie jak te przygotowywane na tradycyjnym grillu.

ogródDecydując się na grill elektryczny należy zwrócić uwagę na moc oraz na to, czy grill jest jedno czy dwustrefowy. Ten drugi, działa jak opiekacz – grzeje z dwóch stron równocześnie. Oferta dostępnych na rynku modeli elektrycznych jest bardzo duża i każdy bez problemu znajdzie model odpowiadający jego potrzebom.

Wędzarnia
Wędzarnia służy do przygotowywania mięs i wędlin. Wędzenie może zachodzić na zimno, w temperaturze do 30–32 st.C. Trwa ono stosunkowo długo, nawet do 24 godzin. Można także przygotowywać mięsa na ciepło, w temperaturze 70–90 st.C. Taki proces jest znacznie krótszy, ponieważ trwa 4-5 godzin. Ze względu na dużą ilość wytwarzanego dymu warto takie urządzenie postawić z dala od domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-04 16:55:05
Tagi do artykułu: ogrody | grill | ognisko | paleniska | grille elektryczne | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki Galeria Tarasy Tarasy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Grill w ogrodzie

grille
Ciepłe letnie wieczory sprzyjają ogrodowym spotkaniom przy ogniu. Posiłek nigdy przecież nie smakuje tak dobrze, jak wtedy, gdy przyrządzamy go na świeżym powietrzu.
Wyznaczenie dobrego miejsca pod budowę grilla nie jest tak łatwe, jak może nam się wydawać. Miejsce pod budowę grilla powinno być podobnie jak miejsce pod ognisko, na tyle blisko domu, by przyniesienie czegokolwiek nie stało się wyprawą, ale jednak i na tyle daleko, by dym nie dostał się do domu. Nigdy nie powinniśmy lokalizować grilla blisko drzew, krzewów lub jakichkolwiek materiałów łatwopalnych.

Uczta pod gołym niebem

grill
Pogodne, letnie dni sprzyjają spotkaniom towarzyskim, które coraz częściej są połączone z przygotowywaniem potraw pod gołym niebem. Potrawy z grilla są smakowite, łatwe w przyrządzaniu i przede wszystkim zdrowe.

Ognisko w ogrodzie

Ognisko
Niejeden z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa wieczory spędzone przy ognisku, w kręgu z rodziną lub znajomymi. Godziny spędzone przy śpiewie, gitarze i rozgwieżdżonym niebie. Niewątpliwie magia ogniska ma w sobie dużo więcej uroku niż najpiękniejszy nawet grill.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.