X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Glorioza w mieszkaniu

Glorioza
Glorioza (Gloriosa rothschildiana) należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae), jest egzotycznym kwiatem pochodzącym z tropików (Azja, Afryka), produkowanym pod osłonami już od ponad 50 lat. Ostatnio glorioza powróciła do łask, bowiem, nastała moda na oryginalne dekoracje wnętrz, a także na małe bukieciki, do których szczególnie się nadaje. Glorioza to pnącze wieloletnie dorastające do 2 metrów wysokości o długich, lancetowatych liściach. Kwiaty ma osadzone na długich łodyżkach z 6 czerwono - żółtymi płatkami. Bardzo ozdobne są też duże pręciki i słupek.


Uprawa:
Gloriozę można uprawiać z nasion przez cały rok. Najlepiej wysiewać nasiona w kwietniu lub w maju wówczas przy dostatecznym dostępie światła i odpowiedniej temp. w lecie kwitnienie będzie obfite. Przed wysianiem nasion pokrytych czerwoną, lśniącą otoczką, należy je moczyć w ciepłej wodzie (23–25°C) przez 1 dobę. Następnie wysiewamy nasiona na głębokość max 1 cm, punktowo do przygotowanej ziemi ( najlepiej substratu torfowego, mieszanka ziemi liściowej, torfu i piasku pH 5,5), przykrywamy warstwą piasku lub perlitu. Nasiona kiełkują do kilku tygodni najlepiej w jasnym i ciepłym pomieszczeniu 25°C. Pamiętamy o podlewaniu, podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre.Pielęgnacja: Glorioza to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa lub tarasowa. Latem może być wystawiana na zewnątrz, powinna jednak rosnąć w półcieniu. Wymagania gloriozy w stosunku do temperatury są dość wysokie. Temperatura podłoża powinna wynosić 17–20°C, a powietrza od 18°C, przy pochmurnej pogodzie, do 30°C latem, w dni słoneczne. Zapotrzebowanie rośliny na wodę również jest dość spore. W miarę wzrostu zwiększa się dawki wody i częstotliwość podlewania, a podczas letnich upałów dodatkowo zrasza się rośliny. Na wiosnę nawozimy roślinę nawozami długo działającymi, które mieszamy z podłożem. Przed nadchodzącą zimą ścinamy część nadziemną rośliny, natomiast podziemną bulwę pokrytą jasnobrązowa skórką przechowujemy w torfie w temp ok. 15°C. W lutym przenosimy ją do przygotowanego podłoża. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw i wynosi 4–6 cm. Po kilku, a najpóźniej kilkunastu dniach od sadzenia rośliny zaczynają szybko rosnąć. Glorioza wymaga konstrukcji wspierającej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-14 11:33:15
Tagi do artykułu: pnącza | kwiaty | nasiona | torf | nawozy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Męczennica

Roślina egzotyczna
Męczennica (Passiflora caerulea) to szybkorosnące, wieloletnie, wieczniezielone pnącze z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty białe, wielkości do 9 cm, owoce owalne, długości 7,5cm szerokości do 4 cm, jadalne. Dojrzałe koloru pomarańczowego z czerwonym smacznym miąższem.
Męczennica bardzo dobrze rośnie w pojemnikach. W czasie letnich miesięcy wymaga jasnego, ciepłego miejsca, zimować powinna w doniczce w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C.

Rivea

Rivea
Rivea (Rivea corymbosa) jest świętą rośliną indian meksykańskich. Przypisywano jej właściwości magiczne i halucynogenne. Wieloletnie, częściowo zdrewniałe pnącze z dużymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty z ciemnym środkiem - kwitnie długo i obficie.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C. Posiada stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubi wody stojącej w podstawce.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C.

Glorioza

Glorioza
Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu.

Glicynia chińska biała

Wisteria chińska biała
Glicynia chińska biała (Wisteria sinensis) to jedno z najpiękniejszych pnączy uprawianych w naszym klimacie. Jej wspaniałe, kaskadowo opadające kwiatostany zdobią wiele domów, pergoli i szpalerów. Wymaga podpór, osiąga u nas wysokość do 10m. Powinna być sadzona przy południowych ścianach domów, na stanowiskach zacisznych.