X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domy z tarasem

Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek
Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.

Domy z tarasem nie należą współcześnie do rzadkości, a na ich budowę decyduje się coraz większa liczba inwestorów. Nie tylko z uwagi na chęć bliskiego kontaktu z naturą, ale możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Perspektywa wspólnych zabaw, letniego grillowania i odpoczynku z filiżanką kawy skłania do wyboru projektów domu, w których taras staje się centrum rekreacji przyszłych mieszkańców.


tarasBudowa tarasu powinna być jednak starannie przemyślana. W celu uzyskania jak najlepszego efektu nie można zapominać o przyszłej funkcjonalności konstrukcji oraz estetycznych detalach. W tworzeniu współczesnych tarasów liczą się: forma, wymiar oraz elementy wykończeniowe. I nie chodzi tu o wyrafinowane aranżacje, bo tarasy stawia się zwykle na planie prostokąta, ale o rodzaj materiałów budowlanych, przyszłe oświetlenie i szczegóły, które podkreślą jego oryginalny charakter.

Surowce najczęściej wykorzystywane do konstrukcji podłoża tarasów to, m.in.: deski drewniane, kamień, kostki brukowe, płytki lub beton. Wybór odpowiedniej technologii zależy od gustów przyszłego inwestora oraz stylu, w jakim zostanie wybudowany taras. Najbardziej odporne na warunki atmosferyczne są deski egzotyczne, które nie wymagają częstej konserwacji i długo zachowują swoje właściwości użytkowe. Najpopularniejsze, natomiast, są płytki ceramiczne, odznaczające się niskim poziomem ścieralności i dostępne w rozmaitych wzorach. W tym przypadku warto jednak sprawdzić właściwości antypoślizgowe materiału, co ma swoje zastosowanie, szczególnie późną jesienią i zimą, kiedy wzrasta poziom opadów i spada temperatura.

Deski tarasowe iDECK z Modrzewia Syberyjskiego w rustykalnej aranżacji tarasu.Dom z tarasem to także dom otwarty na otoczenie, dlatego jego powierzchnia użytkowa przyjmuje coraz większe rozmiary. Dzięki temu staje się on przedłużeniem salonu, dużym domkiem letniskowym lub stanowi integralną część ogrodu. W tak zaprojektowanym wnętrzu można ustawić duży stół z krzesłami, zamontować grilla lub stworzyć stanowisko do gier i zabaw. W sezonie letnim, natomiast, ustawić leżaki i organizować tematyczne przyjęcia, np. wieczór hawajski, podczas którego zawiesimy kwiaty na stropie tarasu, a na podłodze wysypiemy piasek.

Nowoczesny projekt domu z tarasem przewiduje także jego zadaszenie, co pozwala na wzrost funkcjonalności wnętrza, także poza sezonem letnim. Odpowiednie oświetlenie i ogrzanie tarasu umożliwia mieszkańcom korzystanie z jego przestrzeni w trakcie chłodnych wieczorów i pomimo deszczu. W tym celu często wbudowuje się kominek przy jednej ze ścian budynku, który wpływa na poprawę komfortu użytkowania tarasu oraz pomaga w tworzeniu wyjątkowego nastroju.

dom jednorodzinnyWłaściciele dużych działek coraz częściej decydują się także na domy z tarasami, co zwiększa ich kreatywność w zakresie aranżacji wnętrz. Budowa dwóch tarasów ma olbrzymie zalety, pozwalające, m.in. na jednoczesne użycie tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu można cieszyć się urokami tarasów parterowych i tych, umieszczanych na wyższych kondygnacjach budynku. Części zlokalizowane na piętrze lub poddaszu stają się doskonałym miejscem wypoczynkowym, z którego można podziwiać okoliczne widoki i latem relaksować się na leżakach. Domy parterowe z tarasem na dachu lub nad garażem można, natomiast, zaadaptować jako zielony ogród, na którym zasadzimy kwiaty oraz zasiejemy trawnik. Gustownie urządzony, stanie się wyjątkowym miejscem, otoczonym roślinnością i harmonizującym z krajobrazem.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
2016-08-18 11:50:10
Tagi do artykułu: projekty domów | projekty | tarasy | deski | kostka brukowa
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Tarasy Tarasy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
deski

Drewniane kompozyty

Współczesne trendy w architekturze krajobrazu to przede wszystkim roślinność o nieukształtowanej przez człowieka formie, przestrzeń i naturalne materiały. Głównym elementem ogrodowej architektury jest taras – miejsce przyjacielskich spotkań i odpoczynku. Wykorzystywany jest od wiosny do jesieni, dzięki czemu pełni funkcję otwartego salonu. Warto zadbać o trwały materiał na taras, który będzie służyć przez wiele sezonów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Projektowanie łazienki

łazienka
Funkcjonalność i ergonomia - to najważniejsze aspekty którymi należy się kierować projektując łazienkę. Dla amatorów to duże wyzwanie. Własny projekt jest gwarancją dopasowania aranżacji pomieszczenia do indywidualnych potrzeb użytkowników...

Projekty domów z dużą kuchnią

kuchnia
Planowanie rozmieszczenia pomieszczeń i ich wielkości w domu, odbywa się na etapie projektowym. Przeważnie, kuchnie lokalizuje się od północy, tak jak wejście do domu.

Projekty domów z dużym salonem

salon
Pokój dzienny to integralne miejsce w każdym domu. Służy do wypoczynku, spędzania wolnego czasu z bliskimi i przyjmowania gości. Salon powinien być duży, gdyż najlepiej wypoczywa się w otwartej przestrzeni. Wyposażony w wygodny zestaw wypoczynkowy, kominek, wyjście na taras lub do ogrodu, stanie się ulubionym miejscem każdego domownika.

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

dom jednorodzinny
Budowa idealnego domu, to realne marzenie przy założeniu, że wybierzemy projekt funkcjonalny i wygodny, który zapewni komfort mieszkania przez wiele lat. Szeroki wybór gotowych projektów domów może przyprawić o ból głowy. O tym czym kierować się przy wyborze projektu domu, opowiada Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych z firmy Wolf System.