W jakich sytuacjach warto zdecydować się na montaż płyt gipsowych? – Rodzaje, ceny i wymiary płyt g-k

Wyciszenie pokoju na poddaszu - montaż płyt g-k

Płyty gipsowo-kartonowe, zwane w skrócie płytami g-k, to niezwykle uniwersalny i popularny materiał do wykańczania powierzchni ścian, a także wznoszenia lekkich konstrukcji. Metoda suchych tynków zyskuje coraz większą popularność i nic w tym dziwnego – montaż płyt gipsowych jest łatwy, szybki oraz stosunkowo czysty. Wystarczy je przykleić w odpowiedni sposób: na placki kleju gipsowego, na styk do podłoża lub na pasach gipsowo-kartonowych. Warto jednak pamiętać, że chcąc przymocować coś na ścianie z karton-gipsem, będziemy musieli zastosować odpowiednie kołki do płyt gipsowych.

Montaż płyt g-k na ścianie – krok po kroku

Montaż płyt gipsowych na ścianie należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Przede wszystkim musi ono być stabilne, niekruszące się oraz niemarznące. Jeśli ze ściany osypują się resztki farby, zapraw czy kurzu, trzeba je usunąć. Miejsca po skutej zaprawie i otwory należy następnie załatać, a elementy stalowe zabezpieczyć substancją antykorozyjną. Równą powierzchnię betonową wystarczy pomalować podkładową masą tynkarską, a podłoże chłonne zagruntować emulsją.

Optymalna temperatura, aby przeprowadzić montaż płyt gipsowych w pomieszczeniu, nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza.

Przeczytaj: Urbanistyka

Wybór typu płyt g-k zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Najczęściej spotykane wymiary płyt gipsowych wynoszą 1,2 m szerokości i od 2 do 3m długości. Płyty oznaczone symbolem GKI są odporne na działanie wody, dlatego można je stosować w łazience i w kuchni.

 

Cięcie płyt g-k

fot. Cięcie płyt g-k

Równie ważny jest dobór odpowiedniego kleju. Na rynku dostępne są suche masy do rozrobienia z wodą albo gotowe do aplikacji masy w wiaderkach. Warto pamiętać o zakupie metalowych narożników oraz taśm lub siatek zbrojących, które solidnie łączą i wzmacniają łączenia płyt.

Montaż płyt gipsowych

fot. Montaż płyt gipsowych

Montaż płyt gipsowych na suficie

Montaż płyt g-k na posadzce i ścianach jest znacznie prostszy niż wykonanie sufitu podwieszanego. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, znacznie bezpieczniej jest zlecić to zadanie fachowcom.

W zależności od kształtu, a także wielkości pomieszczenia dobiera się odpowiedni rodzaj stelaża stalowego. Jednopoziomowy jednokierunkowy stelaż stosuje się we wnętrzach długich i wąskich. Natomiast jednopoziomowy lub dwupoziomowy krzyżowy używa się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Warto przy tym wiedzieć, że konstrukcją dwupoziomową można obniżyć sufit bardziej niż jednopoziomową.

Konstrukcję stalową podwiesza się do stropu przy pomocy wieszaków oddalonych od siebie o 70-90 cm. Odstępy pomiędzy profilami nie powinny być większe niż 100 cm. W konstrukcjach krzyżowych elementy podłużne montuje się do poprzecznych za pomocą łączników poprzecznych.

Montaż płyt g-k do wypoziomowanego wiszącego stelaża przeprowadza się przy pomocy wkrętów stalowych w odstępach co 15 cm.

Montaż płyt gipsowych na suficie

fot. Montaż płyt gipsowych na suficie

Obróbka oraz wykończenie płyt na stelażu nie różni się niczym od tych przyklejanych do ścian czy posadzki. Wszystkie połączenia między elementami wykonuje się i wyrównuje przy pomocy taśmy spoinowej lub siatki samoprzylepnej, a następnie wypełnia warstwą masy szpachlowej. Po naniesieniu na całość masy finiszowej wyrównuje się jej powierzchnię specjalną pacą z siatką ścierną, gruntuje i maluje.

Płyty gipsowe – cena

O cenie produktu decydują przede wszystkim wymiary płyt g-k, ich grubość, a także rodzaj. Koszt pojedynczej sztuki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, dlatego ważne jest, by przemyśleć, jakie właściwości płyt są w danym pomieszczeniu najistotniejsze.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)