X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Naczynie wzbiorcze

centralne ogrzewanie
Gdy kocioł podgrzewa wodę, w instalacji c.o. następuje wzrost ciśnienia. Dzieje się tak, ponieważ woda zwiększa swoją objętość pod wypływem rosnącej temperatury. Żeby nie doszło do rozszczelnienia, każda instalacja grzewcza musi być wyposażona w przeponowe naczynie wzbiorcze. Od czego zależy dobór naczyń wzbiorczych?


Niektóre kotły grzewcze są fabrycznie wyposażone w naczynia wzbiorcze. W przypadku braku takiego urządzenia, można je zainstalować oddzielnie.

O zabezpieczeniu instalacji wodnej przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, zgodnie z wymaganiami zawartymi w Polskich Normach (PN-B-02414:1999 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi.), mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (czytaj: Dział IV - Wyposażenie techniczne budynków).

Wielkość i objętość naczynia wzbiorczego oblicza się według wzoru. Naczynie musi przejąć nadmiar wody powstały podczas przygotowywania cieplej wody użytkowej przez kocioł.

Współczynnik rozszerzalności cieplnej wody określa, o ile zwiększa się objętość 1 kg wody przy wzroście temperatury o 1 stopień Celsjusza, i wynosi 0,0356 dm3/kg. Natomiast temperaturą spoczynkową (wyjściową) jest temperatura wody w instalacji wodociągowej, skąd trafia do instalacji domowej.

Znając przyrost objętości wody można obliczyć objętość naczynia wzbiorczego, czyli objętość wody, jaka przybędzie w instalacji podczas podgrzewania.

Wzór na objętość naczynia wzbiorczego to iloczyn trzech wartości: objętości instalacji grzewczej (w metrach sześciennych), przyrostu objętości wody (w decymetrach sześciennych na kilogram) i gęstości wody w temperaturze spoczynkowej (w kilogramach na metr sześcienny).
Na koniec do obliczonej wartości, dla bezpieczeństwa, warto dodać niewielką rezerwę ponieważ jest to minimalna objętość naczynia wzbiorczego.
Natomiast do obliczenia pojemności całkowitej naczynia wzbiorczego bierze się pod uwagę ciśnienie wstępne i maksymalne instalacji mierzone w barach.

Budowa i rodzaje naczynia wzbiorczego
Naczynia wzbiorcze to przeważnie cylindryczne, spłaszczone od góry pojemniki stalowe, które składają się z dwóch części: gazowej i wodnej, oddzielone szczelnie elastyczną membraną. Część wodna znajduje się poniżej membrany, a gazowa powyżej.

Praca urządzenia polega na utrzymaniu równowagi w obu częściach naczynia. Dzięki temu w instalacji nie ubywa wody, ciśnienie jest stabilne, minimalizują się straty ciepła, a dzięki odcięciu dopływu powietrza do układu korozja jego poszczególnych elementów jest znikoma.

Pojemniki mogą być wiszące lub stojące, w zależności o pojemności. Podłącza się je do kotła przy pomocy rury wzbiorczej, a odcięcie od instalacji grzewczej umożliwia zawór obsługowy.

Poza naczyniem wzbiorczym przeponowym z hermetyczną przestrzenią gazową wyróżnia się jeszcze dwa rodzaje: naczynia wzbiorcze przeponowe z urządzeniem sprężarkowo-upustowym lub pompowo-spustowym.

Naczynia przeponowe otwarte, czy zamknięte?
Instalacje centralnego ogrzewania zasilane przez kotły na paliwa gazowe oraz ciekłe powinny być wyposażone w naczynie wzbiorcze zamknięte.
W przypadku kotłów na paliwa stałe stosuje się najczęściej naczynia wzbiorcze przelewowe do pracy w układach otwartych. Od niedawna dopuszcza się także naczynia wzbiorcze zamknięte, ale instalacja musi być dodatkowo wyposażona w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Hydrauliczne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-14 07:21:01
Tagi do artykułu: woda | Instalacje wodociągowe | instalacje
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ciepła woda użytkowa

armatura
Ciepła woda użytkowa to jeden z najważniejszych czynników zapewniających domownikom komfort mieszkalny. Jest niezbędna do utrzymania higieny osobistej, porządku, oraz przygotowywania posiłków. Stały dostęp do ciepłej wody użytkowej zapewniają urządzenia grzewcze, takie jak kotły, podgrzewacze, pompy ciepła czy kominki. Od czego zależy wybór właściwej metody ogrzewania wody na potrzeby gospodarstwa domowego?

Rdzawa woda w kranie

kran
Pojawienie się rdzawej wody w kranie zwykle oznacza konieczność oczyszczenia lub wymiany instalacji przesyłowej. Zabarwiona woda w rurach pojawić się również może, gdy dostawcy Ciepła Systemowego sprawdzają szczelność wymienników ciepła.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, zarówno zimna, jak i ciepła woda użytkowa jest tą samą wodą wodociągową. Wydobywana jest z naturalnych źródeł i filtrowana, a następnie przesyłana siecią rurociągów do kranów przez miejskie zakłady wodociągowe...

Ile wody potrzeba do budowy domu?

budowa
Oszczędzanie wody na budowie ma wiele zalet. Niezaprzeczalnie jedną z nich jest ochrona środowiska. Ale czasem do oszczędności jesteśmy zmuszeni prozą życia – terminy naglą, a na podłączenie wody trzeba czekać...

Deszczówka - darmowa i ekologiczna

dzban
Statystycznie każdy z nas zużywa około 100 litrów wody pitnej dziennie, z czego tylko część na gotowanie, picie i higienę osobistą. Wraz z wylewaną wodą wyciekają nasze pieniądze, dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu darmowej i ekologicznej - deszczówki.