X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Odpowiedni impregnat to podstawa

Tarasy
Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.


W naszym klimacie nie da się uniknąć szkodliwego wpływu czynników atmosferycznych, które dają się we znaki meblom ogrodowym, altankom czy pergolom. Można jednak odsunąć w czasie skutki, odpowiednio zabezpieczając drewno preparatem impregnującym.

Jako społeczeństwo, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest impregnacja drewna ogrodowego. W naszym badaniu aż 58% respondentów stwierdziło, że do pomalowania drewna w ogrodzie użyłoby impregnatu ochronno-dekoracyjnego* - podsumowuje Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

wykres
Jednak nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty ochronno-dekoracyjne mają funkcje pełnej ochrony przed biokorozją (pleśnie, grzyby, owady). Często wymagają one wcześniejszego zabezpieczenia drewna impregnatem gruntującym lub technicznym. Informacji na ten temat należy szukać na etykietach poszczególnych produktów.

Impregnaty gruntujące i techniczne
Mają one za zadanie chronić drewno w taki sposób, by nie niszczało i mogło cieszyć oczy przez długie lata. Zarówno impregnaty techniczne, jak i gruntujące zabezpieczają drewno przed biokorozją, wnikając głęboko w deskę. Impregnaty gruntujące zawsze są bezbarwne i nie zmieniają koloru drewna, natomiast impregnaty techniczne nie zawsze są występują w wersji bezbarwnej. Producenci do niektórych z nich dodają barwniki kontrolne, aby użytkownik widział, który element został zabezpieczony, a który jeszcze nie. Niektóre impregnaty techniczne np. miedziowe, trwale barwią drewno na kolor oliwkowy ze względu na swój skład chemiczny. Impregnaty gruntujące możemy stosować jako impregnaty techniczne. Z kolei impregnaty techniczne sprawdzą się jako impregnaty gruntujące tylko wtedy, gdy nie zmieniają naturalnego koloru drewna. Jeśli jednak mamy w planach malowanie drewna typową farbą kryjącą, kolor impregnatu technicznego nie będzie miał znaczenia.

Produkty dostępne na rynku, przygotowywane są na bazie wody lub benzyny. Nie różnią się one skutecznością i w równie wysokim stopniu chronią powierzchnie drewniane.

wykres
Impregnaty ochronno-dekoracyjne
Jeśli chcemy zabezpieczyć architekturę ogrodową, bramy, płoty czy altanki pamiętajmy, że doskonale nada się do tego impregnat ochronno-dekoracyjny. Dzięki niemu drewno nabierze ładnego koloru i zabezpieczy przed grzybami, owadami oraz czynnikami atmosferycznymi. Tego rodzaju preparat nie wymaga doskonale oszlifowanego drewna.

wykres
O czym należy pamiętać wybierając impregnat ochronno-dekoracyjny?
- Warto decydować się po produkty z biocydami zabezpieczającymi zarówno przed grzybami jak i owadami. W ten sposób nie będziemy musieli gruntować drewna przed jego zastosowanie.
- Niektóre impregnaty ochronno-dekoracyjne można stosować także na drewno nieoszlifowane. Jednak generalna zasada jest taka, że im bardziej oszlifowane drewno, tym efekt jest bardziej estetyczny.
- Nie nakładajmy zbyt grubych warstw produktu. Tworząc zbyt grubą powłokę narażamy powierzchnię na pękanie i łuszczenie się. Najlepiej trzymać się zaleceń producenta odnośnie wydajności produktu.
- Ostatecznie uzyskany kolor zależy od kilku czynników: gatunku drewna, jego gęstości, stopnia oszlifowania oraz grubości nakładanych warstw. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto przed nałożeniem wykonać próbę w niewidocznym miejscu.
- Drewno nie może być wilgotne, ponieważ powłoka stworzona przez nałożenie preparatów ochronno-dekoracyjnych będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.
- Warto stosować impregnaty kolorowe, w których pigment pełni rolę filtra UV. Blaknięcie będzie dla nas sygnałem, ze należy odnowić powłokę. Jeśli zdecydowaliśmy się zabezpieczyć drewno ogrodowe preparatem bezbarwnym, szukajmy takiego produktu, który będzie miał filtr UV – informacji należy szukać na opakowaniu.

Oprócz tego warto pamiętać, że raz otwarte opakowanie impregnatu nie nadaje się do długotrwałego przechowywania preparatu. Należy przelać go do mniejszego, szczelnie zamykanego naczynia (np. słoika), aby uniknąć tzw. poduszki powietrznej, która sprawia, że z impregnatu robi się galaretka – radzi Andrzej Wójcik.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Chemia Budowlana
2012-11-13 11:19:13
Tagi do artykułu: drewno | Altax | impregnaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Impregnowanie drewna konstrukcyjnego

dach drewniany
Impregnacja drewnianych elementów więźby dachowej jest zabiegiem niezbędnym i wpływa na trwałość konstrukcji dachu. Jako surowiec organiczny drewno jest podatne na atak organizmów osłabiających jego strukturę. Aby zabezpieczyć drewnianą konstrukcję przed ich działaniem należy użyć profesjonalnych środków impregnujących.

Jak impregnować drewno?

impregnacja
Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest prawidłowa aplikacja preparatów impregnujących, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta...

Ochrona i konserwacja drewna

Jak impregnować drewno
Drewno jest materiałem bardzo trwałym i estetycznym, a dodatkowo w Polsce łatwo dostępnym. Surowiec ten, chętnie używany podczas wykańczania wnętrz, jak i w ogrodzie, jest także łatwy w obróbce. Należy jednak pamiętać, że jest to jednocześnie materiał, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna, tak, by jego urok mógł cieszyć przez długie lata.

Stare drewno pod specjalną ochroną

Ochrona starego drewna w ogrodzie
Skrzypiąca drewniana podłoga, stary stolik z przetartym blatem czy wysłużona ogrodowa altanka – stare drewno ma wyjątkowy urok. Wymaga jednak szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów, jeśli pragniemy, by cieszyło nasze oczy przez długie lata.