Ciepła woda użytkowa

armatura

fot. armatura

Ciepła woda użytkowa to jeden z najważniejszych czynników zapewniających domownikom komfort mieszkalny. Jest niezbędna do utrzymania higieny osobistej, porządku, oraz przygotowywania posiłków. Stały dostęp do ciepłej wody użytkowej zapewniają urządzenia grzewcze, takie jak kotły, podgrzewacze, pompy ciepła czy kominki. Od czego zależy wybór właściwej metody ogrzewania wody na potrzeby gospodarstwa domowego?

Przez pojęcie ciepłej wody użytkowej należy rozumieć wodę o temperaturze od 55 do 60 stopni Celsjusza , przy czym instalacje cwu powinny umożliwiać podgrzanie jej do 71 stopni Celsjusza w całym obiegu w celu dezynfekcji termicznej. Wszystkie przewody przepływowe i miejsca wylotowe są wówczas płukane wodą o podwyższonej temperaturze przez ok. 5 min w celu zahamowania rozwoju bakterii Legionelli i dezynfekcji.

Jak wybrać urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej?
Najważniejszym wyznacznikiem doboru urządzenia, którego zadaniem będzie zapewnienie ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym, jest liczba jego mieszkańców. Od ilości domowników i ich indywidualnych nawyków zależy bowiem tzw. zapotrzebowanie na c.w.u. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa ok. 50 l ciepłej wody dziennie. Jeżeli na gospodarstwo domowe składają się 4 osoby, wówczas zapotrzebowanie na c.w.u. wyniesie ok 200 l dziennie. Do szczegółowych obliczeń potrzeba wielu innych czynników, takich jak indywidualne przyzwyczajenia domowników (w tym średni czas kąpieli pod prysznicem), pojemność wanny i liczba łazienek. Jeśli w domu są dwie łazienki, trzeba wziąć pod uwagę opcję korzystania z nich jednocześnie, a urządzenie ogrzewające wodę użytkową musi ją zapewnić w niezbędnej ilości i odpowiedniej temperaturze.

Zobacz: Biokominki

Kocioł z zasobnikiem c.w.u, czy dwufunkcyjny?
Zasobnik c.w.u. stosuje się, gdy gospodarstwo domowe ogrzewanie jest kotłem jednofunkcyjnym. Wówczas zasobnik jest podłączony jest do niego oddzielnie. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania można dobrać zbiornik o pojemności od kilkudziesięciu do 400 l. Woda w zasobniku ogrzewana jest przez wymiennik ciepła w formie wężownicy, przez którą przepływa gorąca woda z kotła. W ten sam sposób utrzymywana jest również jej stała temperatura. Zasobnik c.w.u. podłączony do jednofunkcyjnego kotła grzewczego ma większą wydajność i sprawność niż urządzenia konwencjonalne, dlatego jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym do domów, których powierzchnia przekracza 150 m kw.

Kotły jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. doskonale sprawdzają się w gospodarstwach o powierzchni do 150 m kw. Woda podgrzewana jest w podgrzewaczu zlokalizowanym poza zasobnikiem, który służy w tym wypadku jedynie do jej magazynowania.

Kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, który gromadziłby zapas c.w.u. to doskonałe rozwiązanie do niewielkich mieszkań i domów, w których liczba mieszkańców nie przekracza 3 os. W tej technologii podgrzewacz przepływowy ogrzewa wodę dopiero po odkręceniu kranu.

Podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe
Podgrzewacze przepływowe do c.w.u. często stosuje się w niewielkich gospodarstwach domowych od wiosny do jesieni, w zastępstwie kotłów na paliwa stałe. Maksymalna odległość między punktem poboru wody, a podgrzewaczem nie powinna przekraczać 5-6 metrów.
Na rynku dostępne są podgrzewacze gazowe funkcjonujące jak piece gazowe. Zapłon urządzenia i jego praca rozpoczyna się po odkręceniu kranu.

Zobacz również: Jak dobrać wodomierz?

Podgrzewacze pojemnościowe – czyli popularne bojlery – sprawdzą się w większych gospodarstwach domowych. Standardowe urządzenia dostępne na rynku mają pojemność od 50 do 200 l. Po zakończeniu ogrzewania, temperatura wody w pojemniku utrzymywana jest w stałej temperaturze.

Należy wiedzieć, że podgrzewacze elektryczne pracujące nieprzerwanie przez całą dobę powodują bardzo duże zużycie prądu. Aby zaoszczędzić, warto podłączyć urządzenie do włącznika czasowego i ustawić godziny pracy, w czasie których c.w.u jest używana przez domowników.

Woda użytkowa ogrzewana kominkiem
Aby kominek ogrzewał wodę użytkową, jego instalacja powinna być wzbogacona o płaszcz wodny i zasobnik c.w.u. Płaszcz wodny otula korpus kominka. Za pomocą ciepła z paleniska zgromadzona w płaszczu woda jest ogrzewana, a następnie przepływa do instalacji c.o. z grzejnikami. Poza okresem grzewczym, gdy nie trzeba ogrzewać murów domu, powinno funkcjonować alternatywne urządzenie do ogrzewania c.w.u., np. podgrzewacz.

Woda użytkowa ogrzewana ekologicznie – pompy ciepła i kolektory słoneczne
Pompa ciepła może posłużyć do ogrzewania wody użytkowej na trzy sposoby: jako urządzenie kompaktowe ze zintegrowanym zbiornikiem na ogrzaną wodę, jako urządzenie zaopatrzone w oddzielny zbiornik c.w.u. lub jako urządzenie przeznaczone wyłącznie do tego celu.

Pierwsze rozwiązanie nadaje się do gospodarstw o niewielkim zapotrzebowaniu na c.w.u, ponieważ zbiornik w urządzeniu ma pojemność ok 160 l.

Druga opcja umożliwia efektywne ogrzewanie domu, a także zaspokaja większe zapotrzebowanie na c.w.u., ponieważ oddzielny zbiornik może mieć pojemność od 300 do 500 l.

Pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do ogrzewania wody stosuje się przeważnie w roli uzupełnienia układu grzewczego, zasilanego paliwem stałym. Wówczas, w okresie roku od wiosny do jesieni, kocioł można całkowicie wyłączyć, a wodę ogrzewać w sposób przyjazny dla środowiska.

Kolektory słoneczne, podobnie jak pompy ciepła, stosuje się jako dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Mogą wspomagać pracę kotłów zasilanych paliwem stałym, płynnym oraz gazowym.
W ciągu roku prawidłowo zaprojektowany i wykonany system solarny powinien pokryć od 50 do 60% zapotrzebowania na c.w.u. w gospodarstwie domowym, a w okresie letnim nawet 100%.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)