X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe
Codzienne podlewanie ogrodu, dla wielu miłośników przydomowej zieleni jest niczym innym jak uciążliwym obowiązkiem. W okresie letnim, nawet codziennie, trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody, a podlewanie przy użyciu węża ogrodowego zajmuje sporo czasu. Znacznym ułatwieniem dla niejednego ogrodnika może być montaż automatycznego systemu nawadniającego.


Nawadnianie ogrodów przy użyciu automatycznego systemu nie tylko znacznie ograniczy czas potrzebny na pielęgnację ogrodu, ale także pozwoli racjonalnie wykorzystać wodę, ponieważ jest ona bezpośrednio doprowadzana do rośliny w odpowiedniej ilości. Dodatkowo zaprogramowanie systemu na noc, pozwala ją zaoszczędzić, ponieważ nie paruje w takim stopniu jak za dnia. Nocą nie ma także problemu z ciśnieniem wody, co często ma miejsce wieczorem, gdy obciążenie sieci wodociągowej jest znaczne. Dodatkowo można zainwestować w system wzbogacony o urządzenia sterujące i czujniki wilgotności i deszczu.


W zależności od wielkości terenu i jego ukształtowania automatyczne systemy nawadniania mogą być wyposażone w zraszacze lub linie kroplujące. Odpowiednie dobranie elementów systemu pozwoli równomiernie doprowadzić wodę do wszystkich roślin znajdujących się w przydomowym ogrodzie. Każda instalacja składa się z instalacji rurowej, odbiorników wody i elementów sterujących.

podlewanie
Odbiornikami wody mogą być zraszacze, idealnie nadające się do nawadniania trawników oraz linie kroplujące. Te drugie świetnie poradzą sobie z nawadnianiem przede wszystkim żywopłotów, młodych drzewek i rabat. Linie kroplujące mogą być instalowane zarówno pod ziemia jak i na ziemi. Składają się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz z kroplowników, z których powoli wycieka woda wprost pod roślinę lub do korzeni. System podziemny jest oszczędnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o zużycie wody, a także zapewnia równomierne jej dostarczenie do korzeni roślin. Z kolei naziemne linie kroplujące układa się wokół roślin. Wtedy woda dostarczana jest roślinom na poziomie korzeni, dzięki czemu możemy uniknąć niebezpiecznego poparzenia roślin podczas podlewania nawet w upalne dni.

nawadnianie ogrodu
Takie nawadnianie kropelkowe działa przy ciśnieniu wody 0,5-3,5 bara, zatem przeważnie trzeba zamontować reduktor ciśnienia. Podlewają one pas szerokości ok.60 cm.

Do nawadniania dużych fragmentów terenu można użyć linii kroplujących wyposażonych w kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Z kolei na niewielkich powierzchniach można ułożyć minilinię kroplującą. Składa się ona z cienkich i giętkich przewodów i wkłuwanych w nie w dowolnym miejscu pojedynczych emiterów strumienia wody.

nawadnianie
Podlewanie kropelkowe doskonale spełni swoje zadanie w przypadku gdy naszym ogrodzie znajdują się delikatne rośliny, mogące ulec uszkodzeniu przy zastosowaniu zraszaczy wynurzalnych. Jest to także idealne rozwiązanie nawadniania skalniaków, niskich rabat, ogrodów warzywnych, a także roślin w pojemnikach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-07-17 16:01:16
Tagi do artykułu: ogrody | rośliny | nawadnianie | Zraszacze
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.

Nawadnianie ogrodu

trawnik
Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie - sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Przygotuj system nawadniania do zimy

nawadnianie
W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy nawadniania zapewniały odpowiednią ilość wody roślinom w ogrodzie. Nadszedł czas odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów systemów do zimy, aby w kolejnym sezonie można było z nich w pełni korzystać.

Podagrycznik pospolity

kwiaty
Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) jest to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Występuję w Europie i zachodniej Azji. Jest szkodnikiem nietypowym, zwanym także kozią stopą lub śnitką. Nietypowy, bo często lubiany, hodowany i pielęgnowany.