X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Taras z płytkami na wysoki połysk

taras
Z tarasu zaczynamy korzystać już wczesną wiosną, a przy sprzyjającej pogodzie może nam służyć nawet do późnej jesieni. Jeśli pragniemy, by przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami.


Prawidłowa powierzchnia podstawą!
Planując budowę lub remont tarasu, zanim skupimy się na kolorze wymarzonych płytek, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim warto wiedzieć, że płyta konstrukcyjna tarasu musi być zamontowana nieco niżej, niż podłoga w pomieszczeniu z którego prowadzi wyjście na taras. Dzięki temu unikniemy przelewającej się przez próg wody podczas intensywnych opadów deszczu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo ścianom, należy także wykonać wylewkę, która zapewni spadek powierzchni, ok.15%, w kierunku zewnętrznym. Takie działanie zapobiegnie zawilgoceniu ścian. Wylewkę można wykonać przy pomocy odpowiedniej zaprawy, która stanie się podłożem pod nawierzchnię wykończeniową (tzw. warstwa dociskowa).Stop wilgoci
Taras z płytkami na wysoki połyskIstotne, aby nie zapomnieć o niezbędnej termoizolacji płyty tarasu (o ile znajduje się on nad pomieszczeniem ogrzewanym) oraz zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. W przypadku takiej izolacji, warto skorzystać z całych systemów przygotowanych z myślą o kompleksowych działaniach np. Atlas Woder Duo z dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi - taśmą, narożnikami i pierścieniami.

Pękające płytki
Ze względu na wysokie różnice, jakim poddawana jest płyta tarasu podczas eksploatacji, w trakcie jego budowy wykonuje się tzw. szczeliny dylatacyjne, czyli odpowiedniej szerokości przerwy w wylewce i warstwie zapewniającej spadek. Dzięki temu, zapobiegnie się naturalnym rozszerzeniom i kurczeniom się materiałów, z których zbudowany jest taras. W ten sposób zapobiegniemy pękaniu poszczególnych warstw, a w konsekwencji płytek. Dylatacje powinny być także przeniesione do warstwy okładziny ceramicznej.

Przyklejanie płytek
Taras z płytkami na wysoki połyskPłytki na tarasie powinny nie tylko piękne, ale także mrozoodporne, nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia warto wybrać zaprawy odkształcalne np. klej ATLAS PLUS MEGA, który bardzo dobrze sprawdzi się także do przyklejania modnych obecnie podłogowych płytek dużych formatów. Z kolei klej ATLAS PLUS doskonale nadaję się do klejenia płytek ceramicznych, płyt cementowych, betonowych i kamiennych.

Jeśli fuga, to tylko elastyczna
Efekt pięknych płytek tarasowych łatwo można zepsuć niewłaściwie dobraną fugą, która szybko wyblaknie lub po prostu się zetrze lub będzie miała czarny nalot. Warto użyć takiej fugi, która jest odporna na tego rodzaju defekty i nie traci szybko koloru - na przykład fuga Atlas Artis. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest z materiałów o porowatej strukturze, warto pokryć ją środkiem ochronnym o właściwościach impregnujących i antypoślizgowych ATLAS DELFIN.

Piękny taras może stać się ulubionym miejscem wypoczynku domowników. Zapewni nam mile spędzone chwile relaksu podczas ciepłych letnich i jesiennych wieczorów. Pamiętajmy jednak, że tak jak cały dom, także taras wymaga czasu i uwagi - od momentu budowy, przez kolejne lata użytkowania. Dzięki odpowiednio dobranym produktom, będzie nas cieszył przez wiele sezonów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
2012-07-25 14:04:22
Tagi do artykułu: taras | płytki | okładziny | płytki ceramiczne | Fugi | posadzki | atlas
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
taras

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Glazura kuchenna

Terakota w kuchni
Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na ściany i podłogę w kuchni jest bardzo ważny. Należy zwrócić uwagę, aby materiał był niepalny, łatwo się czyścił i nie wchłaniał wilgoci. Te wszystkie 3 cechy posiadają płytki ceramiczne. Bogactwo kolorów i wzorów na pewno pozwoli nam dopasować je idealnie do naszego wnętrza.

Fugowanie gresu

fuga
Płytki gresowe uznawane są za najlepszy materiał do wykańczania posadzek ze względu na swoje dobre właściwości użytkowe. Nieszkliwione mogą jednak sprawiać problemy przy spoinowaniu. Czynność ta wymaga dużej ostrożności i staranności, inaczej na płytkach mogą pozostać plamy i zabrudzenia.

Z fugą, czy na styk?

łazienka
Zainteresowanie bezfugowym klejeniem płytek ceramicznych jest coraz większe. Technologia ta ma zapewnić uzyskanie dużej, maksymalnie równej i jednorodnej płaszczyzny. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej technologii, bo zastosowanie jej może okazać się ryzykowne.

Klinkier ozdobą elewacji

Płytki klinkierowe
Ocieplony styropianem dom wykańczamy zwykle tynkiem cienkowarstwowym. Coraz częściej jednak, przynajmniej na fragmencie elewacji, kładzie się płytki klinkierowe. To rozwiązanie ma zapewnić jej ciekawy i efektowny wygląd.