X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Robaki w ziemi

kwiaty
Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych są niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i pięknego wyglądu. Jeśli pomimo regularnego podlewania, nawożenia i przesadzania kwiaty gorzej rosną, słabo kwitną, usychają lub gniją oznacza to, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Jak rozpoznać i zwalczyć insekty roślin doniczkowych?


Choć ataki insektów dotyczą najczęściej roślin ogrodowych, zdarza się, że trzeba się z nimi zmierzyć także w domu. Do najgroźniejszych szkodników kwiatów doniczkowych zalicza się mszyce, skoczogonki, przędziorki, tarczniki, wełnowce cytrusowce i wciornastki. Aby zwalczyć intruzów szybko i skutecznie, w pierwszej kolejności należy rozpoznać owada oraz metody walki, które najmniej zaszkodzą roślinie.

Mało ruchliwe, białe robaczki w doniczce to wełnowiec cytrusowiec należący do gromady czerwców. Wełnowce najbardziej lubią żerować w kątach liści, pąkach, świeżo rozwiniętych kwiatach, rzadziej pod spodem liści. Szkodniki te przenoszą wirus powodujący powstawanie na liściach żółtych plam i tzw. „rosę miodową” na której lubią rozwijać się czarne grzyby sadzakowate.


Zwalczanie insektów trzeba zacząć od odizolowania zaatakowanej rośliny, gdyż insekty mogą przenieść się na sąsiedni kwiat. Skutecznym i nietoksycznym preparatem do walki z wełnowcem cytrusowcem jest łagodny lecz gęsty płyn do mycia naczyń. Jego roztwór ma podobne działanie do preparatu olejowego, który dokładnie oblepia ciało szkodnika i dusi go. Przed zastosowaniem płynu należy wyjąć kwiat z doniczki, usunąć stare pochewki liściowe i kwiatowe, gdzie pasożyty mogłyby się schować. Po polaniu rośliny roztworem trzeba odczekać kilka minut, a następnie dokładnie spłukać płyn i wsadzić ją do świeżej ziemi w czystej doniczce. Zabieg jest skuteczny, ale zdarza się, że trzeba go powtórzyć.

Tarczniki to także insekty z gromady czerwców. Pod jedną brązową tarczką zgromadzonych jest nawet kilkaset malutkich larw, które wysysają sok z komórek rośliny bardzo ją osłabiając. Dorosłe osobniki wychodzą spod pancerzyka, znajdują nowe miejsce do żerowania i tworzą nową kopułkę. Podczas gdy insekty nie są chronione przez pancerzyk, najłatwiej je zwalczyć preparatami chemicznymi.
Tarczniki można także delikatnie usunąć ręcznie, a miejsca w których były przyczepione przemyć spirytusem. Po zakończonym zabiegu trzeba dokładnie wypłukać te miejsca wodą.

Można także spryskać zaatakowaną roślinę preparatem zrobionym z oleju i płynu do mycia naczyń, który oblepi i udusi szkodniki. Po kilku dniach kwiat należy dokładnie umyć i powtórzyć trzykrotnie zabieg w pięciodniowych odstępach. Wówczas zyska się pewność, że szkodniki we wszystkich stadiach rozwojowych zostały usunięte.

Wciornastki to szkodniki latające, które bardzo szybko się poruszają. Wysysają sok z rośliny i tworzą mikropęcherzyki powietrza, przez co liście przybierają srebrzystą barwę i deformują się. Owady te z łatwością przenoszą się na pozostałe rośliny doniczkowe w domu, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć niezwłocznie po rozpoznaniu. Jeśli to możliwe, należy spłukać zainfekowaną roślinę ok. 40-stopniowym prysznicem, a następnie dokładnie spryskać i podlać preparatem do zwalczania wciornastków. Po tygodniu cały zabieg trzeba powtórzyć.

mszyceMszyce na kwiatkach doniczkowych są bardzo popularne. To małe, zielone, czerwone lub czarne robaczki. Występują w koloniach żerując na miękkich częściach roślin, które deformują się i zwijają. Mszyca na kwiatach w miejscu pasożytowania pozostawia rosę miodową na której rozwijają się czarne grzyby sadzawkowe.

Środek na mszyce konieczny jest w przypadku dużej kolonii. Jeśli osobników jest niewiele prawdopodobnie wystarczy spłukać roślinę silnym strumieniem wody. Mszyca na kwiatach doniczkowych nie wyrządzi wielu szkód pod warunkiem szybkiej dezynsekcji.

Skoczogonki osiągają do 3 mm długości. Ich budowa jest dosyć krępa i wydłużona, a ubarwienie jasne. Te robaki w ziemi mają swój obszar żerowania, a na co dzień są niewidoczne, jednak wypływają na powierzchnię zaraz po podlaniu rośliny. Insekty jedzą młode korzenie, a przez uszkodzenia dostają się do nich bakterie chorobotwórcze.

Najprostszą metodą walki z tymi szkodnikami jest zalanie wodą doniczki po same brzegi i wylanie osobników, które wypłynęły na powierzchnię. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, można zastosować popularne preparaty chemiczne do zwalczania szkodników.

Przędziorki i szklarniowce to maleńkie pajęczaki. Są tak małe, że można je dojrzeć dopiero przez szkło powiększające. Populacja tych szkodników przypomina mączny nalot na spodniej części liści. Przędziorki wysysają sok z roślin i pozostawiają niewielkie zagłębienia w miejscu żerowania.

Roślinę zaatakowaną przez te owady trzeba odizolować od pozostałych kwiatów doniczkowych i dokładnie umyć pod prysznicem. W zwalczaniu przędziorków pomoże też częste zraszanie rośliny, ponieważ insekty te nie lubią wilgoci.
Jeśli naturalne metody okażą się nieskuteczne, należy sięgnąć po preparaty chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-15 02:48:15
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | szkodniki | mszyce | przędziorki | Wełnowce
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mirt pospolity, zwyczajny, mirt panny młodej - uprawa, choroby i pielęgnacja

krzewy
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity.

Pielęgnacja roślin doniczkowych

kwiaty
Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?

Rośliny ozdobne w domu i na balkonie

kwiaty
Pelargonie i fuksje zabieramy z balkonów i tarasów i umieszczamy je w chłodnych pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 10-15ºC. Przed wstawieniem skracamy ich pędy do ok. 30 cm. Na balkonach możemy uprawiać w skrzynkach chryzantemy, starce (popularnie nazywane mrozami) oraz bratki. Rośliny te nie są tak wrażliwe na niskie temperatury i będą zdobić jeszcze przez parę tygodni.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.