X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku

cegły
Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad zmianą tymczasowego ogrodzenia posesji. Prowizoryczne płoty z drewnianych desek lub drucianej siatki wystarczające w trakcie budowy, po jej zakończeniu szpecą i kontrastują z nowym budynkiem. Warto wtedy pomyśleć o efektywnym i trwałym ogrodzeniu murowanym.


Murowane ogrodzenie jest trwalsze od konstrukcji drewnianej czy metalowej. Stawiając murowany płot warto rozważyć zastosowanie cegły klinkierowej, która jest materiałem mało nasiąkliwym oraz odpornym na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Prawidłowo wykonane ogrodzenie z klinkieru będzie służyło wiele lat.

Budowa ogrodzenia
Po wytyczeniu miejsca, przez które przebiegać będzie ogrodzenie posesji, można przygotować teren pod fundamenty. Rodzaj fundamentów zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli murowane będą tylko same słupy, wykop wykonujemy pod stopy fundamentowe. Jeśli jednak ogrodzenie będzie miało podmurówkę, należy wykonać większy wykop pod ławę fundamentową. Fundament pod płot z klinkieru powinien być stosunkowo głęboki. Na gruntach zwiększających objętość pod wpływem zamarzającej wody fundament powinien być posadowiony poniżej punktu przemarzania, czyli od ok. 80 cm do ok. 140 cm pod powierzchnią ziemi. Na pozostałych gruntach wystarczą fundamenty o głębokości ok. 60 cm. Szerokość fundamentów powinna być taka, jak grubość muru. Wylewając beton nie wolno zapomnieć o niewielkich szczelinach wypełnionych papą, czyli dylatacjach. Na ławę fundamentową, przy pomocy papy lub masy bitumicznej, należy położyć izolację poziomą.

cegłyUkładanie cegieł rozpoczyna się od narożników w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Należy przy tym mieszać ze sobą cegły z różnych palet, ponieważ poszczególne partie mogą różnić się kolorystycznie od siebie.

Do murowania najlepiej stosować zaprawę przeznaczoną do klinkieru. Ważne jest, aby przestrzegać zasad przygotowania zaprawy i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Użycie innego rodzaju zaprawy może spowodować tworzenie się wykwitów na cegłach. Jeżeli także fugi zostaną nieprawidłowo wykonane, mogą w późniejszym czasie pojawić się mało estetyczne białe zacieki na powierzchni płotu.

Płoty z klinkieru mogą być w całości wykonane z cegieł, ale mogą też mieć między słupkami zamontowane przęsła metalowe lub drewniane. Takie elementy są przeważnie montowane przy użyciu kołków rozporowych. Przęsła powinny być osadzane na przegubach, ze względu na ich rozszerzalność cieplną.

cegłyWnętrze słupków zbroi się prętami stalowymi i wypełnia betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa z klinkieru. Aby wykończyć słupek, najlepiej zrobić tzw. daszek z cegieł kształtowych lub prefabrykatów kapturowych. Mają one przeważnie kształt stożka, który umożliwia szybkie odprowadzenie wilgoci. Elementy wykończeniowe płotów z klinkieru muruje się stosując klej elastyczny.

Na podmurówce, bezpośrednio pod przęsłem, cegły układa się krótszym bokiem na zewnątrz muru. Do wykończenia doskonale nadają się cegły kształtowe.
Ostatnim etapem budowy jest fugowanie przy użyciu specjalnej fugi do klinkieru. Nie należy wykonywać fug podczas złych warunków pogodowych, szczególnie podczas deszczu i temperatury poniżej 5 stopni C.

Po zakończeniu murowania płoty klinkierowe powinny być przez jakiś czas zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod koniec prac przy ogrodzeniu zaleca się otoczenie przestrzeni wokół niego opaską żwirową.
Mimo że cena budowy ogrodzenia z klinkieru, w porównaniu do innych materiałów jest wyższa, warto rozważyć takie rozwiązanie. Dzięki temu posesja zyska eleganckie i trwałe ogrodzenie, które będzie służyć przez wiele lat.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
2013-02-06 09:05:59
Tagi do artykułu: ogrodzenia | murowanie | cegły klinkierowe | klinkier | cegły
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
dzieci

Idealne podwórko dla dziecka

Decydując się na wybudowanie domu bierzemy pod uwagę wiele bardzo różnych czynników – od możliwości finansowych, przez wielkość i ukształtowanie działki, aż po estetykę. Jak często zastanawialiście się nad tym, ile frajdy przyniesie nowy dom dzieciom?
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
meble ogrodowe

Co wyróżnia skandynawskie meble ogrodowe z drewna eukaliptusowego?

Podstawowym założeniem znanej i cenionej na całym świecie za swoje wyjątkowo trwałe i bardzo eleganckie meble ogrodowe marki Skagerak Denmark jest to, iż jej produkty mają służyć całym pokoleniom. I tak też się stanie, pod prostym warunkiem, że miłośnik ogrodu zapewni swoim luksusowym meblom minimum komfortu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Murowane ogrodzenie klinkierowe - krok po kroku

ogrodzenie
Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, ogrodzeniu murowanym...

Mała architektura z klinkieru - przegląd możliwości

ogrodzenie
Ogrodzenie domu, grill, kwietnik – to tylko niektóre z elementów architektonicznych, które możemy stworzyć z cegły klinkierowej. Popularność elementów małej architektury ogrodowej wynika przede wszystkim z niepowtarzalnego, klasycznego stylu oraz długoletniej wytrzymałości takich budowli.

Jak murować elewację z klinkieru?

elewacja
Jak wykonać elewacje z klinkieru, żeby była trwała, elastyczna i pozbawiona białych wykwitów? Jest to trudne zadanie murarskie, wymagające czasu, staranności oraz dużej wiedzy. Ale efekt jest tego warty.

Cegła klinkierowa

dom jednorodzinny
Cegła klinkierowa w budownictwie nie jest tak powszechna jak beton czy prefabrykaty. Mimo tego znajduje rzesze entuzjastów, którzy chętnie stosują ją do budowy domów i aranżacji stylowych wnętrz.