X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekty domów typu bungalow

Domek letniskowy
Projekty domów typu bungalow były charakterystyczne dla stylu architektury kolonialnej. W Europie rozpowszechniły się dopiero na początku XX wieku jako rodzaj domku wypoczynkowego lub letniskowego. O ich popularności w Polsce słyszy się dopiero od kilku lat. W związku z tym pojawia się pytanie: czy warto budować dom „po amerykańsku”?


Domki bungalow różnią się od tradycyjnych budowli nie tylko kształtem bryły, ale często materiałami, z których zostają wykonane. Do ich budowy wykorzystuje się, zarówno ekologiczne właściwości drewna, prefabrykaty, cegłę jak i pustaki. Ich użycie, w zależności od oczekiwań inwestorów, wpływa na przyszłą funkcjonalność domu oraz poziom jego niezawodności. Wybór technologii drewnianej związany jest rosnącą ceną cegły i pustaków oraz dobrymi parametrami cieplnymi surowca. Współczynnik przewodzenia ciepła przez drewno może być kilkukrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Ważną rolę odgrywa również jego dostępność oraz łatwość późniejszej obróbki. Największą wadą drewna jest łatwopalność oraz konieczność zastosowania droższych materiałów do ocieplania całego budynku. W budowie domków bungalow wykorzystuje się także prefabrykaty, czyli gotowe elementy wielkoblokowe, które przyśpieszają pracę nad projektem, ale wymagają użycia dźwigu lub innych ciężkich sprzętów. Rekordowy czas, poświęcony na wznoszenie konstrukcji skłania inwestorów do wyboru nowoczesnej technologii. Warto jednak pamiętać, że w parze z szybkością powinna iść jakość i to nie tylko w odniesieniu do zakupywanych materiałów, ale także ekipy remontowej. W budowie domów parterowych] korzysta się także z tradycyjnych surowców, które nadal cieszą się największą popularnością z uwagi na poziom zaawansowania technologii w Polsce.

domDomy typu bungalow – projekt wnętrz i tarasów
W przypadku budynków parterowych tego typu duży nacisk kładzie się na podkreślenie funkcjonalności tarasów lub przyszłego charakteru domowego ogródka. Prawie każdy projekt domu bungalow wpisany jest w plan o kształcie litery T lub L, co ma podkreślić atuty werandy i oryginalny styl budowli. Charakterystyczne jest także zastosowanie wykuszy i uskoków, zwiększających ich walory użytkowe i estetyczne. Pozwala to między innymi na montaż większej ilości drzwi wejściowych oraz budowę różnych tarasów, zarówno otwartych na salon, zabudowanych, przeszklonych jak i połączonych z ogrodem. W zależności od planu zagospodarowania przestrzeni należy szczegółowo przeanalizować rozkład pomieszczeń, ich funkcje oraz przyszły wygląd.

Bungalow – projekty, czyli na jakie elementy zwracać uwagę przy ich wyborze
Jedną z największych zalet budynków parterowych o dużej powierzchni użytkowej jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrz, w tym salonu otwartego na kuchnię, funkcjonalnej łazienki i przestronnej sypialni. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenia o charakterystycznym układzie wymagają właściwego oświetlenia. Wiąże się to, między innymi z położeniem tarasów oraz koniecznością wyboru wielopołaciowego dachu, ograniczającego dostęp światła. Użycie przeszkleń lub montaż większej ilości okien powinny pomóc w zniwelowaniu problemu. Ważne jest również właściwe rozplanowanie strefy nocnej i dziennej. Salon z otwartym tarasem powinien wychodzić na stronę południową lub wschodnio-południową, a sypialnia na stronę zachodnią, bo nie wymaga stałego dostępu światła.

domIstotnym elementem, wpływającym na estetykę zewnętrznej części budynku, jest właściwy wybór elewacji, która powinna współgrać z charakterem otoczenia. Dbałość o szczegóły w przypadku budowli wielko powierzchniowych jest jak najbardziej uzasadniona. Domy bungalow mają więcej ścian zewnętrznych i trudniej w nich zakamuflować niedoskonałości tynku. Podobnie jest z kolorystyką elewacji i wyborem materiałów, z jakich zostaną wykonane wykusze, werandy lub tarasy. I nie chodzi tu tylko o jakość, ale także o styl i ich dopasowanie do wyglądu całego budynku. W przypadku ciemnych i jasnych kolorów ścian zewnętrznych doskonale sprawdzają się uniwersalne elementy drewniane. Można również wykorzystać kontrast pomiędzy barwami, łącząc odcienie bieli z czerwienią, zielenią lub brązem. Podobnie jest z wyborem koloru dachówki, który zazwyczaj różni się od koloru ścian, a współgra, np. z odcieniem wykuszu.

Domy parterowe w stylu amerykańskim są doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, ceniących przestrzeń i spędzających dużo czasu na wolnym powietrzu. Wybór projektu typu bungalow umożliwi im dowolne zaadaptowanie tarasów i budowę wielkiego ogrodu, połączonego z oryginalnym charakterem budynku. Ich ogromną zaletą jest także możliwość dobudowania dwustanowiskowego garażu, który staje się częścią domu i kompozycyjnie nie odróżnia się od jego stylu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
2016-01-06 09:30:13
Tagi do artykułu: projekty domów | domki letniskowe | domy | projekty | garaże
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Projektowanie łazienki

łazienka
Funkcjonalność i ergonomia - to najważniejsze aspekty którymi należy się kierować projektując łazienkę. Dla amatorów to duże wyzwanie. Własny projekt jest gwarancją dopasowania aranżacji pomieszczenia do indywidualnych potrzeb użytkowników...

Graficzna wyszukiwarka projektów domów

wyszukiwarka graficzna
Piękny dom na uroczej działce - to marzenie większości par i małżeństw. Wraz z żoną długo odkładaliśmy pieniądze na jego realizację. Kosztowało nas to mnóstwo cierpliwości i wyrzeczeń. Kiedy przyszedł moment w którym mogliśmy rozpocząć realizację formalności i budowę, okazało się, że nie wiemy jak ma wyglądać nasz „dom marzeń”...

Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

dom
Wybór przyszłego domu to zadanie wymagające analizy wielu różnych czynników. Oprócz preferencji wszystkich domowników dotyczących układu funkcjonalnego, bryły i stylistyki, trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy.

Projekty domów z dużą kuchnią

kuchnia
Planowanie rozmieszczenia pomieszczeń i ich wielkości w domu, odbywa się na etapie projektowym. Przeważnie, kuchnie lokalizuje się od północy, tak jak wejście do domu.