Jak znaleźć piękny dom?

Projekt domu

fot. Projekt domu

Jak wybudować dom marzeń? Czy istnieją jasne kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego projektu? Jakie działania należy podjąć, żeby uchronić się przed chybioną inwestycją?

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji wielu współczesnych rodzin, a zarazem długotrwały proces, którego przebieg powinien być uzależniony od precyzyjnego planu. Zakup odpowiedniej działki budowlanej to często pierwszy krok na drodze do jego realizacji. Jak wybrać i nie dać się oszukać?

Działki budowlane, czyli na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości należy rozważyć kilka czynników, m.in.: lokalizację, wielkość działki, rodzaj gruntu oraz cenę. Ostatni element, jakim jest koszt transakcji nie powinien jednak rozstrzygać o naszym wyborze. Znacznie większą rolę odgrywa lokalizacja działki. Obserwacja usytuowania nieruchomości powinna nam pozwolić na ocenę realnych zagrożeń lub korzyści, płynących z budowy domu w wybranym miejscu. Przed zawarciem umowy z właścicielem należy zwrócić uwagę, m.in. na: najbliższe sąsiedztwo, warunki przejazdu do miejsca pracy oraz – co szczególnie ważne – plany zagospodarowania przestrzeni, aby uniknąć konieczności mieszkania, np. w obrębie nowo budowanej sieci marketów.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Kolejnym warunkiem udanego kupna działki budowlanej jest jej wielkość, odpowiadająca indywidualnym zapotrzebowania nabywców oraz przyszłemu charakterowi budynku. Najpiękniejsze domy usytuowane są w odpowiedniej odległości od innych gospodarstw, dając ich mieszkańcom poczucie niezależności i większe możliwości aranżacji przestrzeni wokół nich. Nie zapominajmy, że piękny dom to także gustownie zaprojektowany ogród, który pozostaje w harmonii z otoczeniem i pozwala lepiej chronić naszą prywatność. Profesjonalna aranżacja ogrodu wokół posesji umożliwi nam także korzystanie z jego uroków w okresie wiosenno-letnim, np. poprzez stworzenie wymarzonego miejsca dla gości lub kącika zabaw dla dzieci.

Elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości jest także właściwy wybór gruntu, na którym zamierzamy budować fundamenty. Ten aspekt jest szczególnie ważny z uwagi na nasze bezpieczeństwo i ochronę przyszłego mienia. W Starostwie Powiatowym, w Wydziale Geodezji uzyskamy szczegółowe informacje, dotyczące, m.in.: poziomu wód gruntowych w najbliższej okolicy. Wiedza uzyskana od konsultanta pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych wydatków. Zbyt wysoki poziom wód oznacza bowiem konieczność zastosowania izolacji przeciwwodnej oraz osuszania gruntu, co znacznie zwiększa koszt przyszłej inwestycji i opóźnia termin budowy.

Projekt domu Lumina

fot. Projekt domu Lumina

Jak wybrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego?
Omówiliśmy pokrótce kryteria, jakimi należy się kierować przy zakupie odpowiedniej działki budowlanej. Nie zapominajmy jednak, że jednym z priorytetowych zadań jest także wybór właściwego projektu domu, którego realizacja spełni nasze oczekiwania estetyczne i umożliwi efektywne wykorzystanie jego wnętrz.

Podjęcie decyzji o zakupie konkretnego projektu wymaga dokładnego sprecyzowania potrzeb przyszłych nabywców, dlatego jego poszukiwania powinny zostać poprzedzone szczegółową analizą. W planach należy uwzględnić: metraż budynku, rozkład pomieszczeń oraz zastanowić się nad aranżacją przestrzeni, która powinna spełniać – przede wszystkim – funkcje użytkowe.

Ładne domy prezentowane przez architektów czy na stronach internetowych mogą okazać się strzałem w dziesiątkę lub na dziesiątki lat utrudnić nam egzystowanie w profesjonalnie zaprojektowanych wnętrzach. Dlaczego? Marzenia o posiadaniu tych lub innych elementów budowlanych nie muszą iść w parze z rzeczywistymi potrzebami. Sytuacje, w których plan kłóci się z realiami dotyczą często nabywców, planujących z czasem powiększyć rodzinę. Ich wyobrażenia o wyglądzie domu nie mają praktycznych odniesień. Właściciele decydują się, np. na duży salon, rezygnując przy tym z dodatkowego pomieszczenia lub budują ogromną garderobę w miejscu, w którym później mógłby znaleźć się pokój dla dziecka.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Przedstawiona sytuacja dotyczy z resztą, równie często, rodzin kilkuosobowych, nie uwzględniających w projekcie domu indywidualnych potrzeb ich przyszłych mieszkańców. Jeżeli rodzina dużo czasu spędza wspólnie, warto wówczas zastanowić się nad budową dużej kuchni, otwartej na salon. Nie ma jednak potrzeby zagospodarowywania ogromnej ilości przestrzeni w sytuacji, kiedy każdy z jej członków indywidualnie wykorzystuje wolny czas. Wtedy należałoby raczej skupić się na powiększaniu przestrzeni poszczególnych pokoi niż sztucznym, choć efektownym, rozbudowywaniu salonu. W przypadku kilkuosobowych rodzin ważne jest również zbudowanie dodatkowej łazienki lub choćby toalety, która wpłynie na poprawę funkcjonalności domu.

Powyższa analiza umożliwia w niewielkim stopniu ocenę potencjalnych przeszkód, związanych z wyborem odpowiedniego projektu domu. Pokazuje jednak, że przy podejmowaniu decyzji o jego zakupie należy kierować się racjonalnymi przesłankami, uwzględniając nie tylko teraźniejsze potrzeby, ale także przyszłe plany nabywców.

Piękne domy – koncepcja a rzeczywistość
Wybór odpowiedniej działki budowlanej i zakup projektu to wciąż połowa drogi do osiągnięcia sukcesu. Dużą rolę w realizacji naszej wizji odgrywa ekipa remontowa, zatrudniona przy budowie domu. Od jej pracy zależy – w największej mierze – końcowy efekt i to na niej spoczywa odpowiedzialność za likwidację potencjalnych usterek, które zadecydują o przyszłym stanie budynku. Przy wyborze firmy budowlanej, podobnie jak przy podejmowaniu decyzji o zakupie działki nie należy kierować się jedynie względami finansowymi. Warto wybrać droższą, ale poleconą ekipę, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Z jej właścicielem powinniśmy mieć stały kontakt, umożliwiający bieżące rozwiązywanie problemów, które nieustannie pojawiają się przy okazji tak dużej inwestycji. Umowa sporządzona z firmą musi zawierać treści zgodne z naszymi oczekiwaniami i pociągające właściciela do odpowiedzialności za działania swoich pracowników. Każdy nabywca powinien mieć pewność, że w razie jakichkolwiek zaniedbań zostaną przeprowadzone prace, mające na celu ich usunięcie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez właściciela budynku. Dobra firma budowlana jest gwarancją skutecznej realizacji projektu, dlatego warto o tym pamiętać przed jej wyborem.

Marzenia o pięknym domu można spełnić tylko wówczas, gdy zadbamy o każdy poziom realizowanej inwestycji. Nie dajmy się zwieść promocjom i wytartym sloganom marketingowym, w których właściciele obiecują nam złote góry, nie mające pokrycia z rzeczywistością. Stwórzmy plan działania, postępując zgodnie z jego kryteriami, aby uniknąć niepowodzeń i cieszyć się z postępów pracy nad budową idealnego domu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)