Majeranek

Majeranek

fot. Majeranek

Majeranek ogrodowy (Origanum majorana L.), zwany inaczej lebiodka majeranek, to znana i lubiana roślina przyprawowa, należąca do rodziny jasnowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale dziko rosnącego można go spotkać tylko na Cyprze i w Turcji. Uprawa tego zioła jest najbardziej rozpowszechniona w Niemczech, Czechach i w niektórych regionach Azji i Ameryki Północnej.

Majeranek może być uprawiany zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach. Jego kwiaty są niewielkie, koloru białego, zebrane w główki na szczytach pędów. Majeranek osiąga maksymalnie do pół metra wysokości. Liczne i rozgałęzione łodygi pokryte są drobnymi, zielonymi i całobrzegimi listkami. Cała roślina pokryta jest cienką warstwą delikatnych włosów.

Majeranek uprawa
Idealne stanowisko do uprawy majeranku powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Roślina ta bardzo lubi regularne podlewanie. Gleba, na której roślina będzie uprawiana powinna być przepuszczalna, lekka oraz piaszczysta.

Przeczytaj również: Czyściec wełnisty
Zioła w doniczce

fot. Zioła w doniczce

Majeranek do ziemi wysiewa się pod koniec kwietnia. Nie powinno się zasypywać nasion ziemią, ale podobnie jak trawę, przygnieść. W doniczce majeranek może być uprawiany przez cały rok. Pierwsze plony z majeranku zbiera się podczas pierwszego kwitnienia. Kolejne już w miarę potrzeb, aż do czasu obumarcia zioła.

Zbiory suszy się rozkładając ziele w przewiewnym miejscu lub zawieszając je w małych pęczkach na sznurku. Susz ma barwę szarozieloną, przybliżoną do barwy żywego majeranku. Rozdrabnia się go przecierając przez sito druciane. Należy przy tym usunąć wszystkie zanieczyszczenia i odrzucić kawałki łodyg, których nie powinno się spożywać. Tak przygotowane zioło należy przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu, by jego aromat się nie ulatniał.

Zastosowanie
Majeranek jest bardzo popularną przyprawą kuchenną, często używaną podczas wyrobu wędlin. Poprawia także smak smażonych i pieczonych mięs. Z powodzeniem można dodawać go do potraw z gotowanych warzyw i sosów. Zioło to doskonale komponuje się z tymiankiem, szałwią i rozmarynem. Należy jednak pamiętać, że majeranek ma mocno korzenny smak i trzeba stosować go z umiarem.

Majeranek

fot. Majeranek

Majeranek posiada także właściwości lecznicze. Pomaga zlikwidować skurcze żołądka i jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Zmniejsza także fermentację w żołądku, dzięki czemu reguluje trawienie, pomaga przy nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego. Dodawany do potraw sprawia, że stają się one łatwiej strawne i przyswajalne przez organizm.

Maść majerankową można stosować na katar nawet już u małych dzieci. Maść ta ma także zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju stłuczenia, opuchnięcia i trudno gojące się rany.

Zioło majeranku sprawdza się również w trakcie przeziębienia. Pomaga zwalczyć kaszel, doskonale rozgrzewa i działa przeciwzapalnie. Ponadto majeranek zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)