Dom w górach

domy drewniane

fot. domy drewniane

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto mieć dom w górach, nad morzem czy nad jeziorem. Zwłaszcza w okresie zimowym i letnim, kiedy przypada czas urlopów wakacyjnych i świątecznych. Dom w górach to doskonała baza wypadowa na biwak ze znajomymi, grzyby, narty, rodzinne Święta Bożego Narodzenia, a nawet Sylwestra.

Nieruchomości wakacyjne w Polsce są wciąż domeną zamożnych. Kupno lub koszt budowy niewiele różni się od inwestycji w dom mieszkalny o przeznaczeniu całorocznym. Ponadto chcąc zainwestować w budowę takiej nieruchomości na terenach górskich i leśnych trzeba wiedzieć, że prawdopodobnie będzie ona musiała spełnić szereg warunków budowlanych. Lokalny styl architektoniczny, a także miejscowe uwarunkowania i ustalenia MPZP mogą narzucać szczegółowe wymogi odnośnie wielkości, technologii i konstrukcji budynku, a także sposobu wykończenia elewacji czy pokrycia dachu. Dla większości osób, bez względu na preferencje architektoniczne, typowy dom w górach to dom góralski, budowany w tradycyjnej technologii, najlepiej z bali.

Dom w stylu góralskim

dom z bali

fot. dom z bali

Moda na styl góralski w Polsce ma swój początek w Zakopanem. Fascynował się nim sam Stanisław Witkiewicz, co przyczyniło się do tego, że w XIX wieku zwykłe góralskie chaty zaczęły zamieniać się w drewniane dzieła sztuki. Styl góralski ma kilka charakterystycznych cech, które czynią go wyjątkowym. Są to ozdobne kominy, kamienne podmurówki, dekoracyjne werandy i ściany szczytowe z bogatą snycerką. Elementy dekoracyjne elewacji nawiązują do motywów ludowych i przyciągają uwagę unikalnymi kształtami.

Wielu architektów fascynuje styl góralski. Wykorzystują go nie tylko do projektowania domów tradycyjnych, gdzie zachowane są wszelkie kanony technologii budowy i wykończenia elewacji. Motywy ludowe i technologia wznoszenia domów z bali bywają przemycane także do projektów domów nowoczesnych.
Nawet jeśli lokalne przepisy budowlane nie są rygorystyczne wobec wyglądu domu realizowanego w górach i w lesie, powinien on zawierać elementy drewniane.

Zobacz również: Projekt domu Karmelita

Elementy konstrukcji i wykończenia z drewna sprawiają, że każdy dom, niezależnie od stylu architektonicznego w jakim został utrzymany, sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Taki też powinien być dom przeznaczony do wypoczynku w malowniczym otoczeniu gór i lasów.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)