X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Budowanie ścianek działowych

murowanie
Nowoczesne aranżacje wnętrz bardzo często prezentują otwarte przestrzenie. Jednak w niektórych przypadkach osobne pomieszczenia okazują się niezbędne w życiu codziennym. Jeżeli chcemy podzielić pokój, najlepszym sposobem będzie postawienie ścianki działowej. Podpowiadamy, jak krok po kroku zbudować ścianki działowe, aby zapewniały niezbędną prywatność w domu, ale także mogły stać się ozdobą domowego wnętrza.


Ściany działowe w budynku mają za zadanie dzielenie przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. Konstrukcja takich ścian nie musi być masywna, niemniej jednak powinna spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz mieć wykonaną izolację termiczną. Warto także zadbać o to, by odpowiednio chroniły przed hałasem, a także zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. Ściany działowe, w przeciwieństwie do ścian konstrukcyjnych, nie przenoszą dużych obciążeń, jednak należy uwzględnić mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnię, jak np. półki czy szafki.

Murowanie ściany działowejTo, jakie materiały zostaną użyte do wznoszenia ściany działowej, zależy od późniejszego przeznaczenia konstrukcji.

Ścianka działowa szkieletowa
Tego rodzaju ściana składa się z konstrukcji wewnętrznej – szkieletu metalowego, który jest mocowany do podłoża i sufitu oraz z płyt gipsowo-kartonowych. Do takich ścianek można dodatkowo zamontować poprzecznice, czyli poziome profile metalowe, które dodatkowo wzmocnią konstrukcję. Dzięki temu bez problemu można na takiej ścianie zawiesić umywalkę lub miskę ustępową. Stawiając szkieletową ściankę działową, warto pamiętać o odpowiedniej izolacji akustycznej między płytami. Po zamontowaniu pierwszej ściany, między profilami warto zamieścić wełnę mineralną, która idealnie wypełni przestrzenie między profilami. Następnie montowana jest druga strona ściany. Na tak przygotowanej konstrukcji bez problemu można zawiesić półki czy szafki.

Ścianka działowa murowana
sypialniaDo wznoszenia ścian działowych chętnie wykorzystywana jest także cegła pełna o szerokości 12 cm. Tego rodzaju ściany cechują się wysoką wytrzymałością i izolacją akustyczną. Pamiętając o wadze cegieł, najlepiej stawiać je na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej opierającej się na ścianach. Innym, lżejszym rozwiązaniem jest cegła dziurawka, która może zmniejszyć wagę ściany o 30%. Z kolei stosując pustaki ceramiczne ze względu na ich wielkość, można znacznie przyspieszyć prace budowlane.

luksferyMożna także zastosować bloczki z betonu komórkowego, który jest nie tylko lekki, ale także łatwy w obróbce. Taki beton można bez problemu przycinać piłą. Przed rozpoczęciem murowania należy usunąć starą wykładzinę i oczyścić podłoże. Jednak beton komórkowy, ze względu na swoją niewielką gęstość słabo tłumi dźwięk a także uniemożliwia powieszenie cięższych rzeczy. Dlatego taką ścianę należy wykończyć tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Dużą popularnością cieszą się także ściany działowe budowane z pustaków szklanych, czyli tzw. luksferów, które dotychczas stanowiły przeważnie element dekoracyjny.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
2016-07-02 07:19:51
Tagi do artykułu: ścianki działowe | ściany | cegły | pustaki | beton komórkowy | luksfery
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Stawiamy ścianki działowe

murowanie
Ściany działowe to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. To właśnie od nich zależy końcowy wygląd naszego mieszkania lub domu. Warto postarać się aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. W ten sposób ścianki działowe zapewnią nam nie tylko niezbędną prywatność, ale przy odrobinie pomysłowości mogą stać się ozdobą wnętrz.

Z czego i jak wykonać ściany wewnętrzne?– poradnik

ściana jednowarstwowa
Ściany wewnętrzne – praktyczny poradnik dla budujących i remontujących
Przegrody we wnętrzach domu stanowią jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Nie zawsze jednak wiemy, z czego warto wznosić ściany działowe, ani też jak daleko możemy ingerować w konstrukcję i usytuowanie istniejących już przegród.

Nadaj skosom sens

półki
Mieszkania na poddaszu mają niezaprzeczalny urok, ale z powodu skosów marnuje się tam wiele miejsca. Można to zmienić i zagospodarować przestrzeń pod skosami, montując tam półki lub szafki, których w domu nigdy za wiele.

Ścianki działowe z bloczków z betonu komórkowego

bloczki
Ściany działowe wzniesione z bloczków z betonu komórkowego Termalica to korzystne rozwiązanie dla wielu rodzajów budynków. W porównaniu do ścianek stawianych z innych materiałów budowlanych, ścianki z betonu komórkowego zdecydowanie ograniczają obciążenie stropów. Zalet działówek wykonanych z białych bloczków jest jednak znacznie więcej.