X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak obliczyć ilość rynien i rur spustowych do odwodnienia dachu?

rynny
System rynnowy ma za zadanie w sposób sprawny i skuteczny odprowadzić wodę deszczową z daleka od ścian budynku. Rynny i rury spustowe muszą być właściwie dobrane i poprawnie zamontowane aby system był szczelny i skuteczny. Przed wyborem orynnowania należy określić efektywną powierzchnię dachu, czyli płaszczyznę, którą trzeba odwodnić. Obliczona wartość pozwoli dobrać ilość i rozmiar rynien oraz rur spustowych.


O metodach obliczeń i wyborze rodzaju rozwiązań mówi Tomasz Piotrowski, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Galeco.

„Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy dach jest wielopołaciowy, nierzadko dodatkowo z lukarnami. W doborze orynnowania pomocne są wówczas, udostępniane w punktach sprzedaży Galeco, tabele, które uwzględniają położenie rur spustowych – np. na skraju ściany lub centralnie na niej. Bywa, że z jakiegoś powodu nie chcemy lub też nie możemy umieścić rury spustowej na tej samej ścianie, co rynny. W takim przypadku odpływ wody deszczowej jest utrudniony z dachów wielopołaciowych, gdzie w niewielkich odstępach należy zamontować trzy lub cztery narożniki rynnowe. Woda deszczowa, przepływając przez każdy narożnik, wyhamowuje i wolniej spływa rurami spustowymi. Dlatego też dobrze jest zamontować w tym miejscu rurę spustową. Optymalnie lej z rurą powinien znajdować się 30-40 cm od narożnika, najlepiej na większej powierzchni dachu. Przy wyborze systemu rynnowego warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor i materiał, z jakiego jest wykonany, ale również jego wydajność. Aby spośród dostępnych na rynku systemów rynnowych, oferowanych przez różnych producentów, dobrać właściwe orynnowanie, należy prawidłowo obliczyć efektywną powierzchnię dachu. Niezależnie od tego czy jest to budynek przemysłowy, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, altana czy garaż, trzeba zastosować właściwy wzór obliczeniowy. W pierwszej kolejności zaleca się zmierzyć wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenie – tzw. wielkość C. Następnie w poziomie, zmierzyć odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia – tzw. wielkość B. Zmierzona powinna być również długość dachu, czyli długość rynny, jakie trzeba będzie na nim zastosować. Po powyższych obliczeniach wystarczy zastosować prosty wzór: Powierzchnia dachu = (C/2 + B) * długość rynny.

Tego rodzaju kalkulacje pozwolą prawidłowo obliczyć długość rynny niezbędnej do właściwego i przede wszystkim efektywnego odprowadzania wody deszczowej. Przy bardziej skomplikowanej architekturze dachu zalecane jest uwzględnienie jeszcze jednego czynnika - jeśli dach wyposażony będzie w łuki (narożniki) i jeśli łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu (OP) wymagane jest dodanie 10% do powierzchni dachu. Jeśli z kolei łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości powyżej 2 metrów od odpływu (OP) należy dodać 5% do powierzchni dachu.

Powyższe obliczenia mają zastosowanie w przypadku, gdy spadek dachu nie przekracza 50 stopni. Jeśli zaś nachylenie połaci dachowej przekracza wartość 50 stopni, to efektywna powierzchnia dachu powinna być równa jego zwykłej powierzchni. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego. Przy jego doborze, w zależności od obliczonej efektywnej powierzchni dachu, należy się kierować wydajnością systemu. Tutaj, zgodnie z logiką, działa zasada, że im większa powierzchnia dachu, tym większy rozmiar rynny oraz rury. Ważne jest także, by podczas wyboru orynnowania wziąć pod uwagę miejsce, w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.

Podczas decyzji o wyborze idealnego systemu rynnowego do naszego domu warto wziąć pod uwagę także materiał, z którego został on wykonany. Surowce, konstrukcja rynien oraz rur spustowych, a także technologia ich wykonania to główne czynniki wpływające na żywotność całego systemu. Aktualnie najbardziej popularne na rynku i chętnie wybierane przez inwestorów są rynny stalowe, ocynkowane oraz te powlekane obustronnie powłokami organicznymi. Warto również pamiętać, że rynny wykonane z polichlorku winylu posiadają specjalne dodatki tworzyw, które podnoszą wytrzymałość mechaniczną konstrukcji rynny oraz uodporniają ją na działanie promieni UV. Rynny stalowe gwarantują długą żywotność systemu oraz jego niezawodność. Rynny wykonane z tworzywa są z kolei alternatywą, pomiędzy jakością a ceną. Przy wyborze orynnowania kluczową wartością jest także łatwość i szybkość montażu całego systemu. Obecnie większość rozwiązań dostępnych na rynku montowana jest na zatrzask, dzięki czemu ekipa dekarska nie będzie potrzebowała wiele czasu na jego założenie. Co ciekawe producenci orynnowania prześcigają się w konstrukcjach, które ułatwiają montaż oraz łączenie rynien oraz rur spustowych, a także wpływają na stabilność całego systemu oraz jego prawidłowe funkcjonowanie i estetyczny wygląd przez wiele lat”
– wyjaśnia Tomasz Piotrowski.

Zakup i wymiana systemu rynnowego to niemały wydatek. Aby nie ponosić zbędnych kosztów, warto dokładnie obliczyć ilość niezbędnych rynien i rur spustowych, a także zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego został wykonany system. Producenci udostępniają specjalnie przygotowane kalkulatory, które pozwolą precyzyjnie określić ilość i rodzaj niezbędnych rynien oraz rur spustowych. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z naddatkiem materiału oraz ewentualnymi modernizacjami systemu już w czasie jego eksploatacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rynny i odwodnienia
2013-04-25 14:54:31
Tagi do artykułu: rynny | rury spustowe | orynnowania | systemów rynnowych
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy rynnowe

System rynnowy
Aby dach był funkcjonalny i służył nam przez wiele lat, trzeba wyposażyć go w dodatkowe elementy.
W większości domów niezbędny jest system, który umożliwi nam odprowadzenie wody opadowej z dachu. Będzie on nie tylko chronił ściany przed zawilgoceniem, ale także umożliwi odprowadzenie wody do odpływu i skierowanie jej z dala od budynku.

Rynny: metalowe, plastikowe, miedziane...

System orynnowania
System rynnowy chroni elewację domu przed zalaniem wodą opadową, spływającą z dachu. Poza funkcją użytkową, jest to element wykończenia, który ma znaczący wpływ na estetykę budynku. Dobrze dobrany system rynnowy, powinien więc pełnić funkcję ochronną i estetyczną. Na rynku producentów odwodnień jest olbrzymi wybór rynien, wyprodukowanych z różnych materiałów. Który z nich wybrać?

Jak można wykorzystać deszczówkę?

rynny i odwodnienia
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wodę deszczową można praktycznie wykorzystać. Możemy nią zastąpić w dużej części wodę w domu, za którą nieraz słono płacimy. Co więc zrobić z wodą deszczową, która rwącym strumieniem spływa z rynien zamontowanych na dachu?

Siatka ochronna przeciw liściom

rynny
Liście w rynnie znacząco utrudniają funkcjonowanie odwodnienia dachowego i w najgorszym przypadku prowadzą do zupełnego zatkania systemu. Odpowiednim rozwiązaniem tego problemu jest niewidoczna od zewnątrz ochrona przed liśćmi RHEINZINK®. Jest to specjalny profil z perforowanej blachy cynkowo-tytanowej, wkładany bezpośrednio w rynnę.