X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dobry architekt – jak poznać, znaleźć, czym się kierować?

architekt
Szuka projektowania i budowania domów kształtuje się nieprzerwanie od wielu wieków, a kompetencje architekta, niegdyś budowniczego o wyższych kwalifikacjach, znacznie się zmieniły. Jego rola jako twórcy projektu oraz koordynatora procesu realizacji kształtowała się powoli wraz z rozwojem technologii i konstrukcji w branży budowlanej. Podpowiadamy jaki powinien być dobry architekt i czym kierować się przy wyborze projektanta domu?


Technologie budowlane i trendy architektoniczne wciąż się zmieniają. Obecnie budynki buduje się wieloma technikami - domy mogą być nie tylko ekologiczne, ale także oszczędne, samowystarczalne i inteligentne. Dobry architekt powinien posiadać aktualną wiedzę na temat przepisów budowlanych, surowców, systemów budowlanych, a także trendów i technologii, które stosuje się w projektowaniu i do budowy domu.

Poza wykonaniem projektu i kosztorysu budowy domu klienci oczekują od architektów fachowej pomocy przy wyborze wykonawcy oraz osobistego nadzoru procesu realizacji od rozpoczęcia budowy do odbioru inwestycji. Taki też zakres usług oferuje większość biur architektonicznych.

Osoby poszukujące architekta najczęściej kierują się opiniami osób bliskich lub znajomych i wybierają fachowca z polecenia. Największym zaufaniem cieszą się nieprzerwanie profesjonaliści o ugruntowanej pozycji w branży, których realizacje można ocenić osobiście. Ponadto wiele informacji i opinii na temat usług projektowych i nadzoru przy realizacjach można zaczerpnąć z forów internetowych na portalach budowlanych. Internauci budujący dom chętnie uczestniczą w dyskusjach na temat wyboru projektanta, a także poszczególnych etapów budowy, do których często dołączają zdjęcia. Warto także poszukać użytkowników, którzy budowali już konkretny dom z katalogu biura projektowego.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o wyborze projektanta domu, warto umówić się z nim na spotkanie, podczas którego jest szansa na lepsze poznanie się oraz zadanie kilku pytań. Należy omówić między innymi warunki i zasady współpracy przy tworzeniu projektu, a także gwarancję, ubezpieczenie i odpowiedzialność za ewentualne błędy projektowe, które mogłyby pociągnąć za sobą poważne koszty.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-05 13:11:28
Tagi do artykułu: projektowanie | architekt | fachowcy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz

Okno programu PRO100
PRO100 to program stworzony "dla Meblarzy, pod dyktando Meblarzy". Jest to całkowicie samodzielny, prosty w instalacji i przyjazny Użytkownikowi program, którego zadaniem jest ułatwić pracę stolarza, projektanta, montażysty...

Studia na architekturze

projekt domu
Architektura uważana jest za elitarny i bardzo trudny kierunek studiów technicznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Liczba studentów przyjmowana w drodze rekrutacji jest niewielka. Studenci architektury przygotowują się do pracy odpowiedzialnej i twórczej. Nabywają wiedzę z różnych dziedzin technicznych, humanistycznych przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych...

Układ pomieszczeń w domu

wyszukiwarka graficzna
Biura architektoniczne zasypują klientów niezliczonymi koncepcjami budowlanymi. Kluczową rolę przy wyborze projektu odgrywa układ pomieszczeń. To on wpływa na ukształtowanie elewacji i linię zabudowy. Klient nie musi bezwzględnie przystawać na proponowany układ funkcjonalny...

Projektujemy nawierzchnie w ogrodzie

taras
Trafnie zaprojektowany ogród to dzieło sztuki, które możemy podziwiać co dnia i jednocześnie urokliwe zacisze, stworzone według indywidualnych upodobań. Jak sprawić by architektura ogrodu stanowiła harmonijną całość łączącą wyczucie smaku i funkcjonalność?...