Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne? Wybór, koszt i montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe sposobem na komfort cieplny w sypialni

Ogrzewanie podłogowe to jedna z najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Gwarantuje nie tylko komfort cieplny, ale także oszczędność energii, a dodatkowo eliminuje konieczność instalacji dodatkowych, nieestetycznie wyglądających elementów grzewczych w całym mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne zapewnia też wygodę i wyjątkowy komfort cieplny. Jednak aby dobrze wykorzystać wszystkie jego zalety, niezbędny jest właściwie dobrany i zrealizowany projekt ogrzewania podłogowego oraz jego prawidłowy montaż.

Dobre ogrzewanie podłogowe – koszt, który warto ponieść

Gdy stajemy przed wyborem technologii grzewczej, podstawowe kryterium stanowią przeważnie prognozowane koszty dotyczące zarówno zakupu i montażu instalacji grzewczej, jak i jej eksploatacji w przyszłości. Warto wiedzieć, że największe nakłady inwestycyjne niesie za sobą układanie ogrzewania podłogowego wodnego, jednak koszty eksploatacyjne takiego rozwiązania są zdecydowanie najniższe także w porównaniu z tradycyjną instalacją grzejnikową. Spory wydatek poniesiony na starcie w dłużej perspektywie czasowej ma więc szansę się zwrócić. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to natomiast rozwiązanie tańsze i prostsze w wykonaniu. Jednak użytkując je, dość szybko odczujemy konsekwencje wzrostu cen energii elektrycznej.

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest komfort cieplny. Rury do ogrzewania podłogowego zapewniają równomierny rozkład temperatury, a ponadto taka technologia grzewcza stwarza komfortowy, najkorzystniejszy dla organizmu ludzkiego rozkład temperatur w pionie.

Temperatura wody zasilającej instalację z grzejnikami waha się między 70-90ºC, tymczasem woda zasilająca instalację podłogową osiąga temperaturę nie większą niż 50ºC. Emisja ciepła przez promieniowanie pozwala jednak uzyskać taki sam komfort cieplny jak w przypadku systemów tradycyjnych, przy temperaturze powietrza niższej o 2º Celsjusza.

Warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne to także doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie wywołuje ono ruchów powietrza, dzięki czemu unoszenie się kurzu jest znacznie ograniczone. Sucha podłoga nie stwarza też warunków do rozwoju grzybów bądź pleśni. Co więcej, decydując się na jego montaż, rezygnujemy przynajmniej częściowo z grzejników, na których często zbiera się kurz i brud.

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne – czym różnią się te technologie?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zrobić ogrzewanie podłogowe, aby przez lata dobrze służyło wszystkim domownikom, należy się przede wszystkim zastanowić, który system wybrać.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się przede wszystkim z przewodów grzejnych, które przez podłogę oddają ciepło do pomieszczenia. Wykonuje się je z materiału o tak dobranym oporze elektrycznym, aby przewód rozgrzewał się na skutek przepływu prądu elektrycznego. Temperaturę reguluje się przy pomocy termostatów lub czujników.

Elementami grzejnymi mogą być specjalne kable, maty lub folie grzejne. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda użytkowania oraz niewielki koszt wykonania instalacji, a także brak konieczności przeprowadzania zabiegów konserwatorskich w przyszłości. Co więcej, taki system nie wymaga wygospodarowywania miejsca na urządzenia grzewcze, a w przypadku mrozów nie grozi mu zamarznięcie. Decydując się na zastosowanie tej technologii, trzeba jednak liczyć się z tym, że od momentu włączenia ogrzewania musi upłynąć trochę czasu, zanim podłoga nabierze odpowiedniej temperatury.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

fot. Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe wodne

W tym systemie ciepła woda przepływa przez rury do ogrzewania wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Tworzą one tak zwany obieg grzewczy. Rury do ogrzewania układa się na izolacji, a następnie pokrywa warstwą jastrychu, czyli mieszaniną piasku, żwiru, wody oraz spoiwa. Jakość izolacji jest w tym przypadku bardzo istotna, ponieważ jeżeli podłoga będzie podciągała wilgoć z gruntu, płyta jastrychowa może się wygiąć. W takiej sytuacji nie będzie ona równomiernie opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu, a to grozi zniszczeniem płyty, a także leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego.

Przeprowadzając montaż ogrzewania podłogowego, należy zostawić w podłożu tak zwane szczeliny dylatacyjne. Zapobiegnie to pękaniu podłogi w przyszłości. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy, konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności, polegającej na wypełnieniu rur wodą. Jako warstwę wykończeniową powinno się stosować materiały o dobrej przewodności cieplnej, aby nie stanowiły one izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej ciepła odda.

Montaż ogrzewania podłogowego

fot. Montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe – inwestycja na lata

Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach zyskał on na popularności. Choć kupując mieszkanie, mamy zwykle nieco mniejszą swobodę wyboru zastosowanych rozwiązań technicznych niż w przypadku domu jednorodzinnego, coraz częściej spotyka się także ogrzewanie podłogowe w bloku. Należy jednak pamiętać, że tak poważna ingerencja wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Warto także wiedzieć, że inwestycja w ogrzewanie podłogowe ma sens jedynie w przypadku dobrze ocieplonych pomieszczeń o szczelnych oknach, a więc w niektórych starszych budynkach zwyczajnie się nie sprawdzi.

Decydując się nowoczesne rozwiązania grzewcze, możemy nie tylko znacznie obniżyć przyszłe rachunki za ogrzewanie, ale także zyskać dużą swobodę aranżacji wnętrza. System nie szpeci pomieszczenia oraz nie zabiera cennej przestrzeni użytkowej, ponieważ jest całkowicie schowany pod podłogą.

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako podstawowe źródło ciepła lub uzupełnienie systemu tradycyjnego wykorzystywane często w łazience czy przedpokoju. Stosując je pod powierzchnią podłóg na przykład w salonie bądź sypialni, musimy jednak dobrze przemyśleć dobór posadzki. Znaczenie ma na przykład to, jakie panele na ogrzewanie podłogowe położymy. Niewłaściwie dobrane, mogą dość szybko zniszczyć się pod wpływem zmiennych temperatur.  Materiały nadające się do zastosowania na instalacji grzewczej konkretnego typu oznaczone są zawsze właściwym symbolem.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?

fot. Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)