X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach tego rodzaju ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Tzw. „podłogówka” ma wiele zalet, jednak na inwestora czyha sporo pułapek związanych z jej instalacją.


Zalety ogrzewania podłogowego
Stojąc przed wyborem rodzaju ogrzewania, podstawowym kryterium są przeważnie koszty, zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Największe nakłady inwestycyjne niesie za sobą wodne ogrzewanie podłogowe Z kolei koszty eksploatacyjne takiego rozwiązania są najniższe, nawet porównując z tradycyjną instalacją grzejnikową.

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie elektryczne jest tańsze i prostsze w wykonaniu. Jednak użytkowanie tego rodzaju ogrzewania ze względu na koszt energii elektrycznej, jest najdroższe ze wszystkich systemów grzewczych.

Temperatura wody zasilającej instalację z grzejnikami waha się między 70-90 stopni C, tym czasem woda zasilająca instalację podłogową osiąga temperaturę nie większą niż 50 stopni C. Emisja ciepła przez promieniowanie pozwala uzyskać taki sam komfort cieplny, jak w przypadku systemów tradycyjnych przy temperaturze powietrza niższej o 2 stopnie Celsjusza.

Niewątpliwą zaletą takiego rodzaju ogrzewania jest komfort cieplny. Zarówno ogrzewanie podłogowe wodne, jak i elektryczne zapewnia równomierny rozkład temperatury, a co za tym idzie – nie ma miejsc niedogrzanych. Ponadto tego rodzaju ogrzewanie daje komfortowy, najkorzystniejszy dla organizmu człowieka rozkład temperatur w pionie.

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie wywołuje ruchów powietrza, dzięki czemu unoszenie się kurzu jest znacznie ograniczone. Sucha podłoga nie daje także możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Decydując się na ogrzewanie podłogowe rezygnujemy także z grzejników, na których lubi zbierać się kurz i brud.

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, mamy całkowitą swobodę aranżacji wnętrza i wykorzystania ścian wewnętrznych, ponieważ system jest całkowicie schowany pod podłogą.

Koszty ogrzewania podłogowego wodnego
W przypadku wodnego ogrzewania droga może okazać się instalacji systemu, jednak koszt eksploatacji jest znacznie niższy niż w przypadku elektrycznego zasilania. Ogrzewanie podłogowe może stanowić korzystną cenowo alternatywę dla tradycyjnych instalacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
2016-02-18 18:47:51
Tagi do artykułu: ogrzewanie | ogrzewanie podłogowe | grzejniki | komfort cieplny
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Ogrzewanie u alergika

łazienka
Życie z alergią nie jest łatwe - zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.

Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem...

Jak wygrać z zimą – ogrzewanie łazienkowe

Grzejnik łazienkowy
Nic tak nie rozgrzewa podczas zimy jak gorąca kąpiel. Wyobraźmy sobie jednak, że wychodzimy spod prysznica i trafiamy na...lodowate kafelki. Podpowiadamy jak sprawić, by w naszej łazience było przytulnie i ciepło nawet podczas największych mrozów.

9 kroków do oszczędzania ciepła

9 kroków do oszczędzania ciepła
Sezon grzewczy właśnie się rozpoczyna, a właściciele domów i mieszkań zaczynają z obawą spoglądać na liczniki. Nic w tym dziwnego, bowiem na przestrzeni ostatnich 10 lat koszty ogrzewania stale wzrastają. Niezależnie od źródła ciepła, z roku na rok jest coraz drożej.