X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Czysta woda w ogrodowym oczku wodnym

ogród
Oczko wodne jest bardzo dekoracyjnym elementem ogrodowej architektury. Jednak by mogło zdobić przydomowy ogród, musi być odpowiednio pielęgnowane. Niestety zdarza się, że mimo starań, w zbiorniku pojawiają się glony, które wyglądają mało estetycznie a jednocześnie utrudniają życie roślinom i rybom.


Glony pojawiające się w oczku wodnym nie tylko utrudniają wzrost i życie roślin i zwierząt wodnych, ale także mogą doprowadzić do obumarcia tych pierwszych. Warto także wiedzieć, że raz zapuszczone oczko wodne może już nie wrócić do swojej pierwotnej formy oraz wyglądu. Dlatego należy regularnie je pielęgnować.

Glony to najbardziej niepożądani goście w ogrodowych zbiornikach wodnych. W okresie letnim, a także przy zbyt małym napowietrzeniu wody, należy regularnie i dokładnie je usuwać. Najlepszym sposobem na ich pozbycie jest ręczne wyciąganie przy pomocy siatki. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych dostępne są także chemiczne środki do likwidacji glonów. Jednak takie rozwiązanie jest idealne tylko w przypadku, gdy w oczku wodnym nie ma roślin ani zwierząt.

glonySposobem, który pomoże zmniejszyć ilość związków, przez które namnażają się glony jest także obsadzenie zbiornika odpowiednimi roślinami. W tym celu dobrze jest posadzić szybko rosnący rogatek lub rdestnicę.

Podczas pielęgnacji oczka wodnego istotna jest także kontrola jakości wody. Jeżeli jest mętna woda w oczku wodnym, powinniśmy ją często wymieniać. W zbiorniku warto także zamontować specjalny filtr do oczka wodnego.

Czysta woda w oczku wodnym jest także wynikiem czyszczenia wnętrza zbiornika. Jedna z metod jego pielęgnacji polegająca na spuszczaniu wody, jest nie tylko czasochłonna, ale także zagraża życiu zwierząt i roślin w nim żyjących. Zamiast spuszczać wodę można wyposażyć oczko w specjalny odkurzacz, który pracuje w obiegu zamkniętym. Wodę wraz z zanieczyszczeniami pobiera on przy pomocy ssawki z dna zbiornika i kieruje do filtra mechanicznego. Tam osiadają zanieczyszczenia, a oczyszczona woda jest z powrotem wpuszczana do oczka wodnego.

oczko ogrodoweWarto także zadbać o odpowiednie napowietrzenie wody. Sprzyja mu ruch wody, który powodują kaskada lub fontanna. W ogrodowych sklepach dostępne są także specjalne urządzenia napowietrzające. Przydatne mogą okazać się także rośliny, które podczas procesu fotosyntezy wytwarzają i wydzielają do wody tlen.

O pielęgnacji ogrodowego oczka wodnego nie należy zapominać także zimą. W większości zbiorników można pozostawić wodę. Jeżeli w zbiorniku znajdują się rybki i rośliny, woda musi zawierać tlen. Dlatego należy zadbać o to, by powierzchnia w całości nie pokryła się lodem. Problemem może także okazać się mała ilość światła, dlatego wieczorami można doświetlać oczko wodne przy pomocą lampki.

Pielęgnacja oczka wodnego jest bardzo istotna. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ono prawdziwą ozdobą ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-06-13 21:32:08
Tagi do artykułu: glony | Oczko wodne | rośliny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Glony w oczku wodnym

glony
Zazwyczaj już w trzy tygodnie po napełnieniu naszego oczka wodnego świeżą wodą i pozostawieniu go bez opieki woda staje się zielonkawa. Wszystko to za sprawą jednokomórkowych glonów, z rodzaju zielenic. Glony zaliczają się do niewielkich roślin będących naturalną częścią biotopu. Jeśli jednak mają okazję do namarzania się w sposób masowy – korzystają z tego, stwarzając dla nas poważny problem.

Choroby rybek w oczku wodnym

oczko wodnePrzepięknie i kolorowe oczko wodne może być naszą dumą i być może okryje nas chwałą. Pod warunkiem, że nie stanie się zniszczonym bajorkiem, a nasi mali, kolorowi towarzysze będą zdrowi i szczęśliwi. Aby ustrzec ich przed chorobami, naprawdę nie wiele trzeba. Wystarczy zastosować się jedynie do kilku sprawdzonych rad, a w razie problemów umieć rozpoznać wroga. Zasada lepiej zapobiegać niż leczyć, odnośni się nie tylko do ludzi, ale i do mieszkańców naszego wodnego oczka.

Mieszkańcy oczka wodnego

oczko wodne
Ryby w oczku wodnym mogą być źródłem zarówno wielu radości, jak i masy kłopotów. Urządzając oczko, już na samym początku powinniśmy wybrać właściwe gatunki i ilość ryb. Tylko właściwie pielęgnowane ryby będą dobrze czuły się w naszym oczku, a my wraz z nimi. W zbiorniku w którym zdecydowaliśmy się utrzymywać ryby, znacznie trudniej utrzymać jest bowiem równowagę biologiczną, zwłaszcza przy zbyt gęstej ich obsadzie.

Czysta woda w oczku wodnym

tester wody
Oczko wodne jest wyjątkową ozdobą ogrodu, która przekształca go w mały, prywatny raj. Nie ma znaczenia czy ogród jest duży czy mały - zawsze znajdzie się w nim miejsce na oczko wodne. Niestety czasami mogą wystąpić pewne problemy, związane z jego pielęgnacją… Jak więc uniknąć niemiłych niespodzianek?...