X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Szczepienie róż

róże
Róże to królowe kwiatów, krzewy spotykane niemal w każdym ogrodzie. Najpopularniejsze róże to „mieszańce” złożone z dwóch roślin. Korzeń wraz z szyjką korzeniową stanowią jedną część, druga to część nadziemna. Zanim staną się jedną, przepięknie kwitnącą rośliną muszą zostać poddane szczepieniu. Potem część nadziemna zrasta się z podkładką. I tak roślina dająca przepiękne kwiaty, łączy się z rośliną o silnym korzeniu. Efektowne i reprezentatywne kwiaty wyhodowane niestety przy jednoczesnym osłabieniu ich systemu korzeniowego i spadku ich odporności na czynniki klimatyczne. Okulizacja rozwiązuje ten problem. Kwiaty szlachetnych odmian nieodpornych na mróz czy suszę, szkodniki i choroby mają szansę na przeżycie. Szczepienie pozwala na hodowlę wrażliwych odmian w niesprzyjających dla nich warunkach.


Szczepienie polega na połączeniu pąka odmiany szlachetnej, przepięknej i ulubionej przez nas z podkładką, najczęściej dzikiego gatunku róży, żywotnego i mrozoodpornego. Uzyskujemy mieszańca o najlepszych cechach obu roślin.Przygotowanie podkładki i okulantaDecydując się na okulizację jako podkładki powinniśmy wybrać dziką różę (Rosa canina), bądź też różę wielokwiatową (Rosa multiflora). Wybierzmy roślinę dobrze wyrośniętą, o prostym i grubym pędzie przewodnim oraz silnym systemie korzeniowym. Wybraną podkładkę sadzimy jesienią lub wiosną, tak by szyjka korzeniowa wystawała ponad powierzchnią ziemi. Zasadzoną podkładkę kopczykujemy, przykrywając szyjkę. Pozwoli to na utrzymanie wilgoci na korze szyjki. Pozwolimy też, by szyjka była miękka. Pamiętajmy, że jedynie młoda, zdrowa, dobrze ukształtowana, o dużej witalności, dobrze przystosowana do warunków glebowych i klimatycznych podkładka może przynieść nam sukces.

Najwłaściwszym terminem przeprowadzania zabiegu szczepienia jest okres pomiędzy połową lipca a końcem sierpnia. Wybierzmy dni chłodne, deszczowe. Niedobór deszczu rozwiążemy regularnie i obficie nawadniając nasze rośliny. Oznaką przydatności podkładek do szczepienia jest łatwe odchodzenie kory od drewna, zwane "pokazaniem się" miazgi, świadczące o intensywnych procesach wzrostu.
Do przeprowadzenia zabiegu potrzebować będziemy czysty, ostry, szpiczasto zakończony nóż, tzw. okulizak, paski folii lub rafii ogrodniczej i niewielki kawałek materiału.

Z odmian szlachetnych pobieramy zdrowy, zdrewniały, kwitnący pęd o długości około 30 centymetrów, z czterema pąkami w kątach liści. Usuńmy kolce i liście, przy jednoczesnym pozostawieniu ogonków liściowych, które skracamy o 3 centymetry. Ułatwi nam to przeprowadzenie zabiegu bez dotykania rany palcami. Otrzymany pęd owijamy mokrą szmatką, zabezpieczając przed wyschnięciem.

Ostatnie fazy okulizacjiPrzechodzimy teraz do podkładki. Delikatnie odgarniamy kopczyk usypany wokół niej oraz wycieramy szyjkę korzeniową szmatką. Wybieramy wolne miejsce o gładkiej korze i bez sęków. Na szyjce nacinamy znak w kształcie litery T. Cięcie poziome powinno mieć około pół centymetra, z kolei cięcie pionowe około 2 centymetry. Tniemy jedynie korę.

Wycinając okulanta (tzw. tarczkę okulizacyjną), czy zraz (fragment kory z oczkiem), wycinamy pąk z kawałkiem kory i cienką warstwą drewna. Pęd nacinamy pod nasadą pąka, prowadząc nóż płytko pod tarczką. Rozpoczynamy cięcie około 1,5 centymetra pod pąkiem a kończymy około 0,5 centymetra nad pąkiem. Zadbajmy, by tarczka miała około 4 centymetrów długości. Pamiętajmy, iż okulant jest najwrażliwszą częścią szczepionej rośliny.

Teraz, odchylamy nożem brzegi naciętej w literkę T kory podkładki. W tak otrzymaną kieszonkę wsuwamy delikatnie odciętą przed chwilą tarczkę. Tarczkę wsuwamy w rozchylone brzegi kory tak, by pąk z ogonkiem skierowany został ku górze i znalazł się w połowie pionowego nacięcia. Tarczkę dociskamy. Miejsce okulizacji obwiązujemy przygotowanym paskiem folii lub rafii. Owijanie rozpoczynamy od góry, następnie omijamy pąk, owijamy poniżej pąka i wracamy do góry nad tarczkę i podwójnym zaciągnięciem kończymy obwiązywanie.

Po dwóch, trzech tygodniach sprawdzamy stan przyjęcia się oczka. Jeśli wszystko zakończyło się sukcesem, ogonek liściowy odpadnie przy dotknięciu a tarczka będzie zielona. Tak uzyskana roślina z pewnością wyda nowe pędy. Okulant może rozwinąć się tuż po połączeniu, a młody pęd wyrośnie na poziomie oczka, bądź też okulant o oczku uśpionym będzie musiał przetrwać zżółknięcie i opadnięcie szypułki, a pęd rozwinie się dopiero wiosną.

Jeśli po przyjęciu rafia lub folia zaczynają wrzynać się w pęd, poluzujmy je.
Możemy wypróbować umieszczanie dwóch okulantów na jednej podkładce. Jeżeli przyjmą się oba, zachowajmy lepiej umiejscowiony.
Jeżeli ogonek liściowy nie odpadnie, a cały przeprowadzony przez nas zabieg zakończy się niepowodzeniem - nie zrażajmy się. Szczepienie jest zabiegiem trudnym i wymagającym dużo cierpliwości i wprawy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat róż, zapraszamy do lektury artykułów:
Róże
Jak sadzić róże?
Róże i ich sadzenie
Róże z kalendarza ogrodnika
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-06-22 10:57:02
Tagi do artykułu: krzewy | ogród | Róże | kwiaty | szkodniki | choroby roślin | folie
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
nawierzchnia

Kostka brukowa czy granitowa?

Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - październik

krzew
Październik to miesiąc wielkich przygotowań. Rośliny i zwierzęta szykują się do zimy, a ogród staje się magicznym miejscem. Pod warunkiem, że słonko zagości w naszym domu i ozłoci okolicę. Ostatnie kwiaty astrów, krokusów jesiennych, rozchodników, zawilców i zimowitów ozdabiają jeszcze fragmenty ogrodu, ale jesienne liściaste dywany przypominają o tym, że kończy się rok.

Azalia a może Rododendron... co je łączy, co dzieli?

ogród
Łączą wymagania dotyczące kwaśnej gleby, rodzina wrzosowatych oraz wspólna łacińska nazwa rodzajowa Rhododendron, w obrębie, której istnieje kilka grup roślin różniących się polską nazwą.
Co je dzieli? Różaneczniki to krzewy lub małe drzewka, zwykle o sztywnych zimozielonych liściach. A azalie... Trudno znaleźć krzewy o tak pięknych kwiatostanach, tak wspaniale pachnących i urzekających ogromem barw.