X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Co oznaczają poszczególne kolory kabli elektrycznych?

przewody elektryczne
O ile modernizację instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami, tak drobne prace przy domowej elektryce można wykonać we własnym zakresie. Mowa tu o wymianie włączników, lamp sufitowych i kinkietów, oraz gniazdek. Trzeba jedynie wiedzieć co oznaczają poszczególne kolory kabli, a także pamiętać o zachowaniu ostrożności i wyłączeniu napięcia przed przystąpieniem do pracy.


Kable elektryczne kolory
Zgodnie z normami, stosuje się tylko niektóre kolory żył w instalacjach elektrycznych. Co oznaczają?

(PE) - Przewód ochronny – izolacja żółto-zielona - jest to przewód elektryczny chroniący przed porażeniem elektrycznym. Może łączyć główny zacisk z uziomem (jako przewód uziemiający), lub wyrównywać potencjały elektryczne (przewód wyrównawczy).

(PEN) izolacja żółto-zielona z niebieskim zabarwieniem na końcu przewodu, lub niebieska z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu przewodu – łączy funkcje przewodu ochronnego (PE) i przewodu neutralnego (N).(N) – Przewód neutralny („zero roboczy”, „zerowy”) – izolacja jasnoniebieska, błękitna – przewód ten łączy się z punktem neutralnym sieci, który może służyć do przesyłana energii elektrycznej. W automatyce, w obwodach siłowych przesyła prąd zmienny lub stały; w obwodach niskonapięciowych często oznaczają ujemny przewód zasilania (-).

Przewód ciemnoniebieski lub granatowy – w obwodach niskonapięciowych oznacza ujemny przewód zasilania (-). W automatyce wykorzystuje się go do przesyłania prądu stałego w obwodach sterujących, bez względu na biegunowość lub do oznaczania żyły kierunkowej.

(L) przewód liniowy (przewód fazowy) (0) – izolacja czarna, szara lub brązowa – jest to przewód będący pod napięciem fazowym. Nie należy podłączać go w miejsce przewodu PE, ponieważ grozi to niebezpiecznym porażeniem prądem.

Przewód czerwony – w obwodach niskonapięciowych używany często do oznaczania dodatniego przewodu zasilającego (+). W automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących; w starych instalacjach oznaczał przewód fazowy (przewód liniowy L).

Przewód biały – w starych instalacjach oznaczał przewód neutralny (N)

Przewód pomarańczowy – używany czasem jako przewód fazowy.

Oznaczenia kolorów mogą się różnić dla norm branżowych (np. górniczych i w automatyce). Inne kolory przewodów, nie opisane wyżej, nie są zalecane do używania w obwodach energetycznych, ale dopuszczalne w automatyce i w urządzeniach niskonapięciowych.

Porady elektryczne

Jak podłączamy przewody instalacji elektrycznej do gniazdka?

Pojedyncze gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym należy instalować w takim położeniu, aby styk ten występował u góry.
Przewody do gniazd wtyczkowych dwubiegunowych należy przyłączać w taki sposób, aby przewód fazowy był przyłączony do lewego bieguna, a przewód neutralny do prawego bieguna - układ sieci TN-S.
W istniejących rozwiązaniach instalacyjnych, gdzie występuje układ sieci TN-C, przewód fazowy należy przyłączać do lewego bieguna, natomiast przewód ochronno-neutralny PEN do styku ochronnego połączonego z prawym biegunem.

Koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Wycena wykonania lub modernizacji instalacji, zleży od ilości punktów elektrycznych, czyli: gniazd i lamp, a także rodzaju i ilości materiałów. Aby uniknąć nieporozumień z wykonawcą, należy poprosić o podanie kosztu realizacji według konkretnego projektu. Zgodnie z nim fachowiec sporządzi kosztorys i szczegółową wycenę robocizny.

Cena kabla elektrycznego może być niższa, gdy zostanie wliczona w kosztorys robocizny. Bardzo często wykonawcy kupują materiały w hurtowni ze „zniżką stałego klienta”. Dzięki oszczędnościom na surowcach mogą sprzedać swoją usługę w konkurencyjnej cenie.

Według danych zamieszczonych w serwisie cennik-usług.pl, ceny brutto wykonania poszczególnych elementów instalacji elektrycznej (z materiałami), kształtują się następująco:

„Wykonanie punktu siłowego: 90-150 zł/szt.
wykonanie punktu oświetleniowego: 40-100 zł/szt.
wykonanie punktu akustycznego: 35-90 zł/szt.
Wykonanie punktu domofonowego: 65-125 zł/szt.
Wykonanie punktu gniazda elektrycznego: 40-100zł/szt.
Wykonanie punktu gniazda telefonicznego: 35-90 zł/szt.
Wykonanie punktu komputerowego: 40-145 zł/szt.
Wykonanie punktu videofonowego: 170-250 zł/szt.
Wykonanie rolet zasilanych: 100-170 zł/szt.
Wykonanie rozety rozdzielczej punktu elektrycznego: 50-110 zł/szt.”*


---
*źródło: http://www.cennik-uslug.pl/budownictwo-i-inzyneria/budownictwo-i-remonty/ceny-elektryka
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektryczne
Autor: Agnieszka Bykowska
2012-05-21 13:21:34
Tagi do artykułu: kolory | izolacje | energia elektryczna | Instalacje elektryczne | gniazdka elektryczne
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów