X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Co oznaczają poszczególne kolory kabli elektrycznych?

przewody elektryczne
O ile modernizację instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami, tak drobne prace przy domowej elektryce można wykonać we własnym zakresie. Mowa tu o wymianie włączników, lamp sufitowych i kinkietów, oraz gniazdek. Trzeba jedynie wiedzieć co oznaczają poszczególne kolory kabli, a także pamiętać o zachowaniu ostrożności i wyłączeniu napięcia przed przystąpieniem do pracy.


Kable elektryczne kolory
Zgodnie z normami, stosuje się tylko niektóre kolory żył w instalacjach elektrycznych. Co oznaczają?

(PE) - Przewód ochronny – izolacja żółto-zielona - jest to przewód elektryczny chroniący przed porażeniem elektrycznym. Może łączyć główny zacisk z uziomem (jako przewód uziemiający), lub wyrównywać potencjały elektryczne (przewód wyrównawczy).

(PEN) izolacja żółto-zielona z niebieskim zabarwieniem na końcu przewodu, lub niebieska z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu przewodu – łączy funkcje przewodu ochronnego (PE) i przewodu neutralnego (N).(N) – Przewód neutralny („zero roboczy”, „zerowy”) – izolacja jasnoniebieska, błękitna – przewód ten łączy się z punktem neutralnym sieci, który może służyć do przesyłana energii elektrycznej. W automatyce, w obwodach siłowych przesyła prąd zmienny lub stały; w obwodach niskonapięciowych często oznaczają ujemny przewód zasilania (-).

Przewód ciemnoniebieski lub granatowy – w obwodach niskonapięciowych oznacza ujemny przewód zasilania (-). W automatyce wykorzystuje się go do przesyłania prądu stałego w obwodach sterujących, bez względu na biegunowość lub do oznaczania żyły kierunkowej.

(L) przewód liniowy (przewód fazowy) (0) – izolacja czarna, szara lub brązowa – jest to przewód będący pod napięciem fazowym. Nie należy podłączać go w miejsce przewodu PE, ponieważ grozi to niebezpiecznym porażeniem prądem.

Przewód czerwony – w obwodach niskonapięciowych używany często do oznaczania dodatniego przewodu zasilającego (+). W automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących; w starych instalacjach oznaczał przewód fazowy (przewód liniowy L).

Przewód biały – w starych instalacjach oznaczał przewód neutralny (N)

Przewód pomarańczowy – używany czasem jako przewód fazowy.

Oznaczenia kolorów mogą się różnić dla norm branżowych (np. górniczych i w automatyce). Inne kolory przewodów, nie opisane wyżej, nie są zalecane do używania w obwodach energetycznych, ale dopuszczalne w automatyce i w urządzeniach niskonapięciowych.

Porady elektryczne

Jak podłączamy przewody instalacji elektrycznej do gniazdka?

Pojedyncze gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym należy instalować w takim położeniu, aby styk ten występował u góry.
Przewody do gniazd wtyczkowych dwubiegunowych należy przyłączać w taki sposób, aby przewód fazowy był przyłączony do lewego bieguna, a przewód neutralny do prawego bieguna - układ sieci TN-S.
W istniejących rozwiązaniach instalacyjnych, gdzie występuje układ sieci TN-C, przewód fazowy należy przyłączać do lewego bieguna, natomiast przewód ochronno-neutralny PEN do styku ochronnego połączonego z prawym biegunem.

Koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Wycena wykonania lub modernizacji instalacji, zleży od ilości punktów elektrycznych, czyli: gniazd i lamp, a także rodzaju i ilości materiałów. Aby uniknąć nieporozumień z wykonawcą, należy poprosić o podanie kosztu realizacji według konkretnego projektu. Zgodnie z nim fachowiec sporządzi kosztorys i szczegółową wycenę robocizny.

Cena kabla elektrycznego może być niższa, gdy zostanie wliczona w kosztorys robocizny. Bardzo często wykonawcy kupują materiały w hurtowni ze „zniżką stałego klienta”. Dzięki oszczędnościom na surowcach mogą sprzedać swoją usługę w konkurencyjnej cenie.

Według danych zamieszczonych w serwisie cennik-usług.pl, ceny brutto wykonania poszczególnych elementów instalacji elektrycznej (z materiałami), kształtują się następująco:

„Wykonanie punktu siłowego: 90-150 zł/szt.
wykonanie punktu oświetleniowego: 40-100 zł/szt.
wykonanie punktu akustycznego: 35-90 zł/szt.
Wykonanie punktu domofonowego: 65-125 zł/szt.
Wykonanie punktu gniazda elektrycznego: 40-100zł/szt.
Wykonanie punktu gniazda telefonicznego: 35-90 zł/szt.
Wykonanie punktu komputerowego: 40-145 zł/szt.
Wykonanie punktu videofonowego: 170-250 zł/szt.
Wykonanie rolet zasilanych: 100-170 zł/szt.
Wykonanie rozety rozdzielczej punktu elektrycznego: 50-110 zł/szt.”*


---
*źródło: http://www.cennik-uslug.pl/budownictwo-i-inzyneria/budownictwo-i-remonty/ceny-elektryka
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektryczne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-09 18:19:13
Tagi do artykułu: kolory | izolacje | energia elektryczna | Instalacje elektryczne | gniazdka elektryczne
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna w domu

Kupując mieszkanie od dewelopera, z drugiej ręki, czy też budując dom, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne. Między innymi na stan instalacji elektrycznej.
piorun

Ochrona przeciwprzepięciowa

Rzadko kto spodziewa się, że piorun uderzy właśnie w jego przydomowym ogródku. Jednak, gdy do tego dojdzie prąd przepływający przez budynek osiąga tak wysokie wartości, że może uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny, a nawet spowodować pożar. Opłakanym skutkom działania sił natury można jednak zapobiec, instalując ochronę przeciwprzepięciową...
Turbiny wiatrowe

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej wspomaga system centralnego ogrzewania czy ciepłej wody. Znacznie ogranicza zużycie konwencjonalnych nośników energii - oleju opałowego, gazu, węgla czy energii elektrycznej. Równocześnie zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jakie gniazdka do łazienki?

łazienka
Zaplanowanie gniazdek i punktów oświetleniowych jest jedną z pierwszych czynności jakie należy wykonać planując aranżację łazienki. Zasilanie pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno znaleźć się w wygodnym miejscu. Jak wyznaczyć punkty pod gniazda wtykowe i na jakiej wysokości powinny się znaleźć?

Nowoczesna kolekcja osprzętu elektrycznego

osprzęt elektryczny
Wystrój wnętrza ma wpływ na samopoczucie osób, które spędzają czas w danym pomieszczeniu. Związane jest to zarówno z estetyką, jak i z funkcjonalnością wykorzystanych elementów wyposażenia. Idealną harmonię aranżacji może zaburzyć jeden szczegół, dlatego istotne jest dopracowanie koncepcji od samego początku do końca.

Włoskie Impresje

farby
Bajeczne zestawienia kolorystyczne, przymusowo traktowane słońcem i wiatrem, nadają włoskiej sztuce użytkowej jedyny i niepowtarzalny charakter. Nikt na całym świecie nie potrafi tak subtelnie wydobywać z koloru światłocienia, słonecznych refleksów czy satynowych odcieni, jak Południe Europy. Właśnie z Włoch Marka Dekoral zaczerpnęła inspiracje, tworząc najnowszą kolekcję farb dekoracyjnych Dekoral Fashion Włoskie Impresje.

Najmodniejsze trendy kolorystyczne w naszym domu

farby
Wysublimowany gust i elegancja to elementy świata mody, ale też stylu życia. Osoby, które się nimi kierują oczekują najlepszej jakości i niebanalnych rozwiązań. Perfekcyjny dobór garderoby i dodatków oraz piękne wnętrza to wyznaczniki dobrego smaku, którym kierują się ludzie wrażliwi na piękno.