Bezpieczne gniazda łazienkowe – jakie gniazdka do łazienki wybrać i gdzie je umieścić?

Kontakty do łazienki - instalacja

Rozplanowanie gniazdek i punktów oświetleniowych jest jedną z pierwszych czynności, które należy wykonać, planując aranżację łazienki. Zasilanie pralki, suszarki, golarki czy szczoteczki elektrycznej, powinno być maksymalnie wygodne, a przy tym bezpieczne. Czy wiesz, jak wyznaczyć punkty pod wtykowe gniazda łazienkowe i na jakiej wysokości je umieścić?

Bezpieczne kontakty do łazienki – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Właściwie wyznaczone i dobrane gniazdka do łazienki zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania sprzętów elektrycznych całej rodzinie. Ponieważ kontakty do łazienki są szczególnie narażone na częsty kontakt z wodą oraz wilgocią, obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące tego, jak je dobrać i zamontować. Elektryk wykonujący instalację elektryczną w pomieszczeniu powinien dopasować stopień ochrony, uwzględniając ryzyko zalania punktów zasilania, jak również zainstalować wyłącznik różnicowoprądowy, chroniący przed porażeniem.

Bezpieczna łazienka - kontakty do łazienki

fot. Bezpieczna łazienka – kontakty do łazienki

Jakie gniazdka do łazienki zastosować i gdzie je umieścić – przepisy

Według norm PN-IEC 60884-1 minimalna wysokość od podłogi gniazd wtyczkowych i wtyczek do użytku domowego w kuchni i w łazience wynosi od 110 cm do 140 cm. Wytyczne dotyczące rodzaju urządzeń elektrycznych, które można stosować w łazience, a także ich lokalizacji, określa norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Poszczególne rodzaje łazienkowych sprzętów elektrycznych można podłączać w strefach określonych przepisami.

Przeczytaj: Kabina bez brodzika

Strefa O to przestrzeń wewnątrz brodzika, wanny lub basenu natryskowego. W tym obszarze można korzystać z urządzeń o maksymalnym napięciu do 12V. Stopień szczelności obudowy gniazdka do łazienki wynosi przynajmniej IPX7.

Strefą I określana jest przestrzeń do wysokości 2,25 m nad brodzikiem, wanną czy basenem natryskowym. Mogą się tam znaleźć urządzenia podgrzewające do wody, zabezpieczone blachą, objęte połączeniami wyrównawczymi. Stopień szczelności obudowy gniazdka w tej strefie to minimum IPX5.

Strefa II to przestrzeń o szerokości 60 cm od granicy ze strefą I. W jej obrębie mogą znaleźć się oprawy oświetleniowe. Gniazdka do łazienki muszą zostać wyposażone w obudowie o minimalnym stopniu szczelności IPX4.

Strefą III nazywana jest przestrzeń o szerokości 240 cm od granicy ze Strefą II. W jej obrębie mogą znaleźć się gniazda łazienkowe wtykowe z uziomem, zabezpieczone wyłącznikiem różnicoprądowym, a ponadto: puszki, odgałęźniki, rozgałęźniki, urządzenia rozdzielcze, sprzęt łączeniowy. Kontakty do łazienki powinny mieć klapkę zabezpieczającą i stopień szczelności obudowy min. IPX1.

Gniazda łazienkowe do pralki

Do instalacji pralki elektrycznej zaleca się montaż osobnego gniazdka wysokoprądowego, o natężeniu prądu 16 A. Ta sama zasada dotyczy wejścia zasilającego do zmywarki w kuchni. Producenci nie zalecają podłączania tych urządzeń przez przedłużacze i rozgałęziacze. Ze względów bezpieczeństwa odległość gniazda zasilającego pralki i zmywarki od źródła wody nie powinna być mniejsza niż 60 cm.

fot. Gniazdka łazienkowe – instalacja pralki

Dobrze zamontowane gniazda łazienkowe to bezpieczeństwo całej rodziny

Przestrzeganie wszystkich niezbędnych norm oraz zlecenie wykonania instalacji elektrycznej fachowcom posiadającym odpowiednie uprawnienia to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim sposób na zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom urządzeń elektrycznych. Warto pamiętać, że wszelkie zaniedbania mogą prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia lub życia domowników i gości.

Bezpieczne sprzęty elektroniczne a gniazdka do łazienki

fot. Bezpieczne sprzęty elektroniczne a gniazdka do łazienki

Sending
Ocena artykułu
2 (1 głos)