Pojemnik na deszczówkę – dlaczego zbieranie deszczówki to naprawdę dobry pomysł?

Wykorzystanie deszczówki

Każdego dnia w gospodarstwach domowych wykorzystujemy naprawdę duże ilości wody. W ograniczeniu jej zużycia, a tym samym w zmniejszeniu wysokości rachunków, pomoże nam nie tylko rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. Do listy ekologicznych nawyków naszej rodziny warto dopisać także wykorzystanie deszczówki. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, znajduje ona zastosowanie w wielu sytuacjach. Podpowiadamy, jak zbierać deszczówkę oraz do czego się ona przydaje.

Instalacja deszczowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Woda opadowa to w świetle prawa ściek, który powinien zostać zagospodarowany. Naprawdę dobrym pomysłem jest wykorzystanie jej w domu i ogrodzie. Pozwoli nam to nie tylko zmniejszyć zużycie wody, ale także zadbać o środowisko oraz zapobiec przeciążeniu kanalizacji burzowej.

Wykorzystanie deszczówki

Należy pamiętać, że deszczówka, jeśli nie zostanie przepuszczona przez system specjalistycznych filtrów, nie nadaje się do picia ani nawet na potrzeby higieniczne. Ze względu na to, że praktycznie nie zawiera ona wapnia oraz magnezu, czyli jest tak zwaną wodą „miękką,” świetnie sprawdzi się do prania bądź mycia samochodów, a także, ze względu na swój lekko kwaśny odczyn, podlewania roślin, szczególnie tych lubiących kwaśną glebę, takich jak azalie czy różaneczniki. Można ją także oczywiście wykorzystać do spłukiwania toalet oraz wszelkich prac porządkowych.

Instalacja deszczowa

fot. Instalacja deszczowa

Instalacja do zbierania deszczówki

Pełna instalacja deszczowa do gromadzenia wody opadowej zawiera takie elementy jak:

  • zbieracz wody deszczowej podłączony do rury spustowej i zbiornika na deszczówkę,
  • filtry podłączone do zbieracza lub podziemne, które mają za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia,
  • naziemny lub podziemny zbiornik wody deszczowej,
  • hydrofor lub pompa do podlewania deszczówką,
  • przewody wewnętrzne doprowadzające deszczówkę do WC lub pralki.

Zbieranie deszczówki to wbrew pozorom naprawdę łatwa sprawa. Po powierzchni dachu woda spływa do rynien rurami spustowymi, a następnie, przepływając przez zbieracz wody deszczowej wyposażony w filtr mechaniczny, napełnia zbiornik wody deszczowej. Taki pojemnik na deszczówkę powinien mieć stabilną i wytrzymałą konstrukcję oraz odpowiednio dopasowany do potrzeb rozmiar. W przypadku obfitych opadów nadmiar wody odpływa przelewem do kanalizacji.

Pojemnik na deszczówkę

fot. Pojemnik na deszczówkę

Jeśli chcemy naprawdę w pełni wykorzystać wodę odpadową, budynek trzeba dodatkowo wyposażyć w instalację rozprowadzającą deszczówkę. Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie, musimy zamontować hydrofor, który pobierając wodę ze zbiornika, przekaże ją do całej instalacji. W okresie zbyt małych opadów automatyka sterująca umożliwi rezerwowe wykorzystanie wody pitej. Zabezpiecza ona także przed tak zwanym suchoobiegiem.

Przeczytaj również: Zwykły-niezwykły korek

Jeżeli zbieranie deszczówki ma służyć tylko podlewaniu przydomowego ogrodu, stosujemy o wiele prostszy układ. W istniejący system orynnowania możemy włączyć element rury spustowej wyposażonej w zbieracz wody deszczowej stanowiący wyjście na wodę deszczową. Może to być specjalne korytko przelewowe lub miejsce do umocowania węża elastycznego. Stamtąd woda przepływa do zbiornika, a pozostały opad trafia rurą spustową do wylotu, dzięki czemu unikniemy przelania wody w zbiorniku.

Nie tylko pojemnik na deszczówkę

Wodę deszczową można także gromadzić w zagłębieniach w gruncie, choćby w stawach lub oczkach wodnych. Ich dno oraz brzeg w większości przypadków powinny zostać wyłożone warstwą gliny lub folii ogrodniczej, aby zapewnić szczelność. Tak zgromadzoną wodą można bez obaw podlewać trawniki bądź rośliny ogrodowe. Należy jednak uważać, żeby w czasie intensywnych opadów nasz naturalny zbiornik wody deszczowej nie przepełnił się.

Zbieranie deszczówki – podwójna korzyść

Odzyskiwanie wody deszczowej staje się powoli coraz popularniejszym rozwiązaniem. W ten sposób możemy zadbać zarówno o otaczające nas środowisko, jak i domowy budżet. Jeżeli deszczówki nie zamierzamy pozyskiwać do picia lub gotowania, dodatkowe akcesoria oczyszczające i filtry nie są nam potrzebne, a więc możemy pozyskiwać wodę praktycznie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, ozdobny pojemnik na deszczówkę imitujący sporych rozmiarów wazon może stać się dodatkowo wyjątkową ozdobą naszego ogrodu.

Elegancki zbiornik wody deszczowej

fot. Elegancki zbiornik wody deszczowej

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)