X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaką moc mają domowe urządzenia?

energia elektryczna
Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?

Cena energii elektrycznej w Polsce

Według informacji podanej przez „Rzeczpospolitą”, polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną najmniej, w porównaniu do innych państw Europy. Obecnie jest to koszt, ok 0,14 euro/kWh. Jednak, biorąc pod uwagę siłę nabywczą, cena podnosi się do 0,23 euro/kWh i wspinamy się w rankingu do piątego miejsca. Więcej od nas płacą tylko mieszkańcy: Cypru, Węgier, Słowacji i Niemiec.

Jak podaje portalpolski.pl: „Przeciętne gospodarstwo domowe, ponoszące teraz opłaty roczne za energię elektryczną na wysokości 1500-2000 PLN przy 40% podwyżce rocznie do cen energii dołożyć będzie musiało jakieś 300-400 zł.”*Jak oszczędzić na prądzie?
Chcąc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, warto obliczyć dzienne zużycie prądu, a następnie przyjrzeć się mocy każdego z domowych sprzętów elektrycznych i sposobie ich użytkowania. Niektóre są prawdziwymi „wampirami energetycznymi”.
Każdy ze sprzętów posiada etykietkę energetyczną, która opisuje pobór mocy lub klasę energetyczną. Lodówki, pralki, zmywarki i zamrażarki mają 9 klas energetycznych: od A++ (najbardziej oszczędnej) do G (najbardziej „prądożernej”).

Pobór mocy oznaczany jest przeważnie w W lub kWh. Aby ułatwić kalkulacje zużycia prądu trzeba wiedzieć, że: 1000 W to 1kW i znać stawkę naliczaną od 1 kWh. Jeżeli na etykiecie znajduje się oznaczenie: 5 kWh, oznacza to, że urządzenie pobiera 5 kW (lub 5000W) podczas 1 h pracy.

Ile prądu zużywają przeciętnie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym?

Poniżej przedstawiamy średnią moc popularnych urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym:
lodówka: 270 – 320 kWh rocznie
czajnik elektryczny: 2000W
kuchenka elektryczna: 1000W
piekarnik elektryczny: ok. 2500W
zmywarka do naczyń: ok. 1300W
kuchenka mikrofalowa: 700W-1400W
klimatyzator: 2,5 – 7kW
odkurzacz: 1100-2200W
tradycyjne żarówki w zależności od mocy: 100W, 60W, 40W; żarówki energooszczędne zużywają nawet 80-90% mniej energii.
grzejnik elektryczny: ok. 1200W – 2000W
bojler: 1000W – 1500W
TV i monitor włączony: 0,14-0,34W na cal kwadratowy
pralka klasy energetycznej A: 0,95kWh na 1 pranie
PS3: 190W - 200W
Xbox360: 100W
komputer PC z monitorem: 250W-400W + 40W
router WiFi: ok. 20W
laptop: 25W-60W

Oszczędności gospodarstw domowych zaczynają się w momencie kupna sprzętu, a kończą na wykształceniu u domowników odpowiednich nawyków dotyczących eksploatacji:
1. Urządzenia wyposażone w tryb czuwania warto podłączyć do listwy z wyłącznikiem odcinającym dopływ prądu i pamiętać o pstryknięciu go przed wyjściem do pracy i pójściem spać.
2. Ładowarki do telefonów i aparatów pozostawione w gniazdkach także pobierają prąd. Po zakończeniu ładowania, wystarczy wyjąć wtyczkę.
3. Żarówki energooszczędne są drogie, ale mają dłuższą żywotność i zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne.
4. Posiadaczom bojlerów zaleca się podłączenie urządzenia do włącznika czasowego. Dzięki temu urządzenie będzie podgrzewało wodę o wyznaczonych porach dnia.
5. Przedział czasu w ciągu doby, w którym najczęściej korzystamy ze sprzętów gospodarstwa domowego powinien być wyznacznikiem taryfy.

---
*źródło: http://portalpolski.pl/polska/energia-nas-zaskoczy--5782.text.htm
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Energooszczędność
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-25 18:26:12
Tagi do artykułu: AGD | energia elektryczna | opłaty | pralki | zmywarki | piekarniki | odkurzacze | żarówki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Energooszczędny sprzęt AGD

wtyczka
Czy wiesz, że odpowiedni dobór sprzętu AGD, pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii? Trudno wyobrazić sobie prowadzenie domu bez pomocy sprzętów elektrycznych. Nie oznacza to jednak, że muszą kosztować majątek w miesięcznym rozrachunku. Jakie urządzenia pochłaniają najwięcej energii elektrycznej? Jak wybrać energooszczędny sprzęt AGD? Na co zwrócić uwagę?

Trzy w jednym - AGD ergonomiczne

kuchenka, piekarnik, zmywarka
W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiły się nowe modele urządzeń TRIO - 9501 i 9503 o podwyższonej wydajności, klasie energetycznej (A) i odświeżonym wyglądzie.

Nowatorskość polega na połączeniu w jedno trzech najczęściej używanych urządzeń kuchennych przy zachowaniu wymiarów standardowego piekarnika. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik zyskuje dodatkowe 60 cm wolnej powierzchni, które w innej sytuacji zajmowałaby zmywarka...

Zmywarka na 15 kompletów naczyń

kuchnia
Innowacyjność produktu polega na połączeniu bardzo dużej pojemności z większą ilością koszów, które dostosowane są do różnych rozmiarów i rodzaju naczyń. W dolnym koszu o rozmiarze XXL można umieścić nawet duże garnki i patelnie.

Dodatkowy trzeci kosz przeznaczony jest na nietypowe przedmioty kuchenne, np. filiżanki, spodki, tarki, łyżki wazowe czy widelce stołowe...

Pralnia w domu

pralka
Pralnia to bardzo przydatne i niedoceniane pomieszczenie. Zaledwie 7 na 100 koncepcji projektów domów przewiduje ją w układzie funkcjonalnym wnętrz. Standardem jest pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia. Składujemy w nich przede wszystkim narzędzia, montujemy kocioł grzewczy, przechowujemy odkurzacz, mopa i środki czystości. Na pralkę brakuje już miejsca, nie mówiąc o suszarce, koszu na ubrania i miejscu do prasowania.