X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak zabezpieczyć dom przed wyładowaniami atmosferycznymi?

burza
Przepisy prawa budowlanego odnośnie instalacji odgromowej nie nakazują jej realizacji w przypadku, gdy najwyższy element budowli nie przekracza 15 m wysokości.

Zważywszy na nieprzewidywalność uderzeń pioruna i niebezpieczeństwo jakie ze sobą niesie, warto zainwestować w ten rodzaj zabezpieczenia. Temperatura wewnątrz pioruna to nawet 1500 stopni C. Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i odprowadzenie jej do ziemi. Decyzję o instalacji piorunochronu najlepiej podjąć w fazie projektowej lub na początku budowy gdy wylewane są fundamenty.


Gdzie instalować ochronę odgromową?
Instalacja nie ogranicza się do zabezpieczenia najwyższego punktu na dachu. Powinna chronić go w całości. Stąd należy ją poprowadzić przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Wszelkie elementy przyłączone do dachu jak: maszty, wierzchy, wywietrzniki i mansardy również podpinamy do instalacji. Przewodów odprowadzających powinno być co najmniej dwa. Najlepiej usytuować je w przeciwstawnych narożnikach.Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?
ZWODY
- przyjmują bezpośrednio wyładowania
PRZEWODY ODPROWADZAJĄCE - łączą zwody z przewodami uziemiającymi
PRZEWODY UZIEMIAJĄCE - łączą przewody odprowadzające z uziomem
UZIOM (czyli uziemienie)- odprowadza ładunek do gruntu za pośrednictwem metalowych części wkopanych do ziemi. Uziomy można wykonać w dwojaki sposób. Jako uziom fundamentowy lub uziom otokowy.
Uziom fundamentowy- stopa lub ława fundamentowa posiada zbrojenie, które można podłączyć przewodem odprowadzającym
Uziom otokowy- to metalowa taśma ułożona poziomo wokół domu na głębokości 0,5 m.

W przypadku dachów płaskich wykonuje się elementy dystansowe w odległości odpowiedniej dla materiału, którym pokryty jest dach. Utrzymują odpowiednią odległość od pokrycia, zabezpieczając przed ewentualnym zapłonem.

Instalacja aktywna
To forma ochrony oceniana jako najbardziej efektywna. Piorunochron aktywny to maszt z ostrzem. Wygląda estetycznie i mocuję się go do komina. Przechwytuje wyładowania szybciej. Dzięki niemu można dokładniej przewidzieć lokalizację uderzenia pioruna. Jedynym widocznym elementem jest maszt. Cena samej głowicy masztu dochodzi do 3,5 tys. zł.

Odgromniki
Gdy chcemy lepiej chronić dom i instalację elektryczną przed przepięciami, można zastosować odgromnik. Ze względu na budowę dzielą się na odgromniki iskrowe i odgromniki tlenowo-metalowe. Stosuje się je do najważniejszych elementów instalacji, jak transformator, czy generator, głównie przez wzgląd na wysoki koszt.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elektryczne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-19 03:01:48
Tagi do artykułu: instalacje odgromowe | przewód uziemiający | uziemienie | piorunochron | Instalacja elektryczna | odgromnik
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ochrona przeciwprzepięciowa

piorun
Rzadko kto spodziewa się, że piorun uderzy właśnie w jego przydomowym ogródku. Jednak, gdy do tego dojdzie prąd przepływający przez budynek osiąga tak wysokie wartości, że może uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny, a nawet spowodować pożar. Opłakanym skutkom działania sił natury można jednak zapobiec, instalując ochronę przeciwprzepięciową...

Elementy instalacji odgromowej

burza
Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.

Rozdział 16 i 17 - Użytkowanie instalacji piorunochronnej i przepisy końcowe

paragraf
Rozdział 16 reguluje sposób użytkowania instalacji piorunochronnej. W rozdziale 17, przepis końcowy mówi o terminie wejścia rozporządzenia w życie...

Inteligentne światło w naszym domu

Włącznik światła
Każdy chciałby żyć wygodnie. Czy wygodą można nazwać automatyczny włącznik światła? Na pewno tak. To co jeszcze parę lat temu było dla nas odległą przyszłością, teraz pomału staje się codziennością. Coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje Systemu Inteligenty Dom.