X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Oświetlenie schodów

podświetlenie schodów
Przejście piętra po schodach w środku nocy to z pozoru nic wielkiego. Gdy w zaspane oczy boleśnie uderza jasne światło, warto poszukać innej metody oświetlenia, która pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do celu nocnej wędrówki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest znane wszystkim podświetlenie schodów. Są to rozmieszczone punktowo proste, delikatne światełka, które zapewniają bezpieczeństwo przy komunikacji i nie oślepiają blaskiem sufitowych halogenów czy naściennych kinkietów.


Większość typów instalacji oświetlenia schodów należy zaplanować i wykonać na etapie budowy bądź generalnego remontu. Poszczególne punkty oświetleniowe nie mogą oślepiać nas zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia ze schodów. O wyborze rozwiązania decyduje rodzaj samych schodów, zaś nowe technologie oświetlenia LED z pewnością rozszerzają nam możliwości aranżacji.

Ścienne oświetlenie schodów


schodyTo popularny rodzaj oświetlenia, który doskonale sprawdza się w większości rozwiązań komunikacji pomiędzy piętrami – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Instalacja i oprawy światła najczęściej zostają ukryte w ścianie jeszcze przed tynkowaniem, łatwo więc uzyskać dobry efekt estetyczny. Światło pada na stopnie z boku, nie oślepiając użytkownika.

Halogeny bądź lampki schodowe umieszcza się gęsto, tak by światło było optymalnie rozłożone. Jednak teoretycznie idealne rozmieszczenie (nad każdym stopniem), w praktyce rzadko znajduje zastosowanie chociażby ze względu na koszty czy sumarycznie zbyt dużą moc światła. Najczęściej stosuje się oświetlenie co kilka schodów – pamiętając przy tym żeby światło znalazło się koniecznie nad pierwszym i ostatnim stopniem biegu.

Świetlna droga utworzona z opraw ledowych z kolekcji LIVEW przypadku spoczników i schodów zabiegowych należy również zadbać, by lampa nie znajdowała na się na wprost osoby wchodzącej lub schodzącej, ponieważ mogłaby ją oślepić.

Punkty świetlne montuje się na wysokości 15-20 centymetrów nad powierzchnią stopnia, aby w miarę łagodnie i równomiernie oświetlały całą jego powierzchnię.

Oświetlenie w podstopnicach
Jest to ciekawe rozwiązanie, służące do podświetlania każdego stopnia z osobna. Zabezpieczenie przed oślepieniem wymaga specjalistycznych opraw kierujących strumień światła wyłącznie na stopień. W przypadku konstrukcji schodów nie wylewanych, problemem w montażu tego typu oświetlenia może być znalezienie odpowiedniej metody rozprowadzenia i zamaskowania poszczególnych elementów instalacji. Mimo to w wielu przypadkach uzyskany efekt wart jest przebrnięcia przez trudności i oddaje z nawiązką poniesione koszty.

Oprawy oświetleniowe montowane w podstopnicach narażone są na większe zanieczyszczenia i uszkodzenia, dlatego też powinny spełniać wyższe wymagania, fachowo określane jako stopień ochrony IP.

Alternatywne oświetlenia schodów
LEDInnym, ciekawym sposobem oświetlenia schodów jest lokalizacja punktów światła pod poszczególnymi stopniami. W pełni satysfakcjonujący efekt uzyskamy dzięki oświetleniu LED. W tym przypadku najlepiej użyć listwy lub taśmy LED, która zapewnia równomierne oświetlenie całej powierzchni stopnia. Punkty świetlne możemy umieszczać również w miejscach nietypowych np. na belce policzkowej lub w barierce schodów. Wystarczy tylko znaleźć estetyczne doprowadzenie okablowania i pamiętać o tym żeby oświetlenie nie oślepiało przyszłych użytkowników schodów.

Jakie światła wybrać?
oprawa LEDW przypadku oświetlenia wielopunktowego, z jakim mamy do czynienia przy schodach, najczęściej stosowane jest oświetlenie halogenowe. Jednak powinno być to oświetlenie dedykowane typowo dla schodów. Podobnie jak przy zwykłych halogenach musimy rozstrzygnąć czy ma to być instalacja 230V czy 12V/24V.

Instalacja 12V/24V jest bezpieczniejsza i wymaga kabli o mniejszych przekrojach ale potrzebuje transformatora. To z kolei wiąże się z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca i montażem kolejnego urządzenie do naprawy w przypadku awarii. Decyzję należy podjąć w oparciu o sposób rozmieszczenia świateł, jak będzie przebiegać eksploatacja i czy instalacja będzie w jakikolwiek sposób widoczna.

Wśród rodzajów opraw najpopularniejsze są oprawy LED. Pomimo wyższej ceny (w stosunku do halogenków) charakteryzują się dużą bezawaryjnością. Niewielka moc podstawowych opraw LED, w przypadku schodów, staje się bardziej zaletą niż wadą. Oświetlenie LED-owe daje też możliwości zastosowania wspomnianych wcześniej taśm i listw. Dzięki specjalistycznym rozwiązaniom uzyskujemy też dodatkowe możliwości operowania kolorem (LED RGB).

Punkty oświetleniowe, które mogą oślepiać, powinny posiadać możliwość regulacji kierunku padania strumienia światła. Najczęściej są to specjalne obudowy wypuszczające światło w wybrany obszar. Pamiętajmy jednak, że większość opraw lub ich części powinna znaleźć w ścianie na etapie tynkowania.

Dobre zaplanowanie i wykonanie instalacji oświetlenia schodów, na odpowiednim etapie wykańczania wnętrza, pozwoli cieszyć się udanym efektem, a zastosowanie nowych technologii podkreśli estetykę samych schodów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Schody
2012-06-26 14:35:43
Tagi do artykułu: schody | LED | oprawy | oświetlenie
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
abstrakcje lotari

Abstrakcje jako atrakcje w Twoim domu

Koniec z najmodniejszymi wzorami sezonu, z koronkami, kwiecistymi szablonami czy sterylną bielą. Nadchodzi nowe. Zbliża się czas rewolucyjnych rozwiązań i abstrakcyjnych dekoracji. Pozwól, by Twój dom był inny niż wszystkie.
Strefa dzienna

Strefa dzienna w projekcie domu – najlepsze rozwiązania architektoniczne

Architekci starają się sprostać oczekiwaniom klientów, realizować ich pomysły przy jednoczesnym postępowaniu zgodnie z podstawowymi zasadami. Jedną z nich jest podział przestrzeni na strefy: dzienną, nocną, zabawy i pracy. Jak wygodnie zorganizować dom i zapewnić sobie spokój?
design

Trendy we wzornictwie

Łacińskie „designare” to „wyznaczać”, włoskie „disegno” to „rysunek”. W Polsce design od kilkunastu lat przyjmuje się jako synonim projektowania lub wzornictwa. Wszystko co nas otacza to design. Przedmioty których używamy zostały stworzone przez kogoś a powodem ich powstania był czyjś pomysł. Historia wzornictwa przemysłowego zarówno światowego jak i polskiego jest bogata. Design tyczy się praktycznie wszystkiego: od projektów domów, samochodów, przez wyposażenie wnętrz, przedmioty codziennego użytku po food-design.
antresola

Antresola

Antresola to bardzo modne choć nie nowe rozwiązanie aranżacyjne. To forma wydzielenia dodatkowej powierzchni, która mimo wszystko pozostaje otwarta. Dzięki pomnożeniu poziomów powstaje ciekawy efekt przestrzenny, a dodatkowy metraż pozwala na urządzenie nietypowej sypialni, biblioteczki, czy kącika do pracy...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Stylowe oświetlenie schodów

schody
Na rynku dostępna jest najnowsza kolekcja oświetlenia schodów. Najwyższej jakości materiały oraz stylowa forma opraw LED, zainspirują najbardziej wymagających klientów i architektów wnętrz. Kolekcja STEPS nada indywidualny charakter każdemu wnętrzu i zaaranżuje go na nowo za pomocą subtelnej gry świateł...

Kryształowy blask światła

wnętrze
Kryształowy blask wydobywający się z opraw ledowych nada niecodziennego charakteru zarówno przestrzeni domu, jak i pomieszczeniom użyteczności publicznej. Lampki CRISTAL są unikalną dekoracją, podkreślają styl oraz budują niecodzienny klimat we wnętrzach...

Światło w aranżacji wnętrz użyteczności publicznej

korytarz
Aranżacja wnętrz użyteczności publicznej powinna być dostosowana do ich charakteru i przeznaczenia. Oświetlenie ledowe to nowoczesne rozwiązanie, łączące w sobie funkcjonalność oraz wysoką estetykę.

Kuchnia w świetlnej aranżacji

meble kuchenne
Kuchnia to ważne miejsce w domu, w którym spędzamy dużą cześć dnia. Chcemy czuć się w niej komfortowo, dlatego dbamy o to, aby panował w niej odpowiedni klimat. Coraz istotniejszą rolę w aranżacji kuchni pełni oświetlenie dekoracyjne. Firma BRITOP Lighting oferuje nową kolekcję opraw ledowych STEPS by Jaco Designe, które idealnie wkomponują się w przestrzeń kuchenną i stworzą wyjątkowy efekt świetlny.