Jak zbudować basen ogrodowy?

W okresie letnim prawie każdy spędza czas wolny nad wodą. Może to być egzotyczny wypoczynek nad morzem, pływanie łódką na jeziorze lub plażowanie nad Bałtykiem. O przyjemności wylegiwania się nad wodą, nie trzeba nikogo przekonywać. Orzeźwiającymi kąpielami możemy rozkoszować się także we własnym ogrodzie – wystarczy zbudować niewielki basen. Jak zbudować basen w ogrodzie?

basen

fot. basen

Wbrew powszechnej opinii, budowa przydomowego basenu nie musi być bardzo kosztowna. Jeśli planujemy założenie zbiornika o powierzchni nie przekraczającej 30 m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Realizację takiej inwestycji wystarczy zgłosić właściwemu organowi administracji, dołączając termin, zakres, rodzaj oraz sposób prowadzenia prac. Do dokumentacji trzeba dołączyć również dokument świadczący o prawie do dysponowania nieruchomością i projekt budowlany basenu. Prace budowlane można zacząć najwcześniej po 30 dniach od zgłoszenia, jeśli w tym czasie właściwy organ nie wyrazi sprzeciwu.

Jeśli powierzchnia basenu ma być większa niż 30 m2 należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i komplet niezbędnej dokumentacji, w tym: cztery egzemplarze projektu budowlanego basenu (wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi) i dokument świadczący o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie na budowę powinno być wydane w przeciągu miesiąca i zachowuje ważność przez kolejne 2 lata. W tym czasie należy rozpocząć budowę.

Wybór lokalizacji
Przydomowy basen powinien znaleźć się w miejscu naturalnie nasłonecznionym, z daleka od drzew i krzewów, a także instalacji podziemnych. Ponadto należy zbadać nośność gruntu i określić poziom wód gruntowych. Takie badania powinna wykonać specjalistyczna firma geologiczna.

Rozmiar i kształt przydomowego basenu
Im większy basen, tym droższa może okazać się jego eksploatacja. Niski komfort użytkowania może spowodować także źle dobrany kształt zbiornika, który utrudni pływanie oraz przykrycie ochronne. Zarówno w przypadku małych jak i dużych basenów najlepiej sprawdza się kształt prostokątny. Standardowa głębokość basenów w Polsce wynosi 1,5 metra, jeżeli jednak zamierzamy skakać do wody, trzeba będzie ją pogłębić co najmniej jeszcze o 1 metr. Pamiętajmy też, że basen można wbudować w teren lub ustawić bezpośrednio na ziemi. Jeśli stosunek wód gruntowych jest wysoki, zaleca się drugą opcję.

Jaką technologię wybrać?
Wśród popularnych rodzajów konstrukcji basenów składanych na miejscu mamy do wyboru:
– Impregnowaną drewnianą konstrukcję szkieletową,
– Konstrukcję z blachy stalowej lub aluminiowej łączonej za pomocą śrub,
– Konstrukcję z żywicy poliestrowej, polipropylenu oraz żywic zbrojonych włóknem szklanym,
– Konstrukcję murowaną z bloczków. Do jej wykonania zleca się zastosowanie cementu Ekspert marki Lafarge. Można go również wykorzystać do utwardzania gruntu oraz wykonywania większości prac murarskich.

Każda z wymienionych technologii wykonania basenu wymaga wyłożenia wnętrza zbiornika folią basenową, a dno basenu wylewane jest betonem. – W Polsce, najpopularniejszym sposobem wciąż pozostaje budowa basenu betonowego, wylewanego na miejscu z użyciem szalunków. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko trwałość, ale również łatwość nadania pożądanego kształtu. Nieckę najczęściej wykonuje się z żelbetu. Mieszankę betonową możemy przygotować sami, np. na bazie cementu Ekspert lub zamówić z najbliższej betoniarni. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. Dokładnych parametrów materiału powinniśmy szukać w projekcie – doradza Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił przy sprężaniu i rozprężaniu betonu. Przed wylaniem betonu zbrojenie należy dokładnie oczyścić z zewnątrz ze śladów po smarze, rdzy czy farbie olejnej. Dzięki temu beton będzie dobrze współpracował ze stalą. Wnętrze basenu należy wykończyć przy pomocy materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych czy promieni słonecznych. Mogą to być płytki ceramiczne (koniecznie mrozoodporne i antypoślizgowe) lub klasyczna folia basenowa, czyli wykładzina z PCV zbrojona siatką poliestrową.

Dodatkowe instalacje
Do odpowiedniej eksploatacji i utrzymania czystości wody w basenie niezbędna jest specjalistyczna instalacja. Na rynku dostępne są gotowe systemy, w których skład wchodzą: skimmery, rynny przelewowe, pompy, filtry, dysze oraz odpływy denne. System dobiera się indywidualnie do rozmiarów basenu. Każdy basen musi być wyposażony w filtry, gdyż woda musi spełniać normy zbliżone do parametrów wody pitnej! Warto zaopatrzyć się również w podstawowy zestaw do czyszczenia basenu, czyli odkurzacz ręczny lub mechaniczny oraz siatkę do wyławiania zanieczyszczeń.

filtry

fot. filtry

Ogrzewanie i zadaszenie
Ze względu na położenie geograficzne Polski sama izolacja termiczna nie wystarczy aby zapobiec utracie ciepła. Aby móc jak najdłużej cieszyć się okresem kąpielowym, należy zamontować urządzenia grzewcze. W tym wypadku także wybór instalacji zależy od wielkości basenu, ewentualnej możliwości zadaszenia oraz temperatury wody, którą chcemy utrzymać. Urządzeniami, które najczęściej stosuje się do ogrzewania wody w przydomowym basenie są kotły olejowe lub gazowe, grzałki elektryczne albo kolektory słoneczne. Tanim oraz często stosowanym rozwiązaniem jest kocioł połączony z wymiennikiem ciepła. Popularnym rozwiązaniem jest również przyłączenie ogrzewania wody w basenie do instalacji ogrzewającej dom. W takim przypadku znacznie zmniejszą się koszty montażu.

basen

fot. basen

Koszty ogrzewania i uzupełniania ubytku wody będą niższe jeśli będziemy pamiętać o przykrywaniu zbiornika na noc. Do przykrywania wykorzystuje się przeważnie folie słoneczne, tkaniny PCV lub żaluzje. Wśród wymienionych rozwiązań najtrwalsze i najbezpieczniejsze są żaluzje, po których może poruszać się nawet osoba dorosła. Alternatywnie powierzchnię basenu można przykrywać lekkimi płytami poliwęglanowymi bądź specjalnymi balonami wypełnionymi powietrzem.

***
Polecany produkt do robót basenowych:

cement

fot. cement

To cement portlandzki wieloskładnikowy o podwyższonej klasie wytrzymałości 42,5 MPa – stosowany wszędzie tam, gdzie musimy uzyskać wytrzymałe betony w bardzo krótkim czasie i jednocześnie zależy nam na ich wysokiej trwałości. Dzięki wysokiej wytrzymałości wczesnej oraz końcowej produkt ten idealnie sprawdza się do przygotowania betonów wysokich klas od C16/20 do C35/45. Jego właściwości pozwalają na przyspieszenie tempa prac budowlanych. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników mineralnych użycie cementu Ekspert zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek i raków czy wykwitów na gotowych elementach.
Szczegółowe informacje o cemencie Ekspert można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800 23 63 68.

Wybieraj cementy oznaczone znakiem „Pewny Cement”
Znak Pewny Cement przyznawany jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Aby otrzymać taki certyfikat, producent musi spełnić najwyższe wymagania normowe i techniczne na etapie produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji. Cement oznakowany logotypem Pewny Cement zapewnia klientom bezpieczeństwo i gwarancję nabycia produktów o najwyższej jakości. Celem akcji stowarzyszenia jest ochrona konsumenta przed wyrobami, które nie spełniają wymagań normowych, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)