projekty domów

Ciepły montaż okien

okno
Podczas wyboru okien ważną rolę odgrywa ich wygląd, materiał, z którego zostały wykonane oraz parametry techniczne. Przeważnie prym wiodą okna energooszczędne, które chronią budynek przed zimnem i wilgocią, a także wpływają na poprawę bilansu energetycznego mieszkania. Jednak o skuteczności stolarki okiennej decydują nie tylko parametry, ale także prawidłowy montaż.


W praktyce, przeważnie okna montuje się w tradycyjny sposób, czyli w oparciu o zastosowanie pianki i silikonu. Ten sposób niestety jest często zawodny. Powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca ścian zewnętrznych przepuszczające ciepło. Konsekwencją takiego montażu są straty ciepła oraz zawilgocenie izolacji termicznej. Alternatywą dla tego sposobu, jest ciepły montaż okna.

Co to jest ciepły montaż?
montaż oknaCiepły montaż zwany jest także montażem trójwarstwowym. Polega on na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach:

- warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna. Chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewnia szczelne zabezpieczenie przed wodą opadową, jednocześnie umożliwiając dyfuzję pary wodnej. W tej warstwie wykorzystuje się elastyczną folię paroprzepuszczalną oraz poliuretanową taśmę uszczelniającą,
- warstwa środkowa – przestrzeń między ościeżnicą okna a ścianą wypełnia się materiałem termoizolacyjnym,
- warstwa wewnętrzna – w tej warstwie potrzebna jest folia paroszczelna wykonana z folii aluminiowej wzmocnionej włókniną. Montowana jest przy użyciu taśmy i samoprzylepnej. Ta warstwa sprawia, że pomieszczenie staje się praktycznie hermetyczne.
Ciepły montaż okien zapewnia komfort cieplny, a także przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych.

Jak montować okna?
Tego rodzaju montaż okien wymaga wiedzy, doświadczenia i zmysłu, dlatego warto podczas montażu skorzystać z usług fachowców.
Jeżeli okno ma spełniać swoje funkcje, musi zostać na początku właściwie umiejscowione, przymocowane, a następnie zaizolowane. Następną czynnością jest regulacja i obróbka. Wszystkie te etapy powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami i instrukcjami producentów. Wystarczy pomylić warstwy lub ułożyć je nieodpowiednią stroną i okna nie będą już tak szczelne.
Dlatego warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która swoje działania opiera na zdobytych przez lata doświadczeniach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
Autor: Anna Dębiec
2016-07-17 02:47:05