Ciepły montaż okien czy warto? – inwestycja warta zachodu

Okno

Wybierając nowe okna do mieszkania, bardzo często zwracamy uwagę tylko na ich wygląd. Należy pamiętać, że przez okna ucieka od 25% do 40% ciepła. Aby ograniczyć to zjawisko, warto przyjrzeć się takim kwestiom jak: współczynnik przenikania ciepła okna, a także jego elementom składowym.

Ciepły montaż okien – od czego zacząć?

Prawidłowo wykonany montaż okien może prawie całkowicie wyeliminować straty ciepła. Podczas jego przeprowadzania powinno się uwzględniać konstrukcję ścian. Warto wiedzieć, że ciepło szuka najprostszej drogi ujścia. Dlatego istotny jest montaż okien na całym obwodzie oraz umiejętne ocieplenie nadproży i osadzenie parapetów. Można zastosować tzw. ciepły montaż okien, który skutecznie uszczelnia miejsca osadzenia okna. W tym przypadku stosowane są nie tylko tradycyjne pianki montażowe, ale także folie, taśmy uszczelniające oraz taśmy paroszczelne. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie i dokładne zaizolowanie miejsc, stykających się z murem. Dzięki temu można uniknąć powstawania mostków termicznych lub przedostawania się wilgoci do wnętrza mieszkania. Przy ciepłym montażu okien znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie otworu do osadzenia okna.

Przeczytaj: Osuszanie budynków

Jak zaradzić nadmiernemu uciekaniu ciepła?

Szyby – to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła. Składają się zwykle z dwóch lub trzech tafli, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Dodatkowo na szyby nakładane są powłoki niskoemisyjne z jedną lub dwoma warstwami srebra. Mają one za zadanie odbijać ciepło z powrotem do pomieszczenia.

Ciepłe okna to nie tylko szyby. Duże znaczenie mają także profile, które czasem mogą zajmować nawet do 40% powierzchni. Okna o tym samym oszkleniu, ale różnych ramach mogą mieć współczynnik przenikania ciepła różniący się od siebie nawet o kilka dziesiątych. Im profil jest szerszy, tym cieplejszy. Natomiast w oknach plastikowych nie trzeba zwiększać profilu, by uzyskać lepszą izolacyjność. Tutaj należy wybrać okna o większej liczbie komór.

W praktyce przeważnie okna montuje się w tradycyjny sposób, czyli w oparciu o zastosowanie pianki i silikonu. Jednak niestety jest on często zawodny. Powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca ścian zewnętrznych przepuszczające ciepło. Konsekwencją takiego montażu są straty ciepła oraz zawilgocenie izolacji termicznej. Alternatywę stanowi ciepły montaż okna.

Co to jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż zwany jest także montażem trójwarstwowym. Polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach:

  • warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna. Chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewnia szczelne zabezpieczenie przed wodą opadową, jednocześnie umożliwiając dyfuzję pary wodnej. W tej warstwie wykorzystuje się elastyczną folię paroprzepuszczalną oraz poliuretanową taśmę uszczelniającą,
  • warstwa środkowa – przestrzeń między ościeżnicą okna a ścianą wypełnia się materiałem termoizolacyjnym,
  • warstwa wewnętrzna – w tej warstwie potrzebna jest folia paroszczelna wykonana z folii aluminiowej wzmocnionej włókniną. Montuje się ją przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Ta warstwa sprawia, że pomieszczenie staje się praktycznie hermetyczne.

Ciepły montaż okien zapewnia komfort cieplny, a także przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych.

ciepły montaż okien czy warto?

fot. ciepły montaż okien czy warto?

Jak wykonać ciepły montaż okien?

Tego rodzaju montaż okien wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto podczas montażu skorzystać z usług fachowców. Jeżeli okno ma spełniać swoje funkcje, musi zostać na początku właściwie umiejscowione, przymocowane, a następnie zaizolowane. Następną czynność stanowi regulacja i obróbka. Wszystkie te etapy powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami i instrukcjami producentów. Wystarczy pomylić warstwy lub ułożyć je nieodpowiednią stroną, a okna już przestaną być tak szczelne.

Ponadto proces ciepłego montażu może przebiegać różnie w zależności od tego, czy okno montowane ma być na ścianie dwuwarstwowej, czy trójwarstwowej.

ciepły montaż po zamontowaniu okien

fot. ciepły montaż po zamontowaniu okien

Ciepły montaż okien – czy warto?

Nieszczelne okna są najczęściej przyczyną zawilgocenia, która w konsekwencji przyczynia się do powstawania grzybów oraz pleśni. Ciepły montaż okien pozwala na zachowanie większej ilości ciepła oraz eliminację wilgoci, więc w dalszej perspektywie oszczędzi nam ryzyka takich nieprzyjemności.

Ciepłe okna – koszt

W związku z potrzebą użycia większej ilości materiałów izolacyjnych i dłużej trwającymi pracami ciepły montaż okien może wynieść dwa razy więcej niż w przypadku montażu standardowego. Należy jednak potraktować taki montaż jako długoterminową inwestycję, która z czasem z całą pewnością się zwróci.

Istotne jest wybranie odpowiedniej ekipy montażowej, dzięki której będziemy spokojni o to, że okna zostały zamontowane profesjonalnie. Wtedy zostaniemy poinformowani przez firmę ile kosztuje ciepły montaż okien.

Montaż ciepły okien to dobra inwestycja

Decydując się na okna nie tylko eleganckie i funkcjonalne, ale także energooszczędne, mamy gwarancję, że nasze mieszkanie będzie właściwie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

montaż okien ciepły

fot. montaż okien ciepły

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)