X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Dni siewu

Ogród warzywny
Uprawa roślin w ogrodzie przydomowym to znakomita propozycja dla zwolenników zdrowej kuchni. Soczyste, zdrowe i świeże warzywa oraz piękne kwiaty w zasięgu ręki to coś, o czym marzy niemal każdy działkowiec.

Przydomowy ogród będzie obfity w piękną i dorodną roślinność jeśli właściwie zatroszczymy się o niego. Istotne znaczenie mają także wymagania stanowiskowe roślin. Jeżeli warzywniak ma być różnorodny, należy zwrócić uwagę na dni siewu.


Kalendarz siewu
Ogród warzywny Kalendarz siewu pomoże zaplanować wysiew a gotowe kalendarze można znaleźć zarówno w internecie, jak i poradnikach ogrodniczych. Najlepiej wysiewy zaplanować aż do sierpnia. Dzięki temu nawet gdy za oknem zapanuje mróz, będziemy mogli cieszyć się smakiem, kolorem i zapachem własnych warzyw.

Czas siewu pomidorów czy ogórków jest tak samo ważny, jak odpowiednio przygotowane sadzonki. Niektóre warzywa można wysiewać bezpośrednio do gruntu. W przypadku innych niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady, która pozwoli na uzyskanie gotowych do spożycia warzyw, a także umożliwi uprawę roślin z nieco cieplejszego klimatu. Dodatkową zaleta rozsady własnej produkcji jest jej cena - jest tańsza od sadzonek nabywanych u producentów.Kiedy siać warzywa?
Ogród warzywny Marzec - bez obaw można posiać pietruszkę liściową i korzeniową, marchew (która dobrze znosi także listopadowy siew), cebulę, groch, bób, pory, a także koper i rzodkiewkę. Warzywa te doskonale znoszą wczesnowiosenne chłody, a niektóre nawet wymagają chłodu do prawidłowego rozwoju.
Przełom kwietnia i maja – w tym terminie sieje się rośliny kiełkujące przy nieco wyższej temperaturze podłoża. Do tych roślin należą burak ćwikłowy, burak liściowy, sałata, rzepa, słonecznik, rzodkiew i szczypiorek.
Maj – najcieplejszych warunków do prawidłowego rozwoju potrzebują warzywa dyniowate, czyli dynie, ogórki, cukinie, patisony i kabaczki, oraz fasola. Maj to najodpowiedniejsza dla nich pora wysiewu.
Czerwiec – w tym terminie można posadzić brokuły, kalafiory, paprykę.
Lipiec – jest to termin w którym zbiera się większość warzyw, których siew miał miejsce wczesną wiosną. Można wtedy jeszcze wysiać koper oraz pietruszkę korzeniową. To drugie warzywo bez problemu można sadzić jeszcze w sierpniu i wrześniu.

Jakie warzywa sadzić z rozsady, a które bezpośrednio do gruntu?
Bezpośrednio do gruntu sieje się marchew, pietruszkę, buraki ćwikłowe, rzodkiewkę, rzepę, groch, fasolę i bób.
Wysiew do gruntu lub uprawa z rozsady dotyczy dyni, cukinii, kabaczków, patisonów, ogórków, cebuli i sałaty.
Tylko z rozsady uprawia się pomidory, kapustę, kalafiory, paprykę i selery.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-06-21 21:45:00
Tagi do artykułu: ogrody | kwiaty | sadzonki
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów