X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Dni siewu

Ogród warzywny
Uprawa roślin w ogrodzie przydomowym to znakomita propozycja dla zwolenników zdrowej kuchni. Soczyste, zdrowe i świeże warzywa oraz piękne kwiaty w zasięgu ręki to coś, o czym marzy niemal każdy działkowiec.

Przydomowy ogród będzie obfity w piękną i dorodną roślinność jeśli właściwie zatroszczymy się o niego. Istotne znaczenie mają także wymagania stanowiskowe roślin. Jeżeli warzywniak ma być różnorodny, należy zwrócić uwagę na dni siewu.


Kalendarz siewu
Ogród warzywny Kalendarz siewu pomoże zaplanować wysiew a gotowe kalendarze można znaleźć zarówno w internecie, jak i poradnikach ogrodniczych. Najlepiej wysiewy zaplanować aż do sierpnia. Dzięki temu nawet gdy za oknem zapanuje mróz, będziemy mogli cieszyć się smakiem, kolorem i zapachem własnych warzyw.

Czas siewu pomidorów czy ogórków jest tak samo ważny, jak odpowiednio przygotowane sadzonki. Niektóre warzywa można wysiewać bezpośrednio do gruntu. W przypadku innych niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady, która pozwoli na uzyskanie gotowych do spożycia warzyw, a także umożliwi uprawę roślin z nieco cieplejszego klimatu. Dodatkową zaleta rozsady własnej produkcji jest jej cena - jest tańsza od sadzonek nabywanych u producentów.Kiedy siać warzywa?
Ogród warzywny Marzec - bez obaw można posiać pietruszkę liściową i korzeniową, marchew (która dobrze znosi także listopadowy siew), cebulę, groch, bób, pory, a także koper i rzodkiewkę. Warzywa te doskonale znoszą wczesnowiosenne chłody, a niektóre nawet wymagają chłodu do prawidłowego rozwoju.
Przełom kwietnia i maja – w tym terminie sieje się rośliny kiełkujące przy nieco wyższej temperaturze podłoża. Do tych roślin należą burak ćwikłowy, burak liściowy, sałata, rzepa, słonecznik, rzodkiew i szczypiorek.
Maj – najcieplejszych warunków do prawidłowego rozwoju potrzebują warzywa dyniowate, czyli dynie, ogórki, cukinie, patisony i kabaczki, oraz fasola. Maj to najodpowiedniejsza dla nich pora wysiewu.
Czerwiec – w tym terminie można posadzić brokuły, kalafiory, paprykę.
Lipiec – jest to termin w którym zbiera się większość warzyw, których siew miał miejsce wczesną wiosną. Można wtedy jeszcze wysiać koper oraz pietruszkę korzeniową. To drugie warzywo bez problemu można sadzić jeszcze w sierpniu i wrześniu.

Jakie warzywa sadzić z rozsady, a które bezpośrednio do gruntu?
Bezpośrednio do gruntu sieje się marchew, pietruszkę, buraki ćwikłowe, rzodkiewkę, rzepę, groch, fasolę i bób.
Wysiew do gruntu lub uprawa z rozsady dotyczy dyni, cukinii, kabaczków, patisonów, ogórków, cebuli i sałaty.
Tylko z rozsady uprawia się pomidory, kapustę, kalafiory, paprykę i selery.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2012-10-09 08:59:44
Tagi do artykułu: ogrody | kwiaty | sadzonki
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
klimatyzator przenośny

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Magnolia gwieździsta

Rok w ogrodzie - kwiecień

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
Krokusy

Rok w ogrodzie - marzec

Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Storczykowiec czerwony

roślina egzotyczna
Storczykowiec czerwony (Bauhinia galpinii) jest rośliną bardzo cenioną przez hobbystów. Podobają im się zarówno jego niepowtarzalne kwiaty jest liście w kształcie przypominającym motyle. Może rosnąć jako roślina półpnąca (doskonale prezentuje się na ścianie ogrodu zimowego)lub jako krzew.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - październik

krzew
Październik to miesiąc wielkich przygotowań. Rośliny i zwierzęta szykują się do zimy, a ogród staje się magicznym miejscem. Pod warunkiem, że słonko zagości w naszym domu i ozłoci okolicę. Ostatnie kwiaty astrów, krokusów jesiennych, rozchodników, zawilców i zimowitów ozdabiają jeszcze fragmenty ogrodu, ale jesienne liściaste dywany przypominają o tym, że kończy się rok.