X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Bacopa i bidens

Bacopa
Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami. Maleńkie ogrody w misach, donicach, koszach i innych dekoracyjnych pojemnikach będą z pewnością wspaniałą ozdobą domu, a przepiękny ogród powstać może dosłownie wszędzie. Zieleń umieszczona w tak bliskim sąsiedztwie wywierać będzie na nasze samopoczucie z całą pewnością pozytywny wpływ, stworzy doskonałe miejsce do wypoczynku, dostarczy cienia i chłodu podczas letnich upałów.


Bogata oferta handlowa nasion i sadzonek daje nam możliwości komponowania wielu barwnych zestawień i układów. Dziś proponujemy państwu dwa niezwykle ciekawe gatunki kwiatów o zwisającym pokroju.

Bacopa (Bacopa diffusa) należy do grupy roślin balkonowych, roślin o drobnych, białych kwiatach mieniących się na tle delikatnego, lecz gęstego ulistnienia. Wspaniała do tworzenia zarówno kompozycji, jaki i nasadzeń pojedynczych, w donicach i zwisających pojemnikach. Warta polecenia z uwagi na dużą siłą wzrostu, jędrne mocne łodygi, oraz obfite, kwiaty. Jej długie często 40 centymetrowe, zwisające lub płożące się pędy okrywają donice przepięknym kwiecistym płaszczem.W przypadku bacopy pamiętajmy o równowadze wodnej, azotowej i właściwej temperaturze. Zbyt duża i zbyt mała ilość wody, zbyt duża ilość azotu i zbyt wysoka temperatura mogą być przyczyną osłabienia kwitnienia. Niemniej jednak właściwie pielęgnowana z pewnością rozkwitnie na całe długie lato, aż do jesieni.

Decydując się na jej uprawę, pamiętajmy, iż bacopę najłatwiej rozmnaża się z młodych sadzonek. Roślinka dobrze będzie czuła się na stanowisku słonecznym, bądź półcienistym, regularnie, aczkolwiek umiarkowanie podlewana. Bacopa wymaga stałej wilgotności, przewiewnego i widnego miejsca. Latem, w okresie kwitnienia nie zapomnijmy o nawożeniu jej nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Drugą naszą propozycją jest podobny do bacopy, bidens (Bidens ferulifolium), roślina o zwisającym pokroju, obsypana dużą ilością żółtych kwiatów, wcześnie rozpoczynająca kwitnienie i kwitnąca obficie przez całe lato. Jej żółte kwiaty współgrające z drobnym, delikatnym, ciemnozielonym ulistnieniem, doskonale nadawać będą się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami w skrzynkach balkonowych i wiszących koszach. Te, zwane również złotym deszczem kwiaty idealnie sprawdzą się na słonecznych balkonach ożywiając każdą kompozycję, doskonale harmonizując z innymi roślinami o zwisającym pokroju, surfiniami, pelargoniami czy fuksjami. Uczep, to jego polska nazwa, to niezwykle ekspansywna roślina. Pamiętajmy o regularnym i obfitym podlewaniu oraz o częstym nawożeniu. Bidens dobrze znosi choroby i chłodne poranki.

Sadząc bidens i bacopę wybierzmy słoneczne stanowisko, nie zapomnijmy o częstym podlewaniu, rośliny te wymagają, bowiem dużej wilgotności, oraz wzmacnianiu ich w okresie kwitnienia nawozem do roślin kwitnących. Z uwagi na siłę wzrostu obu roślin, niezwykłej ich żywotności i sile rozkrzewiania, w metrowej donicy powinniśmy posadzić maksymalnie dwie sadzonki. Kwiatów nie sadźmy zbyt gęsto, zachowując przynajmniej 15 centymetrowe odstępy. Pamiętajmy, że w przyszłości rośliny będą się rozrastać, a ściśnięte w małej skrzynce nie będą czuły się zbyt dobrze, szczególnie z ich ekspansywnym charakterem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jednoroczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-10 03:30:23
Tagi do artykułu: donice | ogród | nasiona | kwiaty | nawóz | balkon | sadzonki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Juka elata

kwiaty
Juka elata (Yucca elata) to średniej wielkości juka posiadająca krótki pień, od góry do dołu pokryty "kołderką" z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liście są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami. Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym i ustawiamy w najcieplejszym miejscu ogrodu. Powinniśmy zadbać o dobry drenaż.

Żółty milin

Żółty milin
Żółty milin (Tecoma stans) zdobi przez cały rok swoimi wiecznie na nowo pojawiającymi się kwiatami otoczenie. Są one koloru intensywnie żółtego, kształtem przypominają kwiaty milinu. Bardzo lubi ciepło i światło - im cieplej tym dla niego lepiej.
Małe nasiona ze skrzydełkami przykrywamy bardzo lekko mieszanką ziemi do wysiewu z dodatkiem piasku lub perlitu.

Storczykowiec purpurowy

Storczykowiec purpurowy
Jeden z najwcześniej kwitnących storczykowców, storczykowiec purpurowy (Bauhinia purpurea), bardzo często kwitnie już wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty bardzo duże, intensywnie purpurowe, podobne do storczyków. Bardzo ciekawe są również liście o niespotykanym kształcie przypominającym motyle. Zarówno kwiaty, jak i liście wprowadzają atmosferę prawdziwej egzotyki. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym, na tarasie, w szklarni.