X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kolektory słoneczne – opinie specjalisty

kolektory słoneczne
Ceny ogrzewania z roku na rok są coraz wyższe. Szczególnie są one odczuwalne w okresie zimowym. Warto pomyśleć o alternatywnym źródle energii jakim są solary słoneczne. Dzięki kolektorom można nie tylko uzyskać niezależność od zewnętrznych dostawców energii, ale także w dłuższej perspektywie zmniejszyć koszty ogrzewania domu.


Baterie słoneczne służą do odbioru ciepła promieniowania słonecznego i przekazywania go do cieczy roboczej, która ogrzewa wodę użytkową lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. Kolektory mogą z powodzeniem być używane przez cały rok, ponieważ ich stosowanie jest opłacalne nawet, gdy podgrzeją wodę o kilka stopni. Każda instalacja solarna składa się z baterii kolektorów, przeważnie umieszczonych na dachu budynku oraz podgrzewacza wewnątrz budynku. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna w ciągu godziny pracy kolektorów nagrzać wodę w zbiorniku do temperatury nie wyższej niż 70 stopni C.

Odpowiednie miejsce dla kolektorów słonecznych
kolektory słoneczneNiektóre opinie o kolektorach słonecznych mówią, że systemy te do wydajnego i prawidłowego funkcjonowania potrzebują bezchmurnego nieba. Nic bardziej mylnego, ponieważ solary wytwarzają energię nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone, a promieniowanie słoneczne jest rozproszone.

Solary mogą być instalowane wszędzie, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim powinny być zwrócone szklaną stroną na południe, a także nie powinno się ich instalować w miejscu zacienionym przez drzewa czy krzaki. W naszych krajowych warunkach, kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachach skośnych, krytych dachówką.

Montaż kolektorów
dom jednorodzinnySystem solarny będzie działał prawidłowo i estetycznie się prezentował pod warunkiem, że zostanie odpowiednio połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu systemu. Pierwszy polega na montażu nad dachówką. Jest to sposób łatwiejszy i częściej stosowany, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Kolektory montowane są na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Dzięki temu solary można zainstalować równolegle do połaci dachu.

Innym sposobem jest montaż w dachu, który polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Taki montaż umożliwia całkowitą integrację z płaszczyzną dachu. Kąt nachylenia kolektorów w tym przypadku jest wymuszony kątem połaci dachowej. Niestety w przypadku tego montażu konieczne są prace dekarskie.

Cena kolektorów
dom jednorodzinnyKolektory słoneczne to jedno z najtańszych i najprostszych ekologicznych rozwiązań, dzięki któremu wytwarzana jest energia. Niemniej jednak montaż takiego systemu jest sporym wydatkiem i może stanowić obciążenie dla domowego budżetu. Na cenę zestawu solarnego ma wpływ wielkość powierzchni czynnej kolektorów, rodzaj absorbera, który może mieć różne współczynniki absorpcji i emisji, czyli pochłaniania i strat ciepła, a także współczynnik emisji, który powinien być najmniejszy. O cenie stanowi również sprawność kolektora oraz rodzaj zastosowanych materiałów konstrukcyjnych.

Ułatwieniem w zakupie solarów mogą okazać się 45% dopłaty, które można uzyskać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Proces uzyskania dofinansowania związany jest z kryteriami określonymi przez NFOŚiGW, na podstawie których weryfikowane są wnioski.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
2016-07-26 13:12:52
Tagi do artykułu: kolektory | instalacje solarne | kolektory słoneczne | dachówki
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
ocieplanie

Ocieplanie od wewnątrz

Prawidłową metodą termoizolacji budynku, jest ocieplanie ścian od zewnątrz, szczególnie w naszym klimacie. Wówczas, najłatwiej zlikwidować mostki termiczne. Ocieplanie pomieszczeń od środka, powinno być wykonywane tylko w ostateczności. To rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne, nieskuteczne, a na na dodatek zaszkodzić murom.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kolektory słoneczne - opinie specjalisty

kolektory słoneczne
W swojej codziennej pracy spotykam się z klientami którzy sądzą, że o technologii kolektorów słonecznych powiedziano już wszystko a proponowane na rynku rozwiązania nie wnoszą nic nowego. Jednak pracując w firmie Schüco nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem! Z chęcią tłumaczę wszystkim zainteresowanym jak można pełniej wykorzystać darmową energię, którą obdarza nas natura...

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

kolektory słoneczne
W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej. Nieraz zdarza się, że zadają pytania, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci?.

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej...

Mały, ale własny

dom jednorodzinny
Ekskluzywny dom jednorodzinny z ogrodem, to marzenie wielu ludzi. Jednak ze względu na wysoki koszt, nie każdego stać na jego realizację. Jeśli wymarzony dom nie musi być wielkopowierzchniową rezydencją dla wielopokoleniowej rodziny, warto zastanowić się nad kameralnymi, niewielkimi domkami, takimi jak 61 – metrowy dom ART. 60 Classic.

Ekologiczne pozyskiwanie energii słonecznej

kolektory słoneczne
Kolektor słoneczny, zwany potocznie solarem ma za zadanie zamieniać energię słoneczną na cieplną lub elektryczną. To zupełnie nowe spojrzenie na słońce. Dzięki niemu możemy „wyprodukować” własną, domową energię w bardzo ekologiczny sposób.