Wybieramy najlepsze projekty rezydencji i willi

willa

fot. willa

Starożytni Rzymianie willami nazywali domy bogatych obywateli, wznoszone zazwyczaj na wsiach lub przedmieściach. Cechą wyróżniającą budowle była ich wielkość i przepych, z jakim urządzano pojedyncze wnętrza.

Rzymskie wille posiadały kilkanaście sypialń i oddzielne pokoje dla służby. W centrum każdej z nich znajdowało się atrium (pomieszczenie z fontanną, otoczone kolumnami), w którym umieszczano kapliczkę, dedykowaną duchom opiekuńczym domu. Wnętrze zdobiono roślinnością i malowidłami, a po bokach ustawiano posągi. Dzięki temu atrium zajmowało jedno z najważniejszych miejsc w życiu domowników, gdzie przyjmowano gości i wypoczywano.

Współczesne wille różnią się od archetypów nie tylko metrażem i brakiem atrium, ale często stylem, odbiegającym od antycznych wzorów. Jak wyglądają nowoczesne projekty luksusowych domów? Zobacz projekty willi
Dziś willą nazywamy najczęściej jednorodzinny dom wolnostojący o dużej powierzchni użytkowej, który łączy się z ogrodem. Jego budowa wymaga zakupu odpowiednio wielkiej działki budowlanej oraz wyboru projektu, spełniającego rozmaite kryteria. Przyszły inwestor może wybierać pomiędzy nowoczesnymi trendami a klasyką oraz między minimalizmem i barokowym przepychem.

Willa

fot. Willa

Projekty domów – wille klasyczne i nowoczesne
Zacznijmy od tradycyjnych domów dworków, które zakorzeniły się w polskiej architekturze już w renesansie. Ich znakami rozpoznawczymi są: wejściowy portyk z kolumnadą, czterospadowy dach oraz ganek, podparty słupami. Popularnym elementem domów, nawiązujących do stylu dworkowego są także ryzality, czyli konstrukcje wysunięte z lica w elewacji budynku, które zwiększają powierzchnię pomieszczeń i nadają oryginalny kształt bryle. Obecne projekty dużych rezydencji wykorzystują potencjał, tkwiący w domach dworkach, a jednocześnie umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością.

Plany willi we współczesnym wydaniu to domy energooszczędne i ergonomiczne, które zachwycają klasycznym stylem, zapewniając inwestorom niskie koszty ich eksploatacji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów budowlanych i odpowiednich instalacji wydatki związane z utrzymaniem dużego domu plasują się na poziomie, zbliżonym do standardowych opłat za prąd czy ogrzewanie. Nowoczesne projekty rezydencji luksusowych stają się opłacalne także wskutek rezygnacji z elementów architektury, które znacznie podnoszą koszty inwestycji. W planach nie uwzględnia się budowy alei wjazdowej czy wielkiego ogrodu z altanami. Warto dodać, że projekty rezydencji w stylu dworkowym odznaczają się minimalizmem także w zakresie kształtu bryły i aranżacji wnętrz. Architektom coraz częściej zależy na wydobyciu charakterystycznych cech stylu, a nie na dokładnym odzwierciedlaniu wyglądu dawnych budowli.

Projekty willi nowoczesnych w przeciwieństwie do poprzedniczek nie przypominają kształtem szlacheckich dworków. Upodabniają się albo do standardowych projektów domków jednorodzinnych albo podążają za współczesnymi trendami w architekturze.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Projekt – willa jako tradycyjny budynek mieszkalny
Pierwszy typ to projekty willi i rezydencji, które różnią się od popularnych budowli jedynie powierzchnią użytkową. Mogą być parterowe i piętrowe, budowane na planie prostokąta i litery L, T czy U lub dwu- i czterospadowym dachem. Wykorzystuje się w nich często pojedyncze elementy stylu dworkowego, takie jak ganek wsparty na kolumnach czy ryzality, ale poza tym odznaczają się prostotą i nie odbiegają od standardowego wyglądu budowli jednorodzinnych. Taki dom to idealny wybór dla inwestorów, ceniących uniwersalne rozwiązania, zarówno w zakresie wyglądu willi jak i jej funkcjonalności.

Willa – projekt domu modernistycznego
W drugiej kategorii należy umieścić projekty domów w formie kostki lub prostokątów, które posiadają płaski dach i nawiązują do nowoczesnych stylów w architekturze. Prosta konstrukcja bryły i duże przeszklenia to spuścizna po modernizmie, który w Polsce sięga początków XX wieku. Oszczędność w formie i detalach to wyraz protestu przeciwko silnie zakorzenionym stylom: barokowemu i klasycznemu. Najważniejszym elementem modernistycznych budowli jest sama bryła, której właściwości umożliwiają pełną dowolność w zakresie doboru materiałów czy rodzaju okien. Willa w formie kostki i prostokąta umieszczona jest zwykle tyłem do ulicy, a wejście do domu sytuuje się z boku budynku.

Projekt willi z wielospadowym dachem
Ostatni typ omawianych domów to rezydencje o wielopołaciowym układzie dachu. W ich budowie wykorzystuje się płaszczyzny różnej wielkości, które najczęściej przybierają kształt trapezów lub trójkątów. Umiejętność łączenia różnych elementów pozwala na zachowanie spójnej konstrukcji. Uzyskuje się ją poprzez odpowiednie nachylenie kąta połaci lub ustawienie kalenic na podobnej wysokości. Największą zaletą budowy willi z dachem wielkospadowym jest końcowy efekt wizualny. Ponadto takie domy tworzą doskonały duet, zarówno z nowoczesnymi jak i tradycyjnymi bryłami, wpisując się w charakter otoczenia.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)