X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kompozycje z kostki brukowej

kostka brukowa
Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?


Kolorystyka i kształt nawierzchni w głównej mierze zależą od stylistyki budynku. Właściciele minimalistycznej bryły o neutralnej kolorystyce mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Mieszkańcy domów o formie klasycznej lub bardzo różnorodnej i zdobniczej powinni natomiast zachować umiar w aranżacji otoczenia. Na posesji stylizowanego domu doskonale sprawdzi się więc klasyczna kostka brukowa lub neutralna betonowa.

kostka brukowaCiągi komunikacyjne wokół domu, czyli ścieżki i podjazdy to elementy, od których rozpoczyna się planowanie aranżacji posesji. Wygodne dojście od furtki do drzwi wejściowych, droga do ogrodu i utwardzony podjazd do garażu ułatwiają codzienne użytkowanie nawet niewielkiej działki.

Wygodna ścieżka ogrodowa i podjazd do garażu
Zanim zostaną wytyczone przebiegi ścieżek ogrodowych i alejek, trzeba uzmysłowić sobie, że istnieją pewne zalecenia określające ich szerokości, którymi warto się zasugerować. Powstały one bowiem w wyniku analiz, które wskazały, że użytkowanie ciągów komunikacyjnych o określonej szerokości z pewną intensywnością jest wygodne. I tak np. dla głównej alejki prowadzącej od furtki do domu zaleca się szerokość od 1,30 m do 1,50 m, alejki boczne i główne ścieżki ogrodowe mogą mieć od 50 do 100 cm, a okazyjnie uczęszczane dróżki w ogrodzie 50 cm.

kostka brukowaMinimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi mieć min. 240 cm szerokości. Najlepiej,gdy nawierzchnia podjazdu ma taką samą szerokość od wjazdu do samej wiaty lub garażu. Jednak na taki luksus mogą sobie pozwolić przeważnie posiadacze dużych działek. Zamiast pełnej kostki brukowej lub płyt chodnikowych można zastosować kostki betonowe z prześwitem. Zapewnią one stałe i stabilne podłoże dla pojazdu, a przez ażurowe prześwity będzie przerastała trawa.

Wzory układania kostki brukowej
kostka brukowaKiedy bieg i szerokość ścieżek zostaną wytyczone, trzeba wybrać rodzaj i kolorystykę kostki, a także kształt ciągów komunikacyjnych i ich połączeń. Dróżki nie muszą być geometryczne. Dzięki różnorodności kształtów produkowanych elementów do brukowania nawierzchni, możliwe wzory ułożenia kostki brukowej są bardzo rozmaite. Na przykład kostka brukowa o miękkim trapezowym kształcie pozwala kreować kompozycje na bazie kół, okręgów i łuków. Kostka układana w spiralę może być ozdobą szerokiego podjazdu lub placyku przed domem o klasycznej formie architektonicznej.

Samodzielne planowanie aranżacji działki wokół domu może być trudne. Z myślą o tym wielu producentów nawierzchni dodało do swojej oferty projekt na zamówienie, który oprócz rysunku technicznego pokazującego przebieg i wzór ułożenia ścieżek z kostki brukowej na posesji, zawiera kosztorys do zamówienia i dokumentację techniczną dla wykonawców.

Pamiętajmy, że piękne i trwałe nawierzchnie są prawdziwą ozdobą posesji, niezależnie od jej wielkości, a dzięki profesjonalnemu projektowi, wykonaniu i odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez wiele lat.

kostka brukowakostka brukowakostka brukowa
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-08 05:24:29
Tagi do artykułu: podjazdy | kostka brukowa | ścieżki | nawierzchnie
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa Galeria Trawniki Trawniki    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...

Jaka przestrzeń, taka kostka

nawierzchnia
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu. Od tego jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież jak prezentuje się cała posesja. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała klimatem do naszego domu.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.