Fakty i mity na temat cegły

Choć cegła to jeden z najstarszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych, na jej temat wciąż krąży wiele rozbieżnych opinii. Które z nich są faktami, a które mitami?

Cegła występuje głównie w odcieniach czerwieni – FAŁSZ
Wiele osób kojarzy cegłę wyłącznie z odcieniami koloru czerwonego, charakterystycznego dla wypalanej gliny. Kiedyś faktycznie tak było, ale w ostatnich dziesięcioleciach dużo się w tym względzie zmieniło. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, dziś cegły mogą być m.in. żółte, pomarańczowe, brązowe, antracytowe, granatowe, szare czy czarne. Ponadto niektórzy producenci klinkieru wykonują glazurowanie powierzchni cegły, dzięki którym mieni się wszystkimi odcieniami tęczy. Niektóre kolory otrzymuje się w sposób naturalny, np. śnieżnobiały. Powstaje on dzięki obecności kaolinitu w składzie gliny. Poza różnorodnością kolorystyczną, powierzchnie cegieł dostępnych w sprzedaży mają różnorodne faktury i wielkości do wyboru.

Cegłę można zastosować we wnętrzu – PRAWDA

cegły klinkierowe

fot. cegły klinkierowe

Cegła jest coraz chętniej wykorzystywana jako materiał wykończeniowy do aranżacji wnętrz, dlatego przekonanie o tym, że klasyczne materiały budowlane, można stosować tylko przy wznoszeniu ścian, powoli odchodzi w niepamięć. Okładzina ścienna z klinkieru doskonale sprawdza się w wielu stylowych aranżacjach – nie tylko w surowych, przemysłowych loftach. Budulec ten ma wiele zastosowań, można nim np. wykończyć kominek lub wymurować regał na książki. Klinkier doskonale sprawdzi się także w aranżacjach ciekawej przestrzeni wokół domu, np. do wymurowania ciekawych elementów małej architektury, ogrodzenia, miejsca grillowego czy ławki.

Cegła jest droga – FAŁSZ
W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. W prawdzie cegły klinkierowe są droższe w porównaniu do alternatywnych materiałów, np. tynku. Jednak w kontekście inwestycji długoterminowej jest to materiał bardzo trwały, odporny na deszcz, mróz i uszkodzenia mechaniczne. Nie wymaga także żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Natomiast tynk wymaga malowania średnio co ok. 4-7 lat, nie mówiąc o uzupełnianiu ubytków, odprysków i innych nierówności powierzchni, które w przypadku zastosowania tego materiału są nieuniknione. Biorąc pod uwagę ok. 80 lat użytkowania domu, nietrudno policzyć oszczędności wynikające z zastosowania klinkieru. Same cegły też mogą okazać się tańsze niż się spodziewaliśmy. Przykładowo, koszt jednego metra kwadratowego cegieł klinkierowych czerwonych marki Röben w formacie NF to około 100 zł brutto.

Przeczytaj: Drewutnia

Cegła klinkierowa jest trwała – PRAWDA
Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia zewnętrzne oraz, co ma ogromne znaczenie w naszym klimacie, na działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z klinkieru są odporne na niskie temperatury, ściskanie, korozję biologiczną oraz wilgoć, ponieważ ich nasiąkliwość nie przekracza 6%. Dodatkową zaletą cegieł klinkierowych jest niezmienność barw – elementy wymurowane z klinkieru nie blakną pod wpływem promieni słonecznych.

Cegłę należy zaimpregnować – FAŁSZ
Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga impregnacji. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, materiał ten nie wchłania trwale wilgoci ani brudu. Aby tak się stało nie wolno dopuścić do zawilgocenia cegieł przed, w trakcie ani bezpośrednio po zakończeniu prac murarskich. Bardzo istotne jest także użycie specjalnej fugi do klinkieru, bez wapna. Te zabiegi pozwolą nam uniknąć brzydkich białych zacieków, zwanych wykwitami. Aby cegły były czyste i piękne jak zaraz po wymurowaniu, wystarczy, że zmyjemy je czystą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej, chodź tę pracę może wykonać za nas deszcz.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)