X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Róża pustyni

roślina egzotyczna
Rodzina: Apocynaceae
Pochodzenie: Afryka

Opis:Trochę dziwaczna piękność, jaką jest róża pustyni (Adenium obesum var. obesum), jest u nas jeszcze nowością. Sukulent o bardzo grubych, skróconych pędach z zadziwiająco pięknymi kwiatami. Jej duże, pięciopłatkowe czerwonoróżowe kwiaty rozwijają się wiosną i przy odrobinie szczęścia - powtórnie jesienią. Często szczepiona jest na podkładce oleandra, co wzmacnia roślinę i wpływa dodatnio na jej obfitość kwitnienia.


Rozmnażanie: Nasiona

Wysiew: Rozmnażanie z nasion jest bardzo łatwe. Umieszczamy je na głębokości 1 cm w przygotowanym wcześniej podłożu. Zapewniamy miejsce jasne i ciepłe, o temperaturze 25°C. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po 2-3 tygodniach.

Czas wysiewu: cały rok, najlepiej wiosną

Pielęgnacja:Optymalnym stanowiskiem dla róży pustynnej jest ogród zimowy lub szklarnia. Również na parapecie jasnego okna czuje się bardzo dobrze. Latem powinna stać w miejscu jasnym, o temperaturze powyżej 20°C, zimą temperatura nie może spadać poniżej 10°C. W gorącej porze roku podlewamy regularnie, w takich odstępach aby podłoże mogło całkowicie przeschnąć. Z chwilą rozpoczęcia opadania liści jesienią podlewanie mocno redukujemy, wznawiamy gdy wiosną zacznie wypuszczać nowe pędy. Jako podłoże możemy stosować dobrą ziemię próchniczną, jednak z dużą ilością piasku, wermikulitu, perlitu itp. Również gruba warstwa drenażu jest bardzo korzystna.


Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem dla kaktusów lub wiosną - zaraz po rozpoczęciu wegetacji - mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-21 19:40:11
Tagi do artykułu: kwiaty | nasiona | ogrody zimowe | nawóz
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rudbekie

kwiaty
Rudbekie to jedne z najpiękniejszych roślin zarówno jednorocznych jak i wieloletnich. Stanowią kwintesencję lata, a ich złociste kwiaty z pewnością rozjaśnią każdy ogródek. Rudbekie są idealnymi roślinami dla ludzi zapracowanych, spragnionych bujnych, długo kwitnących i trwałych kwiatów. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, a ich rozmnażanie jest bardzo proste.

Białe drzewo smocze

Białe drzewo smocze
Niewielkie austalijskie białe drzewo smocze (Sesbania formosa) ma największe kwiaty wśród roślin strączkowych. Są one koloru kości słoniowej, osiągając długość 15 cm. Dodatkowo jej ciekawa, gruba kora i pierzaste liście powodują że jest bardzo często sadzona w Australii jako roślina ozdobna.

Juka elata

kwiaty
Juka elata (Yucca elata) to średniej wielkości juka posiadająca krótki pień, od góry do dołu pokryty "kołderką" z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liście są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami. Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym i ustawiamy w najcieplejszym miejscu ogrodu. Powinniśmy zadbać o dobry drenaż.

Bacopa i bidens

Bacopa
Co roku w kwietniu i maju właściciele setek balkonów robią wiele by stworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, niewielkie ogrody ograniczone różnorodnymi kształtami donic i skrzynek. Naprawdę nie potrzeba wysiłku i wielu starań by upiększyć swoje najbliższe otoczenie przepianymi roślinami.